ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Westinghouse podpisał kolejną umowę na dostawę paliwa jądrowego na Ukrainę
01.10.2020r. 11:34

Amerykańka firma Westinghouse Electric Company podpisała umowę z ukraińskim koncernem Energoatom na dostawę paliwa przeznaczonego dla reaktorów WWER-440 działających w Rówieńskiej elektrowni jądrowej w miejscowości Warasz. Podpisano również list intencyjny w sprawie dalszego badania możliwości lokalizacji na Ukrainie zakładu produkcji komponentów do montażu paliwa.

Podpisanie obu dokumentów odbyło się w obecności prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Paliwo Westinghouse jest już stosowane w sześciu reaktorach jądrowych WWER-1000 na Ukrainie. Dostarczając paliwo do dodatkowych jednostek WWER-440, Westinghouse będzie zaopatrywał ponad połowę reaktorów działających na Ukrainie.

"Dzięki tej ważnej umowie jeszcze bardziej zwiększamy nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy i koncentrujemy się na dalszej poprawie doskonałości operacyjnej floty jądrowej" - powiedział w oświadczeniu prezes i dyrektor generalny Westinghouse Patrick Fragman. "Westinghouse liczy na dalsze możliwości wspierania Energoatomu w innych obszarach wiedzy, jako globalny partner strategiczny".

Westinghouse stwierdził, że najnowsza generacja zespołów paliwowych WWER-440 "oferuje doskonałą ekonomikę paliwową, znacznie wydłużone okresy między przeładunkiem, doskonałą wydajność i niezawodność, spełniając zarówno wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości".
Prezes Energoatom, Petro Kotin, skomentował: "Robimy kolejny krok w kierunku dalszej poprawy wydajności naszych elektrowni i dywersyfikacji dostaw paliwa. Jest to ważna decyzja nie tylko dla Ukrainy, ale dla wszystkich krajów europejskich eksploatujących reaktory WWER -440".

Zgodnie z oświadczeniem Atomenergomashu, spółka zależna Energoatom, kończy obecnie proces kontroli jakości i kwalifikacji do produkcji elementów paliwa WWER-1000 Westinghouse.

Ukraina i USA podpisały w 2000 r. porozumienie międzyrządowe, na mocy którego rozpoczął się projekt dostosowywania amerykańskiego paliwa jądrowego do pracy w ukraińskich elektrowniach. Westinghouse zaczął dostarczać paliwo na Ukrainę w 2005 roku, kiedy to sześć pilotażowych zestawów paliwowych firmy Westinghouse - typu TVS-W - zostało załadowanych do reaktora bloku nr 3 w EJ Południowa Ukraina. W 2010 roku do bloku załadowano kolejne 42 pręty paliwowe Westinghouse.

Obecnie sześć jednostek wykorzystuje zespoły paliwowe WWER-1000 produkowane przez Westinghouse. Są to: EJ Południowa Ukraina 2 i 3 oraz EJ Zaporoże 1, 3, 4 i 5.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE