ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unia Europejska musi zachować energetykę jądrową
01.10.2020r. 13:21

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) poinformowała, że w 2019 r. świat zainstalował 5,5 GW nowych mocy jądrowych, na czele z Chinami i Rosją. W kwietniu Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar podjęcia odważnych działań w celu wzmocnienia przemysłu wydobycia i konwersji uranu oraz przywrócenia rentowności swojego jądrowego cyklu paliwowego.

Wykorzystując amerykańskie innowacje technologiczne oraz zaawansowane inwestycje w badania i rozwój (R&D) w dziedzinie jądrowej, celem Stanów Zjednoczonych jest umocnienie pozycji lidera w następnej generacji technologii jądrowych, a tym samym uniemożliwienie chińskim i rosyjskim przedsiębiorstwom państwowym dominacji na globalnym rynku jądrowym.

W ubiegłym roku IEA opublikowała pierwszy raport poświęcony energetyce jądrowej od prawie dwóch dekad, co spowodowało, że to ważne źródło energii powróciło do globalnej debaty. Podczas gdy wiele regionów zwiększa inwestycje w badania i rozwój w dziedzinie jądrowej, Unia Europejska (UE) usuwa się z cywilnego, jądrowego wyścigu geopolitycznego.

Nowa technologia może odmłodzić przemysł

Technologia jądrowa rozwinęła się ogromnie przez ostatnie 60 lat, a jej potencjał jest ogromny. Eksperci twierdzą, że energetyka jądrowa ma przed sobą wspaniałą przyszłość, a wiele firm pracuje nad projektami reaktorów jądrowych nowej generacji. Jednym z celów jest ponowne wykorzystanie przez te reaktory wypalonego paliwa jądrowego wyprodukowanego w ramach obecnej technologii, dzięki czemu warto w nie inwestować.

Jednak przemysł jądrowy musi najpierw rozwiązać dwa główne problemy: postrzegane problemy bezpieczeństwa i wydajności z jednej strony oraz zarządzanie odpadami z drugiej. Naukowcy również nad tym pracują. Nowe reaktory zaprojektowane z myślą o bardziej zrównoważonym i ekonomicznym użytkowaniu, zwiększonym bezpieczeństwie i przeciwdziałaniu proliferacji są już dostępne lub niedługo będą. Obecnie pojawiają się nowe technologie, takie jak reaktor wysokotemperaturowy chłodzony helem, reaktor torowy sterowany akceleratorem oraz reaktor z falą bieżącą (promowany przez Billa Gatesa).

Wypalone paliwo jądrowe, powszechnie i myląco nazywane "odpadami jądrowymi", stanowiące mniej niż 1 proc. wszystkich toksycznych odpadów przemysłowych, może być składowane przy reaktorach lub pod ziemią, gdzie pozostaje niebezpieczne promieniotwórczo przez dziesiątki tysięcy lat. Istnieje jednak inne rozwiązanie: poprzez wstrzyknięcie neutronów do długożyciowych pierwiastków promieniotwórczych, długożyciowe odpady można przekształcić w drodze transmutacji jądrowej w krótkożyciowe pierwiastki promieniotwórcze, które można łatwiej kontrolować.

W perspektywie długoterminowej fuzja jądrowa wydaje się być właściwą drogą. Deuter, obecny w wodzie morskiej w śladowej ilości 0,015 proc., może dostarczać światu energię na miliony lat. Ale tej technologii jeszcze nie ma. W oczekiwaniu na urzeczywistnienie syntezy jądrowej decydenci w UE muszą opracować ambitną wizję energii w Europie, dostrzegając wyraźne i niezastąpione korzyści, jakie może przynieść energetyka jądrowa, towarzysząc transformacji energetycznej w Europie i zachęcając do dalszych inwestycji w tym sektorze.
W końcu kluczem do wszystkiego są pieniądze. Dopóki paliwa kopalne pozostają tanie, inwestowanie w inne źródła energii nie jest pilne. Ale przywódcy UE muszą spojrzeć dalej w jej przyszłość. Energia jądrowa obiecuje jaśniejsze jutro; po prostu musimy postępować z nią w sposób bezpieczny, etyczny i odpowiedzialny. Jest to nasza odpowiedzialność.

Długa historia rozwoju energetyki jądrowej

Traktat Euratom, podpisany w 1957 r., był jedną z podstaw UE. Po II wojnie światowej państwa europejskie potrzebowały dużo taniej energii, co doprowadziło do rozwoju cywilnych zastosowań energii jądrowej. "Dwie dekady później ta branża została wdrożona i fachowo wykorzystana" - wyjaśnia Samuele Furfari, profesor Uniwersytetu w Brukseli i przewodniczący Rady Dyrektorów Europejskiego Towarzystwa Inżynierów i Przemysłowców. "Następnie musieliśmy stawić czoła opozycji ze strony działaczy anty-jądrowych, którzy byli zdecydowanie wspierani przez media, a politycy poszli w ich ślady".

Tymczasem Rosja i Chiny, przekonane o świetlanej przyszłości dla energetyki jądrowej, zaczęły kontrolować dostawy uranu i procesy montażowe, wiążąc się tym samym z klientami na cały okres eksploatacji elektrowni, który może wynosić od 50 do 80 lat. To pozostawiło Francję, która posiada zaawansowany przemysł i wiedzę w zakresie technologii jądrowych, ograniczoną do roli podwykonawcy. Dla Furfari "prawdziwym problemem w Europie jest ciągle zmieniające się środowisko, smutne publiczne dyskusje i niestabilne ustawodawstwo".

W Europie, choć nieco milczącej, wiele krajów utrzymało ciche wsparcie energetyczne dla Francji, kraju, który opiera się na energetyce jądrowej w 60 proc. Ponieważ sąsiednie Niemcy angażują się w likwidację swoich elektrowni jądrowych, stanowi to ideologiczną przepaść w sercu UE. Dopóki ten problem nie zostanie rozwiązany, będzie on nadal źródłem niezgody i nieporozumień przez wiele lat.

Ale nie wszystko jest stracone. W celu przywrócenia tematu jądrowego do dyskusji, europejski przemysł jądrowy napisał w czerwcu list otwarty do Komisji Europejskiej, w którym stwierdził, że jest gotowy odegrać ważną rolę we wspieraniu tak zwanego "Europejskiego Zielonego Ładu". Uważa, że energia jądrowa może być istotną częścią tych wysiłków.

Benita Dreesen jest dyrektorem zarządzającym w Greenforce, firmie zajmującej się strategią korporacyjnego zrównoważonego rozwoju i komunikacji z siedzibą w Genewie w Szwajcarii, która współpracuje z organizacjami w Europie, Afryce, Azji i Stanach Zjednoczonych.
Power Magazine , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Wydma Lubiatowska 01.10.2020r. 14:03
Unia nic nie musi. Unia to nie skansen, aby budować od nowa archaiczne technologie. Jak będzie na rynku coś... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 02-10-2020r. 09:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: czytelnik 02.10.2020r. 13:43
wydma i choczewo to ten sam nawiedzony anty.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-10-2020r. 10:47 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE