ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nietypowa aukcja dla fotowoltaiki na Węgrzech
01.10.2020r. 16:02

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, na Węgrzech odbyła się kolejna aukcja dla fotowoltaiki. Tym razem nie zorganizował jej jednak rząd, ale stała za nią państwowa grupa energetyczna.

Węgrzy przeprowadzili kolejną aukcję, w której gwarancje sprzedaży energii mogli zabezpieczyć inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Nie zorganizował jej jednak państwowy regulator MEKH, a grupa energetyczna MVM, co jest nowym podejściem nie tylko na węgierskim rynku energetycznym.

Jak podaje PV Magazine, w aukcji MVM wyznaczył cel zakontraktowania zakupu energii z elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 300 MW. Teraz spółka ogłosiła rozstrzygnięcie aukcji, jednak nie podała do publicznej wiadomości szczegółów na temat ilości, wolumenu czy cen w zaakceptowanych ofertach.

Wiadomo jedynie, że projekty muszą zostać zrealizowane w ciągu dwóch lat, a ich jednostkowa moc ma wynosić od 300 kW nawet do 60 MW.

Jednocześnie MVM finalizuje budowę kolejnych własnych elektrowni PV. Kilka tygodni temu węgierska grupa energetyczna informowała o oddaniu do użytku 45 instalacji fotowoltaicznych, z których moc każdej wynosi 0,5 MW i które załapały się jeszcze na wygaszany dla nowych projektów system taryf gwarantowanych. Dodatkowo te projekty uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych.

Państwowa węgierska grupa energetyczna ma pracować nad projektami, których uruchomienie zwiększy zainstalowaną moc PV w jej portfelu do 110 MW. Te instalacje mają wytwarzać w sumie w skali roku około 110 GWh energii elektrycznej.

MVM ma na koncie także większe inwestycje w fotowoltaikę. W ubiegłym roku uruchomił farmę PV o mocy 20,6 MW w mieście Felsőzsolca, w pobliżu elektrowni jądrowej w Paks. Inwestycja kosztowała niecałe 9 mld HUF, czyli niemal 120 mln zł, i została sfinansowana w 65-procentach ze środków własnych MVM, a w 35-procentach z unijnej dotacji.
Energia od 0,25 zł/kWh

Wyniki pierwszej państwowej aukcji dla odnawialnych źródeł energii na Węgrzech zostały ogłoszone na początku tego roku. Mimo, że wystartować mogli inwestorzy planujący produkcję energii w dowolnej technologii OZE, aukcja okazała się de facto aukcją fotowoltaiczną i została zdominowana przez inwestorów z branży PV.

Zgłoszono w sumie 169 ofert, w tym wszystkie z wyjątkiem jednej dotyczyły projektów fotowoltaicznych. Wyjątek to projekt biogazowni o mocy 500 kW mającej powstać na składowisku odpadów.

Sumaryczna moc wszystkich 168 ofert zgłoszonych przez inwestorów z sektora fotowoltaicznego sięgała 348,5 MW. W tym 141 projektów dotyczyło jednostkowej mocy 300kW - 1 MW, a moc pozostałych 27 była wyższa i wynosiła maksymalnie 20 MW. Ponadto MEKH odnotował, że w przypadku 18 elektrowni fotowoltaicznych zaplanowano wykorzystanie systemów nadążnych, tzw. trackerów.

15-letnie gwarancje sprzedaży energii w tej aukcji uzyskali inwestorzy, którzy zgłosili 60 ofert na łączna moc 131,4 MW.

Stawki za energię zaoferowane przez inwestorów z branży solarnej wyniosły w grupie projektów 300 kW-1 MW około 24,81 HUF/kWh (0,31 PLN/kWh) oraz 21,69 HUF/kWh (0,27 PLN/kWh) w grupie projektów 1-20 MW.

Najniższa stawka na poziomie 20,2 HUF/kWh (ok. 0,25 zł/kWh) została zaoferowana w przypadku największego zaakceptowanego projektu o mocy 20 MW.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE