ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja ma globalne ambicje w energetyce jądrowej
08.10.2020r. 08:29

Moskwa postrzega energetykę jądrową, jako coś więcej niż tylko źródło energii. Dźwignia geopolityczna i długoterminowe relacje są podstawą eksportu reaktorów.

Sektor energii jądrowej zyskuje na znaczeniu dla Rosji, jako narzędzie międzynarodowej potęgi, przyciągające fundusze i inwestycje na nową infrastrukturę oraz projekty badawczo-rozwojowe na całym świecie. Nietrudno zrozumieć dlaczego, skoro światowy rynek samego sektora energetyki jądrowej wart jest około 300 miliardów dolarów i rośnie o 4 proc. rocznie.

Dla Rosji energetyka jądrowa to coś więcej niż perspektywa lukratywnych kontraktów. Kreml wykorzystuje elektrownie jądrowe, jako sposób zacieśniania więzi z innymi wschodzącymi rynkami. Energia jądrowa stała się narzędziem wpływu i geopolityki.

W ostatnich latach państwowy koncern jądrowy Rosatom zakończył budowę sześciu reaktorów jądrowych w Indiach, Iranie i Chinach. Kolejnych osiem jest w budowie, a dalszych 11 planowanych jest w Finlandii, na Białorusi, w Indiach, na Węgrzech, w Egipcie, Turcji, Bangladeszu i Chinach. Rosatom twierdzi, że ma 36 jednostek w swoim globalnym portfelu zamówień, prawie wszystkie na rynkach wschodzących, chociaż nie wszystkie z nich zostały formalnie potwierdzone. Portfel ten jest wart około 130 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat.

Rosyjskie projekty jądrowe realizowane za granicą
Lp. Kraj Obiekt Reaktor
1 Finlandia Hanhikivi 1xWWER-1200
2 Białoruś Ostrowiec 2xWWER-1200
3 Indie Kudankulam 6xWWER-1000
4 Chiny TianwanXudabao 4xWWER-1000
2xWWER-1200
2xWWER-1200
5 Węgry Paks 2xWWER-1200
6 Bangladesz Rooppur 2xWWER-1200
7 Egipt El-Dabaa 4xWWER-1200
8 Turcja Akkuyu 4xWWER-1200
9 Iran Busher 3xWWER-1000
Razem: 32 reaktory w 9 krajach

Rozwój rosyjskiej energetyki jądrowej niepokoi amerykańskich polityków i obserwatorów, którzy twierdzą, że USA muszą zreformować swój sektor jądrowy, jeśli mają podjąć konkurencję. Sekretarz ds. Energii Dan Brouillette powiedział, że wiele krajów o znaczeniu geopolitycznym poszukuje energii jądrowej do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Kraje te w dużej mierze zwracają się do rosyjskich (a czasem chińskich) przedsiębiorstw państwowych o wsparcie technologiczne potrzebne do budowy reaktorów, podczas gdy USA stoją na uboczu. "W efekcie Chiny i Rosja zyskują wpływy geopolityczne, eksportując wiedzę i technologie jądrowe i budują 100-letnie stosunki dwustronne" - powiedział.

Stany Zjednoczone zareagowały już na dominację Rosji w tym sektorze, znosząc dotychczasowy zakaz, który uniemożliwiał amerykańskiej Międzynarodowej Korporacji Finansowania Rozwoju (US International Development Finance Corporation, DFC) finansowanie projektów w zakresie energii jądrowej za granicą.

DFC stwierdziła, że posunięcie to odzwierciedla ogromne potrzeby energetyczne krajów rozwijających się oraz potencjał na tych rynkach nowych i zaawansowanych technologii, takich jak małe reaktory modułowe i mikroreaktory. Modernizacja polityki DFC w zakresie energii jądrowej pomoże zapewnić bezpieczne źródło energii krajom rozwijającym się w celu promowania wzrostu gospodarczego i przystępnego cenowo dostępu do energii w społecznościach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Tymczasem Rosatom prowadzi ekspansywną i agresywną strategię międzynarodową w imieniu Rosji, której celem jest budowa nowych bloków jądrowych oraz nawiązanie nowych relacji i współpracy w najbliższych latach.

Energia jądrowa jest postrzegana, jako niezwykle istotny towar eksportowy, który mógłby konkurować ze źródłami paliw kopalnych w krajach będących importerami energii netto lub w krajach, w których zapotrzebowanie na energię będzie stale rosło, takich jak rozwijające się gospodarki w Azji i Afryce. Pozwala również krajom eksportującym stanąć u drzwi wschodzących gospodarek na obszarach globu, w których potencjał współpracy gospodarczej jest ogromny.

Atrakcyjność Rosatomu wynika po części z niższych cen oferowanych przez Rosję jak i z dysponowaniem najnowocześniejszą technologią. Kolejną wielką zachętą dla poszukujących dostawcy energii jądrowej jest fakt, że Rosja zapewnia większość finansowania dla swoich elektrowni jądrowych. Dla dwóch jednostek, które Rosja buduje w Akkuyu, za niepotwierdzoną cenę 20 miliardów dolarów, Rosatom zapewnia finansowanie. W zamian jest także współwłaścicielem obiektu, uzyskując zwrot z inwestycji w trakcie eksploatacji dzięki sprzedaży energii elektrycznej.

U podstaw biznesu leży polityka. Rosja od dawna wykorzystuje energię, jako dodatkową zachętę i premię, gdy oferuje pakiet umów handlowych swoim międzynarodowym partnerom. Podobnie jak gazociągi, elektrownie jądrowe są sposobem na związanie krajów z Rosją, ponieważ elektrownie jądrowe mają 60-letnie umowy konserwacyjne i kontrakty na dostawy uranu.

Podczas spotkania z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, dyrektor generalny Rosatomu Aleksiej Lichaczow powiedział, że zagraniczne dochody Rosatomu rosną o około 10-15 proc. rocznie, przy 70 proc. wzroście liczby zagranicznych konstrukcji jądrowych. Powiedział, że Rosatom planuje podwoić skalę realizowanych projektów budowlanych do 2023 roku.

Według państwowego operatora jądrowego Rosenergoatom, Rosja posiada około 16 proc. światowego rynku usług budowy elektrowni jądrowych. Moskwa jest zaangażowana w nowe projekty jądrowe w dziewięciu krajach.

W Europie Rosatom buduje dwa bloki w elektrowni jądrowej w Ostrowcu na Białorusi. Obiekt wyposażony jest w dwa rosyjskie reaktory WWER-1200 o mocy 1109 MWe, a eksploatacja komercyjna pierwszego bloku planowana jest na pierwszy kwartał 2021 roku.

W elektrowni jądrowej Hanhikivi w Finlandii Rosja buduje pojedynczy ciśnieniowy reaktor wodny WWER o mocy 1200 MWe. Firma Fennovoima realizująca ten projekt podała, że celem jest uzyskanie licencji na budowę elektrowni w 2021 roku i rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji w 2028 roku.

Na Węgrzech umowa podpisana w 2014 r. przewiduje, że Rosja dostarczy dwa ciśnieniowe reaktory wodne WWER-1200 dla elektrowni jądrowej Paks 2 oraz udzieli pożyczki w wysokości do 10 mld euro na sfinansowanie 80 proc. projektu o wartości 12 mld euro.

Rosatom zadeklarował również zainteresowanie nowymi projektami w Europie, w tym projektem Belene w Bułgarii i Dukovany w Czechach.
W Azji gospodarki rozwijające się poszukują nowych mocy działających w podstawie obciążenia, aby napędzać wzrost gospodarczy, ale nie zawsze mają doświadczenie lub dostęp do funduszy potrzebnych do długoterminowych inwestycji w reaktory jądrowe.

Samuele Furfari, analityk energetyczny z Brukseli, twierdzi, że region ma ogromny potencjał. Indie mają 350 milionów ludzi bez dostępu do elektryczności. To równowartość 70 proc. populacji UE, nie wspominając o tych, którzy mają dostęp do elektryczności tylko przez kilka godzin dziennie. Powiedział, że popyt na energię elektryczną gwałtownie wzrośnie, nawet bez uwzględnienia samochodów elektrycznych. Same ludzkie potrzeby doprowadzą do ogromnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną. W tym celu potrzebne będą wszystkie rodzaje energii: energia jądrowa, odnawialne źródła energii, węgiel i gaz.

Przykładem znaczącej współpracy Rosji z Chinami jest elektrownia jądrowa Tianwan, w której wybudowano bloki 1 i 2. W 2010 roku podpisano kontrakt na dwa kolejne bloki, które rozpoczęły komercyjną eksploatację od 2018 roku. Wszystkie cztery bloki wyposażone zostały w reaktory WWER-1000/V-428M.

W czerwcu 2018 roku Chiny i Rosja podpisały umowy na budowę czterech bloków Generacji III + WWER-1200 w elektrowniach Xudabao i Tianwan.

W Indiach, gdzie energia jądrowa jest postrzegana, jako istotny element bezpieczeństwa energetycznego i wzrostu gospodarczego, Rosja w latach 2014-2017 zbudowała dwa bloki w EJ Kudankulam i rozpoczęła budowę dwóch kolejnych w 2017 r. Podpisano umowę na dodatkowe dwa bloki, co daje łącznie sześć jednostek.

Rosatom buduje dwie jednostki WWER-1200 w Rooppur w Bangladeszu i dwie w Akkuyu (docelowo elektrownia będzie się składać z czterech bloków) w Turcji. W Iranie pierwsza elektrownia jądrowa w Bushehr, wybudowana przez Rosję, rozpoczęła komercyjną eksploatację w 2013 r. Drugi blok jest w budowie od 2019 r., a trzeci jest planowany.

Rosyjskie wpływy geopolityczne i dziedzictwo z czasów radzieckich odgrywają rolę w zagranicznej aktywności Rosatomu. Kontynuowane są prace nad dużym projektem modernizacji elektrowni jądrowej Metsamor w Armenii oraz omawiany jest z Uzbekistanem projekt budowy nowej elektrowni jądrowej. Jurabek Mirzamahmudov, pierwszy wiceminister energii i szef uzbeckiej państwowej agencji jądrowej Uzatom, powiedział, że trwają rozmowy z Rosatomem w sprawie projektu kontraktu EPC (inżynieryjnego, zaopatrzeniowego, budowlanego) na rosyjskie reaktory.

Jest też Afryka, gdzie kraje spoglądają na energię jądrową, ponieważ niezdolność kontynentu do produkcji wystarczającej ilości energii elektrycznej nadal hamuje jego rozwój, obniżając PKB o 2-4 proc. rocznie. Około 600 milionów ludzi na kontynencie, liczącym około 1,3 miliarda, nie ma dostępu do elektryczności, co będzie wymagało 55 miliardów dolarów rocznie inwestycji do 2030 roku.

Rosja, Chiny i Korea Południowa podpisały umowy z krajami afrykańskimi o ewentualnej współpracy. Rosja podpisała lub jest na różnych etapach negocjacji umów o współpracy jądrowej z co najmniej 16 krajami. Projekty obejmują zarówno te, które są jeszcze w powijakach (Angola i Etiopia), jak i bardziej rozbudowane umowy (Nigeria i Sudan), a także pełnoprawny kontrakt podpisany w 2015 r. z Egiptem na budowę czterech dostarczonych z Rosji reaktorów WWER-1200 w El Dabaa.

El Dabaa to jedyna komercyjna elektrownia jądrowa w Afryce, która jest już bliska rozpoczęcia budowy. Doniesienia prasowe w Egipcie szacują koszt obiektu na ponad 25 miliardów dolarów, a budowa ma się rozpocząć na początku 2021 roku.

We wrześniu 2020 roku Rosja zrobiła kolejny krok na drodze do zacieśnienia współpracy z krajami afrykańskimi, podpisując protokół ustaleń o współpracy z Afrykańską Komisją Energii Jądrowej (Afcone).

Rosatom powiedział, że podpisanie protokołu ustaleń było "praktycznym krokiem" w kierunku realizacji różnych porozumień osiągniętych z krajami afrykańskimi podczas szczytu Rosja-Afryka w październiku 2019 r. Porozumienie tworzy podstawę dla Rosji, aby pomóc krajom afrykańskim w różnych projektach związanych z energią jądrową.

Rosatom i rząd sudański rozpoczęli niedawno dyskusję na temat budowy pływającej elektrowni jądrowej w Sudanie, podobnej do Akademika Łomonosowa, który dostarcza energię do miasta portowego Pevek na dalekim wschodzie Rosji.

Rosja jest optymistycznie nastawiona do międzynarodowych perspektyw swojej technologii SMR, wierząc, że oferują one stabilną, niskoemisyjną generację prądu elektrycznego, elastyczne rozmieszczenie, wielofunkcyjne zastosowania i przewidywalność kosztów, a wszystkie cechy "odpowiadają światowemu popytowi".

Furfari powiedział, że pływające elektrownie, takie jak Akademik Łomonosow, mogą pracować w wielu przybrzeżnych obszarach Afryki, dostarczając energię elektryczną do miast portowych i okolicznych wiosek. Ostrzegł jednak, że wdrożenie energii jądrowej w Afryce jest wyzwaniem ze względu na jej niestabilność polityczną i wysoki poziom korupcji. Dodał, że inwestorzy obawiają się, iż po kilku latach będą trudne wybory i chaotyczna zmiana rządu, a "wszystko się zmieni". Wezwał do przyjęcia "karty energetycznej" dla Afryki, podobnie jak w Europie po zakończeniu zimnej wojny, w celu ochrony międzynarodowych inwestycji w tym sektorze. "To zachęciłoby do rozwoju energetyki jądrowej i innych źródeł wytwarzania energii elektrycznej w Afryce" - powiedział.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE