ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Bez energii jądrowej wyzwanie klimatyczne będzie o wiele trudniejsze do opanowania
12.10.2020r. 16:22

Fatih Birol, dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energii (IEA),
Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA)
Kryzys Covid-19 spowodował nie tylko bezprecedensowy wstrząs dla światowej gospodarki. Ogromna jest również skala wyzwania klimatycznego, przed którym stoimy: nawet podczas obecnej głębokiej recesji globalne emisje dwutlenku węgla pozostają niezrównoważone.

Jeśli świat ma osiągnąć cele związane z bezpieczeństwem energetycznym i klimatem, czysta energia musi znajdować się w centrum wysiłków na rzecz odbudowy gospodarczej po pandemii Covid-19. Silny wzrost produkcji energii z wiatru i słońca oraz rosnąca liczba samochodów elektrycznych dają nam podstawy do nadziei. Podobną szansę dają obietnice nowych technologii, takich jak wodór i wychwytywanie dwutlenku węgla. Skala wyzwania oznacza jednak, że nie możemy sobie pozwolić na wykluczenie jakichkolwiek dostępnych technologii, w tym energii jądrowej - drugiego co do wielkości źródła bezemisyjnej energii elektrycznej na świecie po hydroenergetyce.

Sektor elektroenergetyczny jest kluczem do przejścia na czystą energię. Jest największym pojedynczym źródłem globalnych emisji, ponieważ większość energii elektrycznej jest wytwarzana z paliw kopalnych. Zwiększając znacznie ilość energii elektrycznej wytwarzanej ze źródeł niskoemisyjnych, możemy przyczynić się do zmniejszenia emisji nie tylko z energetyki, ale także z sektorów takich jak transport, w których niskoemisyjna energia elektryczna może teraz napędzać samochody, ciężarówki i autobusy.

Jest to duże przedsięwzięcie. Produkcja niskoemisyjnej energii elektrycznej będzie musiała wzrosnąć trzykrotnie do 2040 r., aby świat znalazł się na dobrej drodze do osiągnięcia celów w zakresie energii i klimatu. Bardzo trudno jest wyobrazić sobie, jak można to zrobić bez znacznego wkładu energetyki jądrowej.

Energetyka jądrowa wytworzyła niemal rekordową ilość energii elektrycznej w 2019 r., ustępując tylko wynikowi z roku 2006 r. Jednak w przypadku braku dalszych inwestycji w nowe elektrownie jądrowe i wydłużenie okresu eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych istnieje ryzyko znacznego spadku tej produkcji.

Obecnie elektrownie jądrowe wytwarzają 10 proc. światowej energii elektrycznej. Ale produkują prawie jedną trzecią bezemisyjnej energii elektrycznej. Stały przepływ wytwarzanej przez nie energii jest niezbędny do zapewnienia niezawodnych dostaw energii w wielu krajach. Stało się to jasne podczas ostatnich blokad, kiedy energia jądrowa i odnawialne źródła energii były najbardziej odpornymi źródłami wytwarzania energii na świecie. Żadna elektrownia jądrowa nie musiała zostać zamknięta z powodu Covid-19.

Niektóre projekty jądrowe w Europie i Ameryce Północnej, gdzie 20 proc. energii elektrycznej pochodzi z energetyki jądrowej, były nękane trudnościami finansowymi i kłopotami w zarządzaniu projektami. Ale Chiny, Indie i Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do krajów, które mają udane programy budowy nowych elektrowni jądrowych. W niektórych krajach elektrownie jądrowe, które mogły działać przez wiele lat, zostały zamknięte z powodu decyzji politycznych rządów lub niekorzystnych warunków rynkowych. W wielu z tych przypadków paliwa kopalne wypełniły znaczną część luki w dostawach energii, zwiększając wyzwanie w zakresie emisji, przed którym teraz stoimy.

Niektóre kraje podjęły suwerenną decyzję o rezygnacji z energetyki jądrowej. Jednak państwa, które przewidują rolę energii jądrowej w swoim bilansie czystej energii, mają duży udział w światowym zużyciu energii i emisji. Rządom tych krajów polecamy trzy główne priorytety:
Utrzymywanie: Flota reaktorów w krajach, które wcześnie wdrożyły energetykę jądrową, starzeje się, ale żywotność większości reaktorów można wydłużyć do 60 lat w bezpieczny i ekonomiczny sposób. Zapewniłoby to cenny czas na zwiększenie skali nowych projektów niskoemisyjnej energii elektrycznej. Niestety, nie ma gwarancji, że te przedłużenia żywotności zostaną zrealizowane. Dzieje się tak, ponieważ przepisy w wielu krajach nie określają ceny na wartość, jaką zapewniają technologie czystej energii, w tym energia jądrowa, zarówno pod względem niskoemisyjności, jak i bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.
Odnowienie: Nawet przy przedłużeniu okresu eksploatacji istniejących elektrowni jądrowych, trzeba będzie zbudować nowe obiekty. Najnowsze konstrukcje charakteryzują się doskonałymi właściwościami operacyjnymi i cechami bezpieczeństwa pracy, ale wymagają znacznych początkowych inwestycji, których zwrot trwa latami. Rządy mogłyby aktywnie wspierać finansowanie tych wysokich kosztów początkowych poprzez umowy długoterminowe, gwarancje kapitałowe, a nawet inwestycje bezpośrednie. Nie zagrażając bezpieczeństwu, powinny upewnić się, że procedury licencyjne nie prowadzą do niepotrzebnych opóźnień.
Innowacyjność: Nowe technologie w energetyce jądrowej, takie jak małe reaktory modułowe i zaawansowane duże reaktory, oferują korzyści operacyjne i bezpieczeństwa, wymagają mniej inwestycji wstępnych i będą łatwiejsze do zintegrowania z systemami elektroenergetycznymi. Sektor prywatny jest zainteresowany tymi technologiami, ale polityka rządu będzie miała kluczowe znaczenie dla ich rozwoju. Podczas gdy głównym celem energetyki jądrowej jest wytwarzanie energii elektrycznej, nowe technologie mogą umożliwić odgrywanie przez nią szerszej roli w przemianach na czystą energię, takich jak produkcja niskowęglowego wodoru do produkcji stali, transportu morskiego i innych gałęzi przemysłu.

Dzisiejsze historycznie niskie stopy procentowe stanowią wyjątkową okazję do finansowania inwestycji w energię jądrową i inne technologie czystej energii. Nie można przegapić tej okazji.

Energetyka jądrowa ma do odegrania wyraźną rolę w ograniczaniu globalnych emisji. Wyzwania związane z bezpieczeństwem i gospodarką odpadami negatywnie wpływają na jej akceptację społeczną w niektórych krajach. Ale świat ma już dobrze funkcjonujące instytucje i technologie umożliwiające rozwiązanie tych problemów. Biorąc pod uwagę skalę i pilność wyzwania klimatycznego, nie możemy pozwolić sobie na luksus wykluczenia energii jądrowej z dostępnych nam narzędzi do jego zwalczania.
CNN

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: robbo2k 13.10.2020r. 07:32
Gdzie oznaczenie "artykuł sponsorowany"? ja rozumiem powolne urabianie społeczeństwa ale problemu 30mld za... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 14-10-2020r. 10:10 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Jerzy Lipka 13.10.2020r. 10:24
Bardzo mądry, rozsądny artykuł. Szkoda, że nie ma podobnych w mediach głównego nurtu, gdzie ciągle pokutują przesądy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 13.10.2020r. 11:15
W Lubiatowie to można zbudować centralny port montażu 10 tys. sztuk wiatraków, albo centralny magazyn wodoru, czyli... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-10-2020r. 10:17 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE