ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE

Prognozy spadku produkcji ropy naftowej z łupków w USA
14.10.2020r. 11:36

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W bieżącym tygodniu wśród inwestorów na rynku ropy naftowej widać niezdecydowanie dotyczące kierunku poruszania się notowań tego surowca. Przejściowe problemy z podażą w rejonie Zatoki Meksykańskiej i Norwegii, jak również dodatkowo powrót słabości dolara i nadzieje na kolejne programy stymulacyjne w USA, wspierały kupujących w ostatnich dniach, niemniej na rynku pojawia się także wiele prognoz sugerujących przedłużający się okres obniżonego popytu na ropę naftową. Wczoraj prognozy globalnego popytu na ropę na kolejne lata obniżyły Międzynarodowa Agencja Energetyczna oraz kartel OPEC.

Niemniej, wczoraj pewnym wsparciem dla kupujących były szacunki Departamentu Energii USA (a dokładniej, wchodzącej w jego skład EIA: Energy Information Administration), w których podano, że w listopadzie wydobycie ropy naftowej ze skał łupkowych w USA ma wynosić 7,69 mln baryłek dziennie. Oznaczałoby to spadek o 123 tys. baryłek dziennie w ujęciu mdm, co byłoby z kolei największą miesięczną zniżką od maja br.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Tym samym, w listopadzie całkowita produkcja ropy w USA spadłaby już po raz trzeci z rzędu, a zniżka wydobycia ma dotyczyć wszystkich większych formacji łupkowych. Największy spadek prognozowany jest dla formacji Eagle Ford w południowym Teksasie, gdzie wydobycie ma spaść o 34 tys. baryłek dziennie do około miliona dziennie, co jest najniższym poziomem od maja 2013 r.

Ograniczenie wydobycia ropy w USA jest naturalną konsekwencją panującego kryzysu w globalnej gospodarce i w samej branży naftowej. Wiele firm z tego sektora bankrutuje, zostawiając miejsce tylko na te spółki, które mają najniższe koszty wydobycia. Wśród przedsiębiorstw, które przetrwały pierwszą falę pandemii, widać jednak już powolny powrót do rosnącej produkcji, więc nie ma realnego zagrożenia, że wystąpią istotne problemy od strony podażowej. Zresztą, ropy na świecie wciąż jest dużo, co w powiązaniu ze słabym popytem nadal tworzy niezbyt optymistyczne perspektywy dla notowań tego surowca.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE