ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy z Taurona oflagowali budynki i samochody - chcą rozmów o przyszłości energetyki
14.10.2020r. 13:11

Związkowcy skupieni w działającym w Grupie Tauron Komitecie Protestacyjno-Strajkowym zdecydowali o oflagowaniu budynków i oznakowaniu samochodów należących do firmy, w ramach rozpoczętej w końcu września akcji protestacyjnej. Chcą rozpoczęcia rozmów o przyszłości Grupy i całej krajowej energetyki.

"Wzywamy do podjęcia natychmiastowych rozmów w celu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości, które legły u podstaw powołania Komitetu Protestacyjno-Strajkowego" - powiedział w środę PAP przewodniczący Komitetu Piotr Serafin.

Dodał, że oflagowanie budynków oraz umieszczenie informacji o trwającym proteście na samochodach należących do spółek Taurona ma na celu - jak mówił Serafin - "wizualizację" protestu oraz pokazanie determinacji związkowców. Rozważają oni zaostrzenie akcji, jednak - jak podkreślił szef Komitetu - nie planują strajku, uspokajając, że ciągłość dostaw energii nie jest zagrożona.

Komitet Protestacyjno-Strajkowy w Tauronie powstał w końcu września, krótko po podpisaniu porozumienia między delegacją rządową a działającymi na Śląsku związkami w sprawie zasad i tempa restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Związki działające w energetyce uznały wówczas, że strategia w tym zakresie wymaga również rozmów ze stroną społeczną firm energetycznych.

"Protestujemy przeciwko prowadzeniu w sposób nierzetelny i wybiórczy dialogu społecznego w ramach ustalania polityki energetycznej kraju. Nic o energetyce bez energetyków" - napisali związkowcy we wrześniowym komunikacie o powołaniu komitetu.

Przed tygodniem wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, zapowiedział w Katowicach, że strona społeczna będzie zaproszona do rozmów w ramach prac nad strategią dla energetyki. Zapewnienie o woli dialogu znalazło się również w niedawnej odpowiedzi MAP na wystąpienie Komitetu-Protestacyjno-Strajkowego. Związkowcy nie są jednak zadowoleni z informacji resortu - żądają podjęcia konkretnych rozmów.
"Odpowiedź sekretarza stanu Artura Sobonia na przedmiotowe pismo (wystąpienie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego - PAP) urąga podstawom prowadzenia racjonalnego dialogu" - napisano w notatce po spotkaniu liderów Komitetu, którzy zdecydowali o oflagowaniu budynków o oznakowaniu aut Taurona.

Związkowcy zdecydowali także, że do 26 października o możliwości radykalizacji działań Komitetu zostaną poinformowani samorządowcy z terenu działania Grupy. "Po wskazanym terminie podejmujemy następne kroki uchwalone przez Komitet" - napisano w informacji, bez sprecyzowania charakteru planowanych działań.

"Struktura i profil energetyki, jako obiektów strategicznych, nie pozwala na działania ściśle na zakładach pracy. Musimy podejmować inne formy, które zwrócą uwagę na natychmiastowe rozpoczęcie rozmów w sprawie rodzimej energetyki jako gwaranta niezależności energetycznej kraju" - czytamy w komunikacie.

"Wśród pracowników narasta niepokój o Grupę Tauron, o nasze miejsca pracy, o przyszłość, o stabilizację funkcjonowania w dłuższej perspektywie czasowej" - tłumaczył Piotr Serafin, wskazując przy tym, że związkowcy nie akceptują sposobu i stylu prowadzenia spraw związanych z polityką energetyczną, bez udziału strony społecznej.

"Powoduje to irytację i frustrację, a jednocześnie wzmaga naszą determinację. Nie zawahamy się użyć wszystkich możliwych, przewidzianych prawem, instrumentów, żeby doprowadzić do rozpoczęcia rzetelnego dialogu i wypracowania rozwiązań, które zabezpieczą przyszłość polskiej energetyki i jej pracowników" - podsumował Piotr Serafin.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ja 14.10.2020r. 13:34
No to konsolidację zrobi Tauron a nie PGE
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: hgw 14.10.2020r. 14:27
Brawo My :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE