ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

VI Kongres Energetyczny DISE wektorem Europejskiego Zielonego Ładu w Polsce
14.10.2020r. 13:43

Za nami VI Kongres Energetyczny DISE, który odbył się 7 - 8 października 2020 r. we Wrocławiu. Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w każdej edycji proponuje debatę w obszarze najbardziej strategicznych wyzwań dla naszego kraju, stąd tegorocznym tematem przewodnim był: European Green Deal w Polsce.

Nowy ład skoncentrowany na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatyczno - energetycznej do 2050 r. stanowi odpowiedź na problemy globalnego ocieplenia, wyczerpywania złóż oraz zanieczyszczenia powietrza. Ambicje unijne w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych wzrosły już do 60%, jednocześnie Chiny zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2060 r. Jako think-tank zajmujący się problematyką transformacji energetycznej czujemy się odpowiedzialni za przyszłość Polski, włączając się aktywnie w dyskusje na temat zmian w polskiej energetyce.

Kongres energetyczny DISE to forum wymiany wiedzy oraz najlepszych doświadczeń biznesowych przez ekspertów, gdyż to właśnie Państwo tworzycie wraz z nami najwyższą jakość. W tym roku gościliśmy: ambasadorów, ministrów, polityków, samorządowców, naukowców, prawników, ekonomistów, inżynierów oraz aktywistów w dziedzinie energii i klimatu.

W dużym skrócie Kongres Energetyczny DISE 2020 to: 2 dni debat, 10 paneli dyskusyjnych, 82 prelegentów oraz 74 partnerów, których wsparcie pozwoliło nam po raz szósty spotkać się we Wrocławiu na największym wydarzeniu dla polskiego rynku energii. Dziękujemy wszystkim Państwu, którzy obdarzyliście nas swoim zaufaniem w zakresie poziomu merytorycznego, ale także stworzenia bezpiecznej przestrzeni dyskusji w dobie pandemii.
To dla nas dowód, że ta trudna misja, której się podjęliśmy jest właściwym kierunkiem, który należy kontynuować.Pierwszy dzień obrad otworzyły wystąpienia gości honorowych - wojewody dolnośląskiego Jarosława Obremskiego, który odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego do uczestników VI Kongresu DISE, prof. Arkadiusza Wójsa, Rektora Politechniki Wrocławskiej, Jamesa Hughes, Minister-Counsellor for Economic Affairs at the British Embassy, Warsaw, Stefana Gullgrena, Ambasadora Szwecji w Polsce, Ole Toft, Ambasadora Królestwa Danii w Polsce, Andersa Eide, Ambasadora Norwegii w Polsce oraz Jerzego Kwiecińskiego, Prezesa Zarządu PGNiG S.A. Pomimo wielu barier, jakie pokonywaliśmy, by Kongres DISE mógł się odbyć w tym roku, udało się nam spotkać z Państwem we Wrocławiu oraz za pośrednictwem Internetu. Nasi goście łączyli się z nami również zdalnie. Mariusz Rusiecki odczytał w imieniu Prezydenta RP uroczysty list, w którym Pan Prezydent wskazał, że: "European Green Deal to szansa dla Polski, a droga zrównoważonego rozwoju to nie jest obciążenie, ale ambitny, jakościowy skok", co w naszej opinii wskazuje, iż aktywność DISE dobrze wpisuje się w tworzenie modelu przemian dla polskiej energetyki. To dla nas wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie, że z roku na rok będziemy działać jeszcze lepiej i jeszcze bardziej intensywnie.

James Hughes podkreślił, że: race to zero is our big task, but it's achievable i powinniśmy dążyć do: greener - happier - healthy future. Stefan Gullgren zadeklarował, że za 20 lat Szwecja będzie produkowała 100 % energii z OZE. Wezwał on Polskę do włączenia się we wspólny cel słowami: "we have to be together in a global competition". Ole Toft wyraził wolę współpracy Danii z Polską, deklarując: "we see opportunity for Poland development to more RES and reduce CO2 and Denmark wants to share own experience with Poland". Anders Eide podkreślił, że energia z OZE ma szansę stać się: "cheaper, stable and cleaner, because Poland is the biggest beneficiary of Norwey investment projects abroad". Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNIG powiedział, że: dziś musimy brać pod uwagę silniej oczekiwania społeczeństwa, jakim jest czyste otoczenie. PGNiG zapowiada przygotowanie potężnego programu biometanowego, a za 10 lat produkcję 4 mld m3 biometanu w Polsce.

European Green Deal - zielony plan odbudowy dla Europy był pierwszym panelem, podejmującym najważniejsze zagadnienie dla VI Kongresu Energetycznego, ale przede wszystkim dla Europy. Michał Kurtyka, Minister Klimatu wygłosił dla nas wystąpienie wprowadzające, mówiąc, że: "nowa Polityka Energetyczna Polski do 2040 pokazuje ewolucję polskiej energetyki, bo dziś konieczne jest zachowanie sprawiedliwości społecznej, stąd duży nacisk będzie położony na dobre wykorzystanie środków Just Transition Fund". Minister Kurtyka wskazał, że zmiany w polskiej energetyce zachodzą dynamicznie, bo w 2018 r. moc zainstalowana z fotowoltaiki w Polsce wynosiła zaledwie 500 MW, a dziś to już ponad 2200 MW. Remigiusz Nowakowski, Prezes DISE, który był moderatorem panelu zapytał Žygimantasa Vaičiūnasa, Ministra Energii Litwy o to, w jaki sposób przebiega transformacja energetyczna na Litwie? Ž. Vaičiūnas odpowiedział, że: key for Lithuania energy transition are: energy - investment - transport and to mobilise all possibility of European Green Deal. Jerzy Kwieciński przedstawiając działania PGNiG skierowane na osiągnięcie neutralności klimatycznej powiedział, że w krótkim terminie spółka chce stać się koncernem multienergetycznym, a także wskazał w kontekście dyskusji publicznej na temat roli gazu w najbliższych dekadach, że za 10 lat w sieciach może popłynąć 10 % biometanu. Wojciech Ignacok, Prezes Zarządu Tauron Polska Energia S.A. zadeklarował, że Tauron do 2030 r. będzie produkował 3 GW energii z OZE, a do 2025 r. nastąpi dynamiczny rozwój spółki w zakresie onshore i offshore. Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki, PKN Orlen S.A. powiedział, że: Orlen chce zbudować hub wodorowy oraz że plany Orlenu są bardzo ambitne i zostaną przedstawione już niedługo w nowej strategii spółki. Marcin Chudziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. podkreślił, że KGHM włącza się w kurs na neutralność klimatyczną do 2050 r. oraz że produkcja miedzi będzie rosła ze względu na produkcję z niej turbin wiatrowych. Mikael Lëmstrom, Vice President, Fortum, Heating and Cooling zauważył trudność polskiej ścieżki transformacji energetycznej, mówiąc: "all countries in Europe have different start situation, but we have to build RES capacity of sunshine and wind blow". Remigiusz Nowakowski podsumował dyskusję wskazując, że: musimy wykorzystać szansę jaką daje nam transformacja energetyczna, aby przeskoczyć inne kraje, wykorzystując najnowsze, czyste technologie wytwarzania energii, aby wypełnić nasze zobowiązania i zapewnić dobrą jakość powietrza przyszłym pokoleniom.

Kolejny panel dyskusyjny odbywał się w ramach "Race to Zero Forum" zorganizowanego przez Ambasadę Brytyjską w Polsce. Dyskusję w debacie "Morska energetyka wiatrowa sposobem na dekarbonizację polskiego miksu energetycznego" poprowadził Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej wraz z Julią King, The Baroness Brown of Cambridge DBE FREng FRS, offshore wind sector deal champion, Climate Change Committee, Chair of Carbon Trust, która to podkreśliła, że offshore is a crucial issue for Europe. Wielka Brytania posiada już 10 GW mocy zainstalowanej w offshore, a do 2030 r. zapowiada 20 GW. Panel poprzedziło wystąpienie naszego znamienitego gościa Wendy Morton, Minister for European Neighbourhood and the Americas at the Foreign, Commonwealth & Development Office, która zaproponowała Polsce realizacje 3 kroków na rzecz osiągnięcia wspólnego celu, tj.: "conrete actions and high ambitions - encourage business partners to join to race to zero - encourage banks to get financial support for green Energy". Bruce Valpy, Managing Director, MA CEng MIMechE, BVG Associates Ltd powiedział o tym, że kluczem do dobrej transformacji energetycznej są: clarify - communication - consequetion. Jarosław Dybowski, Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki PKN Orlen S.A. pokazując polską perspektywę podał wstępną datę inwestycji Orlen na Bałtyku, mówiąc: "naszym celem jest rozpocząć instalacje morskich farm wiatrowych w 2024 r. Wyzwaniem jest konieczność zbudowania całej infrastruktury, gdyż inwestycje te są przeprowadzane po raz pierwszy, co wymaga działań w obszarze całego łańcucha dostaw".

W panelu dyskusyjnym poświęconym Roli gazu ziemnego jako paliwa przejściowego w procesie transformacji energetycznej Jerzy Kwieciński podkreślił, że udział gazu będzie rósł w wielu państwach, co jest wyrazem pogłębiającej się dywersyfikacji źródeł dostaw energii, co przekłada się na niezależność Polski. Iweta Opolska, Dyrektor, Biura Handlu Gazem, PKN Orlen S.A. w swojej prezentacji odeszła od poglądu, że gaz to paliwo schyłkowe, pokazując, że jego znaczenie jest wielkie nie tylko w samej energetyce, ale także w innych sektorach gospodarki, tj,: hutnictwie, chemii, czy przemyśle. Według I. Opolskiej gaz przyszłości to: biogaz, biometan i wodór.

Pogląd J. Kwiecińskiego w dyskusji panelowej podzielił Artur Zawartko, Wiceprezes Zarządu Gaz - System S.A. mówiąc, że: "trend zazieleniania będzie trwał, ale konieczne jest spojrzenie na ekonomiczną opłacalność. Gaz - System rozpoczęło udział w programie power to gas, w ramach którego sprawdza możliwość przesyłania w swoich sieciach domieszek wodoru". Mirosław Skowron, Członek Zarządu Ciech S.A., dodał, że: "Ciech uczestniczy w Europejskim Zielonym Ładzie, gdyż próbuje już przerobić swoje elektrociepłownie na gaz we współpracy z PSG. Jednak wciąż istnieje bariera technologiczna oraz problem magazynowania, którego rozwiązanie jest konieczne dla zachowania konkurencyjności gospodarczej". Podobne stanowisko wyraził Piotr Zawistowski, Prezes Zarządu Towarowej Giełdy Energii S.A. wskazując, że: "co prawda chcemy się uwolnić od śladu węglowego, ale to zapotrzebowanie rynku zadecyduje o zapotrzebowaniu na określone źródła energii". Ireneusz Krupa, Prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. zauważył, że: "gaz to tylko 26% w energetyce, a obecna technologia nie zniknie szybko. Klient dziś daje odpowiedź na ograniczenia wdrażane przez politykę Unii Europejskiej. Obecnie przejście na prąd to duży koszt, więc trzeba zbudować odpowiedni model, który rozłoży koszty transformacji".

Drugi dzień Kongresu Energetycznego DISE otworzyło wystąpienie Zbigniewa Gryglasa, Podsekretarza Stanu, Ministerstwo Aktywów Państwowych, Pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, który zapowiedział uchwalenie długo wyczekiwanej "ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych do końca br." Do 2030 r. ma nastąpić pięciokrotny wzrost mocy z offshore i 500 GW mocy z offshore do 2040 r.

Pierwszym panelem dyskusyjnym tego dnia był: Mechanizm finansowania sprawiedliwej transformacji energetycznej w Europie. Anna Chmielewska, Associate Director, Senior Banker, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju trafnie podkreśliła, że: "jeszcze rok temu rozmawialiśmy o tym, czy Polska może sobie pozwolić na odejście od węgla, a dziś pytamy o to, czy Polska może sobie pozwolić na nieprodukowanie biometanu, co pokazuje wielki skok polskiej transformacji". Piotr Paszko, Dyrektor Naczelny ds. Skarbowości, KGHM Polska Miedź S.A. stwierdził, że: "dla KGHM jak i dla innych przedsiębiorstw ważna jest przewidywalna ścieżka transformacji energetycznej", a pogląd ten podzielił Adam Burda, Dyrektor Departamentu Klienta Strategicznego - Energetyka, Paliwa, Nowe Technologie, PKO Bank Polski S.A., mówiąc: istotne jest stabilne i pewne otoczenie prawne dla rozwoju OZE. Luca Matrone, Managing Director, Intesa Sanpaolo Bank podkreślił, że: "z punktu widzenia korporacyjnego istotne jest, by cele zrównoważonego rozwoju były przejrzyste, ponieważ to przyciągnie ogromne zainteresowanie inwestorów". Intesa Sanpaolo fina nsuwj inwestycje w osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju realizowane przez Tauron Polska Energia, spółkę w bardzo dużym stopniu generującą energię z węgla. Co istotne, L. Matrone powiedział, że bank ten nie finansuje żadnych inwestycji w węgiel, lecz w działania na rzecz redukcji emisji CO2.

W drugim dniu Kongresu Remigiusz Nowakowski, Prezes DISE dokonał prezentacji raportu DISE dotyczącego roli gazu jako paliwa pomostowego w transformacji energetycznej w Polsce, którego premiera przewidywana jest na 15. listopada br. Podkreślił on, że dziś niezwykle istotna dla polski jest rola gazu w zastępowaniu węgla oraz wspieraniu rozwoju OZE, a w przyszłości zastępowanie gazu ziemnego jego zdekarbonizowanymi odpowiednikami - biometanem i "zielonym" wodorem . Prezes DISE zapowiedział, że to autorskie opracowanie ekspertów Instytutu będzie dokonywało analizy 3 scenariuszy transformacji energetycznej w Polsce. W swoim raporcie DISE podejmuje próbę odpowiedzi na pytania o przyszłość gazu ziemnego oraz w jaki sposób będą wyglądały najbliższe dekady skoncentrowane na osiągnięcie przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. Raport został opracowany w ramach grantu udzielonego przez Europejską Fundację Klimatyczną

Warto także wspomnieć o panelu: Technologie wodorowe w energetyce, który poprowadził Tomoho Umeda, Przewodniczący Komitetu Technologii Wodorowych Krajowej Izby Gospodarczej, który pokazał "że mimo, iż technologia wodorowa nie jest niczym nowym, to przez lata tkwiliśmy za kurtyną wodorową, bo w świadomości społecznej nic się nie zmieniało". Krzysztof Kubów, Sekretarz Stanu, KPRM, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, a jednocześnie Pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej podkreślił, "że do końca miesiąca ma zostać opublikowana strategia wodorowa w perspektywie do 2030 r.", co stanowi sygnał, na który branża energii długo czekała, biorąc także pod uwagę wydaną w sierpniu unijną strategię wodorową. Radosław Kwiecień, Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego wypowiedział się co do roli BKG we wdrażaniu technologii wodorowej, mówiąc, że: BGK będzie tworzyć model finansowania wodoru i włączać w niego banki komercyjne. Ma on być skoncentrowany na tzw. 3W: wodór + woda + węgiel, ale ten ostatni w znaczeniu alternatywnym. Grzegorz Należyty, Prezes Zarządu Siemens Energy Poland dodał, że grono beneficjentów wodoru będzie szerokie, gdyż będą to przede wszystkim: energetyka z ciepłownictwem, transport oraz przemysł. Zaznaczył on, że siła w rozwoju tej technologii tkwi w roli samorządu, który scala te trzy gałęzie rynku. Zauważył też, że Niemcy przewidują w 85% import wodoru, co jest szansą dla polskich firm, by stać się graczem paneuropejskim.

Nie sposób na łamach tego artykułu opisać wszystkich wypowiedzi, choć każda z nich była równie wartościowa. Istotne jest, by myśli, które wybrzmiały podczas burzliwych debat kongresowych stanowiły podstawę dla kształtowania przyszłości polskiej energetyki. Dziś wiemy, że nasz kierunek to zielony zwrot ku odnawialnym źródłom energii, oparty na koncepcji pogodzenia dwóch interesów, jakimi są: wzrost gospodarczy oraz poszanowanie zasobów naturalnych. Kamil Wyszkowski, Przedstawiciel i Prezes Rady UN Global Compact w Polsce pokazał podstawowy czynnik hamujący transformację energetyczną, mówiąc: "świat nas przegonił, ale możemy za to skorzystać z doświadczeń innych państw i to może być szansa dla nas". Niech to stwierdzenie będzie nas inspirowało i stanie się kołem zamachowym dla polskiej ścieżki osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Starajmy się czerpać wiedzę od najlepszych, pretendujmy do pozycji lidera transformacji energetycznej, bo Polska ma wszelkie predyspozycje do stworzenia konkurencyjnej i ekologicznie przyjaznej gospodarki opartej na czystych technologiach wytwarzania energii.

Jeszcze raz Państwu dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu i już dziś zapraszamy do Wrocławia na VII Kongres Energetyczny DISE w 2021 roku.!
Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE