ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NFOŚiGW: będą usprawniające zmiany w programie Czyste Powietrze
14.10.2020r. 15:10

Prowadzimy rozmowy w samorządach dotyczące programu Czyste Powietrze i na ich podstawie wprowadzimy zmiany usprawniające jego działanie - zapowiedział wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski podczas środowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu.

Posiedzenie komisji poświęcone było informacji Ministra Klimatu i Środowiska na temat realizacji Programu Priorytetowego "Czyste Powietrze" od dnia jego powstania do chwili obecnej, którą przedstawiał w imieniu ministra właśnie Paweł Mirowski.

Program ten, którego głównym celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i jest przezeń realizowany w ścisłej współpracy z Wojewódzkimi Funduszami OŚiGW. Budżet programu, który będzie trwał do 2029 r., to 103 mld zł.

Jak mówił senatorom Paweł Mirowski, Program przeszedł już kilka modyfikacji, m.in. w jego realizację zostały włączone jednostki samorządu terytorialnego w postaci gmin, w efekcie sieć dystrybucji programu została poszerzona na podstawie porozumień z gminami o 704 gminy. Celem jest - jak podkreślał - podpisanie porozumień z wojewódzkimi funduszami przez wszystkie gminy. Opisywał, że w urzędach gmin dedykowani pracownicy będą pomagali mieszkańcom składać wnioski. Utworzone zostaną także punkty konsultacyjne, które mają poprawić dostępność Programu.

Odpowiadając na uwagi senatorów, Mirowski przyznał, że Program w początkowej wersji wymagał zmian. "Nie zamierzamy tego negować" - powiedział.
"Myślę, że mogę się pokusić o stwierdzenie, że nie są to ostatnie zmiany, które są i będą wprowadzone w Programie, dlatego prowadzimy na bieżąco po pierwsze dyskusje z samorządami różnego szczebla , dyskusje z organizacjami pozarządowymi. Prowadzimy spotkania w sołectwach z mieszkańcami i włodarzami tych miejscowości, gdzie wsłuchujemy się w te głosy i wyciągamy wnioski" - poinformował. Jak mówił, wnioski te "będą prowadziły do tego, że z każdym rokiem, z każdym miesiącem funkcjonowania tego Programu będzie on prowadzony sprawniej".

Według Mirowskiego, dzięki realizacji programu Polska może stać się poważnym rynkiem prosumentów oraz wprowadzić modernizacje budynków w niespotykanej skali. Jak podkreślał, chodzi o ochronę środowiska i zdrowia, ale także tworzenie nowych miejsc pracy.

Wiceprezes NFOŚiGW przekazał także senatorom, że zgodnie z nowymi wymaganiami prawnymi aktualnie przyjętych do realizacji zostało 29 programów ochrony powietrza dla 38 stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Dodatkowo województwa określają na danym terenie w drodze uchwał sejmiku województwa dopuszczalne rodzaje i jakości paliw oraz standardy dla urządzeń grzewczych wykorzystywanych w sektorze bytowo-komunalnym., czyli tzw. uchwały antysmogowe. Dotychczas realizowanych jest 19 takich uchwał na obszarze 13 województw.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE