ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W styczniu ma nastąpić dalsze luzowanie porozumienia naftowego OPEC+
15.10.2020r. 09:07

Minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Suhail al.-Mazrouei powiedział podczas Energy Intelligence Forum, że kraje OPEC+ zgodnie z planem zmniejszą cięcia porozumienia naftowego na początku 2021 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Minister al.-Mazrouei wyraził nadzieję na odrodzenie gospodarki globalnej, a co za tym idzie zapotrzebowania na ropę, ale zastrzegł, że pełna rekonwalescencja nastąpi dopiero około 2025 roku. Przykładem ma być odbudowa zapotrzebowania na ropę w Chinach do 90 procent poziomu sprzed pandemii koronawirusa.

W podobnym tonie wypowiadał się minister energetyki Rosji Aleksander Nowak, który powiedział magazynowi Energy Policy, że kraje OPEC+ patrzą na sytuację rynkową z optymizmem pomimo drugiej fali koronawirusa. Wall Street Journal podawał, że Arabia Saudyjska chciała zachęcić OPEC+ do rezygnacji z kolejnej redukcji cięć w ramach układu, ze względu na spodziewane ograniczenie podaży przez pandemię. Arabia obawia się, że część krajów OPEC+ nie przestrzega układu i przez to uniemożliwi ponowny wzrost cen ropy.

Nowak przyznał, że powrót gospodarki globalnej do zdrowia będzie stopniowy przez drugą falę koronawirusa. Jego zdaniem jedna z odpowiedzi na kryzys to rozwój "zielonej gospodarki" wzorem Unii Europejskiej, ale on proponuje bardziej zrównoważone podejście i rozwijanie różnych działów energetyki, w tym węglowodorów. Dlatego zachęcał kraje grupy BRICS do wspólnych inwestycji w Arktyce, których Rosjanie nie są w stanie prowadzić samodzielnie i nie mogą liczyć na wsparcie Zachodu, który objął sankcjami takie projekty w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu w 2014 roku.
Początkowo cięcia porozumienia naftowego OPEC+ wynosiły 9,7 mln baryłek dziennie w drugim kwartale 2020 roku, potem spadły do 7,7 mln baryłek w wakacje. Kolejna obniżka cięć ma nastąpić w Nowy Rok, kiedy spadną do 5,8 mln baryłek dziennie do kwietnia 2022 roku z opcją rewizji w grudniu 2021 roku. Punkt odniesienia to wydobycie z października 2019 roku, nie licząc Arabii i Rosji, dla których progiem jest poziom 11 mln baryłek dziennie.

Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje w przeglądzie corocznym, że zapotrzebowanie na ropę na świecie wzrośnie w 2021 roku o 5,5 mln baryłek dziennie do 97,2 mln baryłek. Agencja przewiduje, że cena baryłki nie wzrośnie do 50 dolarów co najmniej do końca 2023 roku. Podaż ropy z Rosji ma spaść o milion baryłek w 2020 roku, w USA - o 0,7 mln baryłek, Arabii Saudyjskiej - o 0,6 mln baryłek. Podaż z krajów spoza OPEC ma spaść o 2,6 mln baryłek w 2020 roku, ale w przyszłym ma wzrosnąć o 0,4 mln baryłek.

Wydobycie ropy łupkowej w USA ma wrócić do poziomów z 2019 roku w 2022 roku, dzięki szerokiemu dostępowi do kredytów na rynku amerykańskim. USA mają pozostać największym producentem węglowodorów na świecie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Reuters/Kommiersant/Neftegaz.ru , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE