ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Katowicach rozpoczął pracę zespół ds. czystych technologii węglowych
15.10.2020r. 17:24

W czwartek w Katowicach rozpoczął pracę zespół ds. czystych technologii węglowych, który m.in. oceni możliwości dalszego korzystania z węgla np. w niskoemisyjnej energetyce, ciepłownictwie czy przemyśle chemicznym. W jego skład weszli eksperci, związkowcy i przedstawicie spółek węglowych.

"Ten zespół ma nam pokazać - w dzisiejszym systemie regulacji i rynku - możliwości wykorzystania technologii opartych na węglu, a jednocześnie zero- albo niskoemisyjnych. One mają już zastosowanie na świecie - pytanie, na ile mogą mieć również zastosowanie w Polsce, jeśli chodzi o warunki ekonomiczne, geologiczne i technologiczne" - mówił przed posiedzeniem zespołu wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

"Zespół ma rekomendować rozwiązania technologiczne, które docelowo powinny się znaleźć w Polityce Energetycznej Polski. Myślę, że naukowcy i fachowcy przekonają stronę rządową, żeby znalazły się tam zapisy mówiące o technologiach IGCC, o uruchomieniu CCS, o tym, że opłaca się produkować tzw. błękitne paliwo. Sporo tu jest do zrobienia - jeżeli przynajmniej 50 proc. z tego się uda, to myślę, że i energetyka i górnictwo będą z tego zadowolone" - skomentował szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.

Powołanie zespołu jest następstwem porozumienia dotyczącego zasad i tempa transformacji górnictwa, podpisanego 25 września w Katowicach przez przedstawicieli działających na Śląsku związków i delegację rządową. W dokumencie uzgodniono m.in. horyzont działania kopalń do 2049 r. Jednocześnie strona rządowa zobowiązała się do przeprowadzenia analiz związanych z nowoczesnymi technologiami węglowymi.

W czwartek zespół, który ma zakończyć prace do końca listopada, po raz pierwszy spotkał się w siedzibie Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach. Dyrektor Instytutu prof. Stanisław Prusek ocenił, że z pewnością należy poważnie rozważyć możliwość zaimplementowania stosowanych już za granicą technologii, np. tych wykorzystujących zgazowanie węgla - zarówno na potrzeby energetyki, jak i chemii.

"To na pewno stanowi pewnego rodzaju drogę i możliwość stosowania węgla. Potwierdzeniem tego są chociażby takie kraje jak Japonia, która bardzo mocno inwestuje w nowoczesne, czyste technologie węglowe, rozwijając zintegrowane instalacje gazowo-parowe, tzw. IGCC" - powiedział prof. Prusek, zapowiadając, że również takie technologie będą przedmiotem prac zespołu.

"Będziemy szczegółowo analizować możliwość zastosowania tych technologii, by określić ich efektywność w kontekście wykorzystania węgla w przyszłości" - dodał dyrektor GIG, podkreślając, że sprawa wymaga oceny zarówno pod kątem kosztów długofalowych inwestycji w tym zakresie, jak i ich uzasadnienia ekonomicznego oraz emisyjności.

Według wiceministra Sobonia, zespół ma wyznaczyć kierunki działania w zakresie czystych technologii węglowych, zaś potencjalne konkretne projekty - poparte analizami i biznesplanami - będą domeną inwestorów. "Chcemy wskazać potencjalne możliwe kierunki wykorzystania potencjału tego paliwa (węgla - PAP) w uzgodnionym horyzoncie czasowym" - wyjaśnił.
We wrześniowym porozumieniu strony społecznej i rządowej zapisano, że do połowy grudnia powinna zostać przygotowana Umowa społeczna, zawierająca mechanizm finansowania spółek sektora górniczego oraz inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania energii realizowane z węgla kamiennego - m.in. poprzez inwestycje w Elektrowni Łaziska, z wykorzystaniem technologii CCU (z wychwytywaniem CO2 - PAP) oraz instalacji do produkcji wodoru z gazu koksowniczego.

Porozumienie przewiduje również utworzenie spółki specjalnego przeznaczenia, której celem będzie realizacja projektów z obszaru czystych technologii węglowych, m.in. tzw. paliwa bezdymnego. Spółka ta zweryfikuje projekty z obszaru technologii IGCC zgazowania węgla), CCS, CCU (wychwytywanie CO2) oraz wykorzystania węgla do produkcji metanolu i wodoru. Przewidywane jest także dopuszczenie wykorzystania tzw. paliwa bezdymnego (węglowego - tzw. błękitnego węgla) w gospodarstwach domowych do 2040 r.

W załączniku do porozumienia, gdzie znalazły się daty wygaszania poszczególnych kopalń, zapisano natomiast, że "do 2023 r. zostanie dokonana analiza kopalni Piast-Ziemowit co do jej dalszego funkcjonowania w zakresie ewentualnego wykorzystania węgla w instalacjach do zgazowania pod kątem produkcji metanolu". Zgodnie z załącznikiem, kopalnia Piast w Bieruniu miałaby zakończyć działalność w 2035 roku, a kopalnia Ziemowit w Lędzinach - dwa lata później.

Przed tygodniem zainaugurowano już pracę zespołów roboczych w spółkach węglowych - do końca listopada mają one uszczegółowić ustalenia wrześniowego porozumienia ws. transformacji górnictwa. W każdej ze spółek pracują po trzy zespoły: społeczny, likwidacyjny oraz ds. geologiczno-rynkowych. Pierwszy ma przede wszystkim ustalić zasady zagospodarowania pracowników poszczególnych spółek, drugi - uzgodniony we wrześniowym porozumieniu model likwidacji zakładów, trzeci zajmie się złożami węgla, możliwościami ich eksploatacji oraz lokowania węgla na rynku.

W ciągu kilku tygodni ma także powstać zespół mający wypracować mechanizm finansowania górnictwa oraz udzielania sektorowi pomocy publicznej w zgodzie z regułami Komisji Europejskiej.

25 września powołany przez działające na Śląsku związki zawodowe Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. zasad i tempa transformacji górnictwa. Uzgodniono, że ostatnia kopalnia węgla kamiennego na Śląsku ma zakończyć działalność w 2049 r. Zgodnie z ustaleniami, obecnie pracujący górnicy mają mieć zagwarantowaną pracę do emerytury, a jeśli nie będzie to możliwe - zostaną objęci osłonami socjalnymi. Rząd powoła pełnomocnika ds. społeczno-gospodarczej transformacji terenów pogórniczych. Treść porozumienia ma być teraz notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: xmen 15.10.2020r. 18:38
DOPIERO TERAZ, PANOWIE JUŻ JEST POZAMIATANE !!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Uważny 15.10.2020r. 22:57
A gdzie zgubiono niezależnych ekspertów czyli naukowców z Politechniki Śląskiej i innych uczelni technicznych w Polsce?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Zorientowany 16.10.2020r. 11:37
Aby wykorzystać np. CCS jest potrzebne Rozporządzenie UE łamiące .... pierwszą zasadę termodynamiki. Ciekawe kiedy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 16.10.2020r. 12:13
Związkowcy znowu chcą topić kasę podatników w czyste technologie węglowe które z naszym najdroższym węglem na świecie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE