ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Spadek zapasów paliw w USA konsekwencją huraganu Delta
16.10.2020r. 10:48

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej była nerwowa - o ile w pierwszej części dnia przewagę mieli sprzedający, to w późniejszych godzinach stronie popytowej udało się nadrobić straty. Ogólnie, nastroje inwestorów na rynku ropy są słodko-gorzkie. Nadzieje na programy stymulacyjne oraz zaburzenia podaży ropy naftowej napędzały kupujących, jednak nowe restrykcje związane z pandemią i wizja przedłużającego się okresu obniżonego popytu na ropę skutecznie powstrzymują ceny ropy od istotnych zwyżek.

Wczoraj Departament Energii USA opublikował swój cotygodniowy raport dotyczący zmiany zapasów paliw. Podał w nim, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o 3,82 mln baryłek, czyli nieco więcej niż oczekiwano. Jednocześnie, spadły zapasy benzyny (o 1,63 mln baryłek przy oczekiwaniach zniżki o 1,4 mln baryłek), jak również zapasy destylatów (aż o 7,24 mln baryłek, podczas gdy spodziewano się spadku o 1,95 mln baryłek).

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Powyższe dane wydają się optymistyczne, ale warto na nie spojrzeć z perspektywy ostatnich wydarzeń w USA. Uderzenie huraganu Delta spowodowało zarówno znaczący spadek produkcji ropy naftowej na platformach wiertniczych w rejonie Zatoki Meksykańskiej, jak i ograniczenie działalności operacyjnej rafinerii na południowym wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. To sprawiło, że zapasy paliw tak wyraźnie spadły - niemniej, to także oznacza, że ten spadek był zjawiskiem przejściowym.

Końcówka bieżącego tygodnia upływa również pod znakiem spotkania komitetu technicznego OPEC+, czyli organu monitorującego dopasowanie się poszczególnych krajów do limitów produkcji ropy naftowej, jak również doradczego w zakresie dalszych działań. Komitet na razie wyraził zaniepokojenie popytem na ropę naftową na świecie, który rośnie wolniej od oczekiwań, a kolejna fala restrykcji z powrotem go stłumi. Niemniej, prawdopodobnie tym razem komitet techniczny nie podejmie żadnych przełomowych działań, ponieważ do spotkania OPEC+ zostało jeszcze sporo czasu (ma ono się odbyć w dniach 30.11-1.12 br.), a sytuacja na świecie jest dynamiczna.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE