ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd Bułgarii zezwala na negocjacje jądrowe z USA
16.10.2020r. 11:27

Bułgarski rząd zezwolił państwowemu koncernowi energetycznemu Bulgarian Energy Holding (BEH) na negocjacje z amerykańskimi firmami rozwijającymi technologie jądrowe w celu zbadania możliwości budowy nowego bloku jądrowego w istniejącej EJ Kozłoduj.

Według agencji informacyjnej BTA, minister energii Temenuzhka Petkova poinformowała komisję energetyczną bułgarskiego parlamentu o decyzji i powiedziała, że uzasadnieniem tego posunięcia jest polityka Unii Europejskiej dotycząca dekarbonizacji i zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.

Pani Petkova powiedziała, że termin 31 stycznia 2021 r. został wyznaczony dla BEH na przygotowanie studium wykonalności.

Przekazała w środę bułgarskiej telewizji, że projekt nowego reaktora w EJ Kozłoduj niekoniecznie uniemożliwi rozwój istniejącego projektu budowy dwóch rosyjskich reaktorów w nowej lokalizacji, Belene, około 160 km na wschód od Kozłoduja.

EJ Kozłoduj nad Dunajem, w północno-zachodniej Bułgarii, jest jedyną elektrownią jądrową w kraju. Mieści sześć energetycznych bloków jądrowych, ale tylko dwa są eksploatowane komercyjnie, a cztery (WWER-440) od roku 2006 są wycofane z eksploatacji. Bloki Kozłoduj-5 i -6 wyposażone są w reaktory WWER-1000/V-320 o mocy 1003 MWe. Rozpoczęły one działalność komercyjną odpowiednio w roku 1988 i 1993, w 2019 r. dostarczyły 37 proc. bułgarskiej energii elektrycznej.

Zdaniem Valentina Nikolova, przewodniczącego parlamentarnej komisji ds. Energii, Bułgaria mogłaby zbudować nowy blok w Kozłoduju za własne środki.
W 2012 r. Bułgaria po raz pierwszy zaczęła wspominać o siódmym bloku w EJ Kozłoduj, w czasie, gdy projekt Belene został zatrzymany z powodu problemów finansowych i braku inwestorów.

Firma Westinghouse z siedzibą w USA została wówczas poproszona o zbudowanie w Kozłoduju pojedynczego bloku wyposażonego w reaktor wodny ciśnieniowy (PWR) typu AP1000. Rozpoczęły się negocjacje w sprawie porozumienia akcjonariuszy, ale nigdy nie zakończyły się one rozstrzygnięciem.

Po przegraniu międzynarodowego arbitrażu z Rosją w 2016 roku Bułgaria musiała zapłacić rosyjskim dostawcom 600 mln euro za większość sprzętu jądrowego zamówionego dla EJ Belene. W efekcie w 2018 roku rząd formalnie ożywił projekt.

Skupiając się na wznowieniu projektu Belene, wydawało się, że rząd odrzucił plany rozbudowy Kozłoduja. Jednak na początku tego tygodnia premier Bojko Borisow nieoczekiwanie ogłosił, że jego rząd rozważa możliwość ponownego podjęcia tego projektu.
NucNet , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE