ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron Dystrybucja: 200 mln złotych na inwestycje na Opolszczyźnie
16.10.2020r. 11:51

W tym roku Tauron Dystrybucja zainwestuje 200 mln złotych w infrastrukturę elektroenergetyczną konieczną do przyłączania nowych klientów oraz w poprawę stanu sieci i urządzeń elektroenergetycznych na terenie województwa opolskiego - podała spółka w komunikacie.

W ubiegłym roku Tauron Dystrybucja zrealizował na terenie województwa opolskiego duże inwestycje sieciowe o wartości 121 mln zł. W tym roku inwestycje w infrastrukturę sieciową są kontynuowane spółka zamierza wydać na te przedsięwzięcia blisko 200 mln złotych.

Tauron zwraca uwagę na jedną z inwestycji sieciowych, realizowanych w związku z potrzebą przyłączenia do sieci dużego podmiotu komercyjnego, jest stacja elektroenergetyczna 110/15 kV Radzikowice. Budowa stacji wraz z zasilającymi liniami kablowymi 110 kV została podjęta ze względu na konieczność zapewnienia możliwości przyłączenia do sieci dystrybucyjnej zakładu produkcyjnego firmy Umicore w Radzikowicach (gmina Nysa).

- Decyzja o budowie GPZ Radzikowice to przede wszystkim wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów lokalizujących się na terenie Strefy Ekonomicznej w Radzikowicach pod Nysą. Największym z nich jest firma Umicore, która na początek złożyła zapotrzebowanie dla swojej fabryki na przyłączenie na poziomie 110 kV z mocą 40 MW. Docelowa moc dostarczana temu odbiorcy będzie znacznie większa, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne budowy stacji 220/110kV Nysa. - mówi Robert Zasina, prezes zarządu Taurona Dystrybucji - - Pokazuje to, jak działania energetyki muszą być odpowiednio wcześniej planowane oraz skorelowane w zakresie skonfigurowania i zsynchronizowania pracy systemu elektroenergetycznego - dodaje prezes.

Całkowity koszt budowy stacji 110/15 kV Radzikowice wraz z liniami zasilającymi 110 kV rozłożony na 2 lata, to ponad 74 mln złotych.

Kolejne wskazywane przez spółkę przykłady inwestycji sieciowej związanej z potrzebami przyłączeniowymi klientów Taurona na terenie Opolszczyzny, to budowa stacji 110/15 kV Olszowa wraz z zasilającą dwutorową linia napowietrzną 110 kV, która służy przyłączeniu firm zlokalizowanych na terenie Strefy Ekonomicznej w Olszowej (gmina Ujazd), a także budowa 41 szt. węzłów sieciowych i 42 sztuk złączy kablowych 15 kV dla przyłączenia klientów na poziomie średniego napięcia w różnych częściach województwa.

Tauron zwraca też uwagę na ważną dla regionu i realizowaną aktualnie inwestycję, kompleksowej przebudowy stacji 110/15 kV Koźle, zlokalizowanej w sąsiedztwie rzeki Odry i linii kolejowej Kędzierzyn-Koźle - Nysa. Stacja elektroenergetyczna została wybudowana w tym miejscu w latach trzydziestych XX wieku. Część wschodnia terenu GPZ-u to obszar bezpośredniego zagrożenia powodziowego, a sama stacja została już w swojej historii kilka razy zalana - ostatnio w roku 1997 oraz 2010. Podczas powodzi w roku 1997 częściowemu uszkodzeniu uległy fundamenty i ściany dotychczasowego budynku stacyjnego, mieszczącego m.in. rozdzielnię średniego napięcia.
Budynek zlokalizowany jest w odległości mniejszej niż 50 m od stopy wału przeciwpowodziowego rzeki Odry, co podczas przebudowy obiektu wymusiło zastosowanie ponadstandardowych środków ochrony przeciwpowodziowej. Podczas prac projektowych nowego obiektu zaproponowany więc został wariant zabudowy rozdzielni 110 kV i 15 kV w budynku na wysokości umożliwiającej ochronę przed wodami zalewowymi i eksploatację w czasie występowania ewentualnej powodzi.

- Nowa stacja będzie odporna na zagrożenie powodziowe. Jej projekt i przebudowa realizowane są w celu zapewnienia dostaw energii do klientów nawet w przypadku podtopienia terenu. Urządzenia zostały umieszczone na kondygnacji znajdującej się na poziomie wyższym niż przewidywany poziom ewentualnych wód powodziowych. To przykład z jednej strony wyciągania doświadczeń z przeszłości, z drugiej natomiast troska o bezpieczeństwo dostaw energii do klientów również przy trudnych sytuacjach meteorologicznych lub przy problemach terenowych - mówi Witold Stefański, dyrektor Oddziału Taurona Dystrybucji w Opolu.

Stacja została zaprojektowana jako bezobsługowa z wnętrzową rozdzielnią 110kV typu GIS (gazowa) i wnętrzową rozdzielnią 15kV. Dodatkowo założono możliwość rozbudowy stacji o dodatkowe pola liniowe 110kV (wysokie napięcie).

Oprócz tych inwestycji, w ostatnich latach Tauron na Opolszczyźnie przeprowadził między innymi przebudowę linię napowietrzną 110 kV relacji GPZ Prudnik - GPZ Głubczyce na odcinku 15,5 km, zmodernizował rozdzielnię sieciową 15 kV "Zachód" w Kluczborku, przebudował 37 szt. węzłów sieciowych 15/0,4 kV w celu poprawy parametrów jakościowych energii i pewności zasilania, a także przebudował istniejące sieci średniego i niskiego napięcia dla poprawy parametrów jakościowych energii i pewności zasilania.

W kolejnych latach Tauron Dystrybucja planuje między innymi modernizację stacji GPZ Grodków, budowę stacji elektroenergetycznej 110/15 kV Gogolin oraz linii 110 kV dla zasilania podstacji trakcyjnej PKP.

W dalszej perspektywie pewność i bezpieczeństwo dostaw energii dla woj. opolskiego ma zapewnić przebudowa stacji elektroenergetycznych Kędzierzyn i Groszowice, modernizacja linii napowietrznej 110 kV relacji Groszowice - Ozimek oraz budowa węzłów sieciowych 15/0,4 kV dla zasilenia nowych klientów i poprawy pewności zasilania odbiorców istniejących.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE