ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosjanie mogą wejść na największe pole gazowe Iraku
16.10.2020r. 12:18

Irak po dziesięciu latach zerwał kontrakt z turecką spółką TPAO na zagospodarowanie największego złoża w kraju - Mansuria. Rosjanie mogą zająć miejsce Turków - czytamy w BiznesAlert.pl.

W 2010 roku konsorcjum firm, w którym rolę wiodącą odgrywała turecka TPAO, wygrało kontrakt na zagospodarowanie pola gazowego Mansuria, którego złoża szacowane są na 130 mld m sześc. Wydobycie miało rozpocząć się w 2015 roku, jednak ze względu na wojnę prowadzoną z Państwem Islamskim, firmy powołały się na siłę wyższą.

Teraz, po kilku latach, w których prace nie ruszyły, Bagdad zerwał umowę z dotychczasowymi zarządcami pola. W międzyczasie, od 2019 roku, toczą się rozmowy z potencjalnymi stronami, w tym z Francuzami i Rosjanami. Według analityków Wigon Konsulting, większe szanse zagospodarowania złóż mają Rosjanie. gdyż firmy zachodnie mogą obawiać się niestabilnej sytuacji politycznej w Iraku. Wśród głównych koncernów, które mogą zainwestować w rozwój pola, są Rosnieft oraz Gazpromnieft. Łukoil uznał rok temu, że nie zamierza brać udziału w staraniach się o możliwość wydobycia na tym polu.
Inaczej stało się w przypadku Gazpromnieftu. Firma ta pod koniec września poinformowała, że prowadzi rozmowy z władzami w Bagdadzie i spodziewa się konkretnych rezultatów do końca roku.

Mansuria jest uznawana za złoże średniej wielkości. Jej wydobycie będzie pokrywało lokalne zapotrzebowanie na gaz. Zwłaszcza, że Irak, który kiedyś był samowystarczalny gazowo, dziś samodzielnie importuje ten surowiec z zagranicy. W 2019 roku popyt dwukrotnie przekroczył podaż surowca w kraju - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kommiersant , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: PS 16.10.2020r. 15:02
Sytuacja w Iraku jest taka, że tezy w artykule są słabiutkie. Realnie jest spór o próbę rządu Iraku (obecnego) aby po... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE