ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MFiPR: nowa strategia rozwoju miast z naciskiem na kwestie klimatyczne - pod koniec 2021 r.
16.10.2020r. 12:44

Pod koniec 2021 r. ma zostać przygotowana aktualizacja Krajowej Polityki Miejskiej, która będzie kładła nacisk m.in. na kwestie związane z klimatem - poinformowała Wiktoria Saganowska z resortu funduszy i polityki regionalnej. Strategia ma też przeciwdziałać depopulacji miast.

Naczelnik wydziału polityki miejskiej w MFiPR Wiktoria Saganowska wyjaśniła podczas odbywającego się w Warszawie III Forum Miejskiego, że "stara" polityka miejska z 2015 r. wymaga aktualizacji. Projekt nowego dokumentu ma zostać opublikowany w czerwcu 2021 r., a kompletna strategia ma być znana pod koniec przyszłego roku - poinformowała.

Saganowska wyjaśniła, że nowy dokument będzie uwzględniać m.in. kwestie związane z adaptacją, budową odporności miast na zmiany klimatyczne. Strategia ma mieć też bardziej zindywidualizowane podejście i koncentrować się na małych i średnich miastach.

Przedstawicielka ministerstwa zwrócił uwagę, że polskie miasta muszą poradzić sobie m.in. z problemem depopulacji. Odpowiada za to - jak wskazała - np. suburbanizacja, czyli wyludnianie się centrum miast i przenoszenie się mieszkańców do strefy podmiejskiej. Efektem jest tworzenie się tzw. miast-sypialni. Na depopulację miast, szczególnie tych mniejszych, wpływa też duże zróżnicowanie w potencjale gospodarczym aglomeracji. Mieszkańcy małych miast, nie widząc perspektyw rozwoju w swoim mieście, uciekają do tych większych.

Uczestniczący w Forum wiceszef resortu klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zwrócił uwagę na aspekt klimatyczny rozwoju miast, ich transformacji w perspektywie najbliższych lat. Przypomniał, że resort chce, by w ramach Polityki Energetycznej Państwa 2040, do 2030 r. z miast zniknęło węglowe ciepłownictwo indywidualne i zostało ono zastąpione m.in. przez ciepłownictwo systemowe.

W ramach poprawy jakości życia w miastach, od 2025 r. miasta powyżej 100 tys. mieszkańców mają kupować tylko zeroemisyjne środki transportu publicznego. Chodzi o to, by za 10 lat takie miasta miały tylko taką ekologiczną flotę - dodał Zyska.
Wiceminister przypomniał, że w kwestiach urbanistycznych w tzw. specustawie suszowej znalazł się przepis podnoszący z 25 do 30 proc. udział powierzchni biologicznie czynnej - wchłaniającej wodę - przy budowie obiektów w miastach. Ma to przeciwdziałać zabetonowywaniu miast i prowadzić do pozostawienia powierzchni nieuszczelnionych, dzięki którym zwiększa się retencję wody.

Wiceminister dodał, że przygotowywane jest nowe rozdanie w programie "Moja woda". Jak zapowiadał resort, nowa odsłona programu ma ruszyć z początkiem nowego roku. W tym roku 100 mln zł, jakie zostało przeznaczone na dotacje do zakupu instalacji wychwytujących wodę, skończyło się w ciągu dwóch miesięcy.

Zyska powiedział, że ministerstwo pracuje również nad włączeniem spółdzielni i wspólnot wielorodzinnych do programu antysmogowego "Czyste powietrze". Celem tego programu jest poprawa termomodernizacji - jak na razie - budynków jednorodzinnych oraz wymiana źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Obecnie pilotaż programu skierowanego dla zabudowy wielorodzinnej jest realizowany w województwie zachodniopomorskim.

Nowa polska strategia miejska będzie prezentowana na 11. Światowym Forum Miejskim w 2022 roku, którego gospodarzem będą Katowice. Forum jest organizowane co dwa lata przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN Habitat). Ma na celu promocję zrównoważonego rozwoju miast i dyskusję nad wyzwaniami współczesnej urbanizacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE