ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z Martą Szewczyk-Wypychewicz, Prezes Fundacji "Jesteśmy Blisko"
16.10.2020r. 14:08

Działająca przy ZPUE Fundacja "Jesteśmy Blisko" kończy w tym roku 10 lat. Od 1 lipca 2020 roku jej Prezesem jest Marta Szewczyk-Wypychewicz. Spotykamy się z nią w biurze Fundacji znajdującym się na drugim piętrze głównego biurowca włoszczowskiej spółki. Za oknem deszcz, ale wewnątrz roztacza się niezwykła, ciepła i twórcza atmosfera. Zespół Fundacji co chwilę odbiera telefony zarówno od potrzebujących pomocy, jak i tych, którzy chcą komuś pomóc. Właśnie planują kolejną akcję wsparcia dla nowego podopiecznego...

CIRE: Z początkiem drugiego półrocza br. została Pani Prezesem Zarządu działającej przy ZPUE we Włoszczowie Fundacji "Jesteśmy Blisko"...

Marta Szewczyk-Wypychewicz: Tak, dokładnie od 1 lipca mam tę ogromną przyjemność...

Rozumiem, że te pierwsze odczucia są bardzo pozytywne...

M.S-W.: Od pierwszych dni zostałam miło przyjęta przez zespół, który wprowadził mnie we wszystkie kwestie związane z bieżącymi akcjami i wsparciem podopiecznych. To bardzo ważne, bo od samego początku mogliśmy przejść do konkretnych działań.

Tym bardziej, że nie jest tak, że przyszła Pani w zupełnie nowe miejsce. Zna Pani przecież tę Fundację od lat...

M.S.-W.: Oczywiście. Już kilka lat temu jako pracownik Grupy Koronea aktywnie brałam udział w akcjach prowadzonych przez Fundację, podobnie jak robią to setki osób zaangażowanych w jej działania. Choćby z tego powodu ta organizacja nie jest dla mnie czymś zupełnie nowym. Nowe jest jednak doświadczenie - to co kiedyś obserwowałam niejako z boku, teraz poznałam od wewnątrz i muszę przyznać, że ogromną satysfakcję sprawia mi włączenie się w działania Fundacji na sto lub więcej procent i kierowanie jej wyjątkowym Zespołem.

Nie miała Pani jednak łatwo. Pani przyjście do Fundacji zbiegło się w czasie z pandemią COVID-19, która mocno przeorganizowała plany tego typu organizacji na całym świecie.

M.-S.W.: Koronawirus mocno wpłynął na nasze plany. Pojawiły się jednak także nowe wyzwania. Skupiliśmy się m.in. na doposażaniu przedszkoli czy szpitali w środki ochrony do walki z wirusem. Doposażamy także lokalnie, ważne miejsca użyteczności publicznej jak Urząd Gminy, Starostwo Powiatowe czy Bank Spółdzielczy np. w bezdotykowe dozowniki automatyczne do dezynfekcji rąk. Te działania spotkały się z bardzo ciepłym odbiorem ze strony mieszkańców Włoszczowy i okolic.

W trosce o bezpieczeństwo naszych Podopiecznych, Darczyńców oraz Przyjaciół, byliśmy zmuszeni zrezygnować z organizacji corocznej kolacji charytatywnej, która zawsze cieszyła się ogromną popularnością. Z naszego terminarza zniknęło także spotkanie wigilijne dla podopiecznych. Nie chcemy nikogo ani narażać, ani stawiać w niezręcznej sytuacji wyboru między uczestnictwem a rezygnacją z niego. Z uwagi na obostrzenia odpadło nam kilka akcji badań profilaktycznych, do których Fundacja zawsze przywiązywała ogromną wagę. Do ostatniej chwili planowaliśmy przeprowadzenie ich jeszcze w październiku, jednak rozwój pandemii w ostatnich tygodniach znów uniemożliwił realizację naszych zamierzeń. Jesteśmy w gotowości, czekamy na sprzyjające warunki. Tak staramy się działać, aby wszędzie tam, gdzie nasze plany zostały pokrzyżowane przez wirusa, działać na innych obszarach. Pilnych spraw nie brakuje. Na listopad i grudzień planujemy bardzo dużą akcję materialnego wsparcia naszych podopiecznych. Zamierzamy dotrzeć do nich z paczkami na święta. Będzie to ogromne logistyczne przedsięwzięcie.

Od trzech miesięcy rzeczywiście widać zwiększoną obecność Fundacji na różnych polach, np. w mediach. O niektórych waszych akcjach pomocowych mówiły nawet ogólnopolskie redakcje np. w telewizji śniadaniowej.

M.S-W.: I bardzo nam na tym zależy. Każda publikacja w prasie, rozmowa w radiu czy choćby krótki materiał w telewizji, zbliżają nas do generalnego celu, jakim jest rozszerzenie zasięgu działania Fundacji. Pragniemy, by coraz więcej ludzi wiedziało co robimy, oraz że za naszym pośrednictwem mogą pomóc innym. To samo dzieje się w drugą stronę, czyli jesteśmy otwarci na tych, którzy potrzebują wsparcia. To oczywiście działa, ale głównie na regionalnym "podwórku". Dziś jesteśmy rozpoznawalną marką na poziomie województwa, ale ambitnie spoglądamy ku działaniom ogólnopolskim. Mocno wierzymy, że wytężoną pracą naszego Zespołu jesteśmy w stanie wyjść poza region, co już w przypadku niektórych zbiórek, czy akcji 1 proc. już się zdarzyło.

Skoro jesteśmy przy 1% dla Fundacji "Jesteśmy Blisko" proszę powiedzieć coś o ostatniej akcji.

M.S.-W.: Już teraz możemy powiedzieć, że akcja 1 proc. podatku dochodowego w 2020 roku zakończyła się spektakularnym sukcesem. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam w tym pomogli - portalowi CIRE.PL również za świetną promocję. Dziś widzimy rezultaty naszych działań. Udało się nam zebrać prawie 600 tysięcy złotych. Dla porównania rok wcześniej było to 370 tys. Cóż tu więcej mówić - wzrost jest imponujący. Co ważne, podatnicy, którzy w ten sposób nas wspierają nie pochodzą tylko z województwa świętokrzyskiego ale dosłownie - z całej Polski.

Na co trafiły pieniądze z jednego procenta. Podejrzewam, że część z nich zasiliła działania antycovidowe.

M.S.-W.: Rzeczywiście część środków trafiła i na takie działania. Ale spora część środków to wsparcie dla naszych podopiecznych. Finansujemy zaawansowane leczenie, zabiegi chirurgiczne także za granicą, leki, wizyty u lekarzy, czyli to wszystko co w danej chwili jest potrzebne. Środki przeznaczamy także na badania profilaktyczne. Teraz z oczywistych powodów nie możemy ich przeprowadzić, ale pewna pula pieniędzy jest na ten cel zabezpieczona już teraz Staramy się także realizować nasze pomysły związane np. z ekologią. Czasem udaje się połączyć działania ze skrajnie różnych obszarów.

Jakiś przykład?

M.S-W.: Obok naszej siedziby stanął niedawno spory pojemnik w kształcie serca na plastikowe nakrętki. W ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale również wspieramy jednego z naszych podopiecznych - Kacpra, który cierpi na SMA. Pieniądze uzyskane z recyklingu nakrętek stanowią dla niego istotną pomoc. Już otrzymujemy telefony, także z innych miejscowości, czy moglibyśmy u nich postawić takie ekologiczne "serducha".

Fundacji mówi się ostatnio także w kontekście opieki nad bezpańskimi zwierzętami

M.S.-W.: To również jest pewien znak czasów w dobie zagrożenia koronawirusem. Przed pandemią wiele osób wspierało schroniska datkami, czy pomocą materialną w postaci np. karmy. Teraz zmieniło się to na niekorzyść. Wiele osób, z różnych przyczyn, zrezygnowało z takiej formy bezpośredniego wsparcia. Trudno to oceniać bowiem powodów może być wiele: od względów finansowych po strach przed zakażeniem. Dzięki wolontariuszom, którzy opowiadają nam o tej sytuacji wiemy co dzieje się w takich miejscach i zdecydowaliśmy nieść pomoc także zwierzętom. W firmie ZPUE mamy ludzi, którzy angażują się w życie schroniska. Dzięki nim, funkcjonuje mechanizm pomocy, w który chętnie się włączamy. Jeśli pojawia się konkretna inicjatywa, pomysł, ludzkie zaangażowanie, nie możemy jako Fundacja odmówić wparcia. Głęboko wierzymy w zapał i najlepsze intencje naszych wolontariuszy.

A propos inicjatywy, tuż przed naszą rozmową pojawił się w Fundacji człowiek, który przyszedł zaproponować pomoc materialną...

M.S.-W.:Tak, to pracownik ZPUE i nie jest to odosobniony przypadek. Pamiętajmy, jak narodziła się Fundacja. Dekadę temu powstała z potrzeby serca. Pracownicy ZPUE wielokrotnie szukali sposobu by pomóc swoim kolegom czy koleżankom z pracy, sąsiadom, krewnym. Było i jest w tym dużo entuzjazmu i dobrej woli. Rolą Fundacji jest nadanie tym inicjatywom pewnych ram organizacyjnych i to z powodzeniem funkcjonuje od dziesięciu lat. To bardzo budujące, że tak wielu pracowników ZPUE mówi "Nasza Fundacja" i chętnie pomaga np. poprzez comiesięczne przekazywanie jakiejś mniejszej czy większej części wynagrodzenia na pomoc. To się naprawdę bardzo liczy zgodnie z podkreślaną przez Założycielkę Fundacji, Małgorzatę Wypychewicz prawdę, że "razem możemy więcej". Faktycznie możemy!

Nieocenioną rolą w tym wszystkim jest to, że powstaliśmy przy ZPUE i możemy liczyć na wsparcie tej spółki w wielu obszarach naszej działalności. Bez tej Firmy, bez jej Pracowników nie byłoby dziś Fundacji. Tymczasem działamy już dziesięć lat i możemy się pochwalić wieloma sukcesami.

Teraz chcemy, aby dołączały do nas osoby nie tylko z naszej firmy czy szeroko rozumianego otoczenia, ale także ludzie z innych miejsc w kraju. Głęboko wierzę, że w ten sposób możemy zrobić bardzo wiele dla tych, którzy potrzebują pomocy.

Jak można dołączyć do Państwa działań?

M.S-W. Możliwości jest bardzo wiele. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Czasem dołączenie logotypu Fundacji na opakowaniu produktu, już jest konkretną pomocą w działaniach promocyjnych i mogę już powiedzieć, że udało nam się ostatnio przekonać kilka firm do takiej współpracy. Często ta pomoc idzie znacznie dalej, za co dziękujemy. Wystarczy wejść na stronę www.jestesmy-blisko.pl, gdzie znajdują się wszelkie informacje o naszej działalności oraz dane kontaktowe. Nikogo nie pozostawimy bez odpowiedzi. Serdecznie zapraszam!

Dziękuję za miłą rozmowę.

M.S.-W. Wzajemnie. Bardzo dziękuję.

Rozmawiał Witold Szwagrun

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE