ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budowa Baltic Pipe w Danii opóźniona przez deszcze i koronawirusa
19.10.2020r. 09:12

Duńczycy podają, że deszczowa pogoda minionych miesięcy, w połączeniu z pandemią opóźnią inwestycje zaplanowane na ten rok. Opóźnienie ma objąć prace na wyspie Zelandia - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Prace związane z ułożeniem gazociągu Baltic Pipe na Zelandii potrwają dłużej niż pierwotnie przewidywano. Aby uniknąć poważnych uszkodzeń w terenie, prace na niektórych odcinkach powinny zakończyć się dopiero latem przyszłego roku - podaje duński operator sieci przesyłowej, który razem z polskim operatorem odpowiada za realizację gazociągu Baltic Pipe, który ma być ukończony w październiku 2022 roku. Energinet zaznacza, że ta skomplikowana inwestycja wymaga precyzji, a duże maszyny mogłyby spowodować nieproporcjonalne szkody na budowie. Prace budowlane ruszyły miesiąc później od planów przez to, że holenderski kontrahent Energinet miał opóźnienie związane z koronawirusem. Potem pojawiły się wyzwania techniczne, zwłaszcza związane z zabezpieczaniem spoiw na rurach gazowych, które zajęły dodatkowy czas.

Kontrakt z firmą A.Hak International-Energinet.dk podpisany 16 grudnia 2019 roku zakładał budowę połączenia gazowego ciągnącego się przez Zelandię na odcinku 70 km z miejscowości Kongsmark na północnym zachodzie do stacji kompresorowej niedaleko Everdrup i wybrzeża w pobliżu Faxe. - Nasz kontrahent nie był w stanie dotrzymać ustalonego przez nas harmonogramu i dlatego nasz projekt jest opóźniony. Trzeba przyznać, że nie możemy skończyć prac w tym roku, dopóki pogoda nam nie dopisze i umożliwi ciężkie prace budowlane. Niestety dotyczy to dużej części prac na gruntach należących do właścicieli prywatnych, którzy także muszą czekać na zakończenie naszych prac - powiedziała Nina Frokjær Vendelboe, kierownik projektu w Energinet.dk.

Praca najcięższych maszyn zostanie wstrzymana na zimę. Inne zadania - takie jak - spawanie i powlekanie będą kontynuowane, aby zapewnić jak najszybsze zakończenie prac. - Prace przy budowie rurociągu są w różnych fazach w różnych miejscach na linii, ale Energinet spodziewa się, że wszystkie prace budowlane na Zelandii zostaną zakończone latem przyszłego roku, a nie tak, jak pierwotnie planowano do końca 2020 roku - czytamy w komunikacie duńskiego operatora.
Energinet.dk deklaruje kontynuację lżejszych procesów budowy, jak montaż, spawanie i powlekanie odcinków rur. - Czeka nas mimo to bardzo ciężka praca, podczas której zamontujemy odcinki rur do wykopanego rowu, będziemy kontynuować prace wykopowe do listopada, a następnie wznowimy je wiosną. To najlepszy kompromis między jak najszybszym ukończeniem, a jednocześnie uwzględniający uzasadnione obawy rolników o szkody na ich polach - mówi Nina Frokjær Vendelboe.

Opóźnienie budowy Baltic Pipe na Zelandii oznacza dla niektórych właścicieli ziemskich na wyspie, że stracą kolejny sezon upraw na 32-metrowym pasie roboczym i innych obszarach, które są wykorzystywane do budowy tego gazociągu. - Otrzymają oni jednak rekompensatę za utracone plony analogicznie jak w poprzednim roku, za utracone plony i dodatkowe niedogodności związane z budową - argumentują Duńczycy.

Energinet przygotował nowy harmonogram prac budowlanych na Zelandii, w którym widoczny jest przegląd opóźnień na poszczególnych odcinkach od Kongsmark przez Slagelse do Faxe. - Harmonogram jest obarczony pewną niepewnością, ponieważ prace budowlane są nadal bardzo zależne od pogody - podaje operator. - Harmonogram stara się uwzględniać tę niepewność. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, a zima nie będzie obfitować w deszcze, możemy przyspieszyć, ale na wypadek, gdyby pogoda była taka jak zeszłej zimy, szykujemy się na wydłużenie czasu budowy. Harmonogram jest napięty, ale jednocześnie staramy się abyśmy mogli zakończyć pracę tak szybko, jak to możliwe - mówi Nina Frokjær Vendelboe. Istotny dla harmonogramu całego projektu Baltic Pipe jest fakt, że opóźnienie na Zelandii nie ma wpływu na prace budowlane w Faxe, gdzie polski partner Energinetu Gaz-System przygotowuje wyjście gazociągu na ląd z Polski - czytamy w BiznesAlert.pl.
Energinet.dk , BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Dagmara 21.10.2020r. 13:42
A jak będzie jeszcze opóźnienie to mam zbierać chrust na zimę? Cały dom ogrzewam gazem i w 2022 już widzę, że gazu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE