ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Wizja nadwyżki na globalnym rynku ropy w 2021 r.
19.10.2020r. 11:07

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej jest spokojny. Mimo rozczarowujących danych dotyczących chińskiego PKB za III kwartał i obaw związanych z coraz szybszym rozprzestrzenianiem się pandemii, ceny ropy dzisiaj rano pozostają stabilne i poruszają się w okolicach piątkowego zamknięcia. W przypadku ropy gatunku WTI jest to rejon 41 USD za baryłkę, natomiast dla ropy Brent są to okolice 43 USD za baryłkę.

Druga fala pandemii faktycznie powinna być czynnikiem ograniczającym potencjał wzrostowy cen ropy naftowej oraz zwiększającym prawdopodobieństwo kolejnej przeceny w najbliższych tygodniach. W wielu krajach szybko rośnie liczba zakażeń, co doprowadziło do nowych restrykcji. Co prawda na razie w większości państw nie bierze się pod uwagę pełnego lockdownu, jednak tego scenariusza nie można całkowicie wykluczyć. Pewne jest natomiast to, że jakiekolwiek restrykcje związane z przemieszczaniem się negatywnie wpływają na popyt na paliwa, co przekłada się na większą presję podażową na rynku ropy.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Czarne scenariusze biorą pod uwagę także producenci ropy. Pod koniec poprzedniego tygodnia miało miejsce spotkanie komitetu technicznego OPEC+, podczas którego debatowano nad możliwym rozwojem wydarzeń na rynku ropy i potencjalnymi reakcjami. Komitet techniczny co prawda nie jest organem decyzyjnym, jednak doradza OPEC+ w zakresie porozumienia naftowego i śledzi dopasowanie się poszczególnych państw do jego postanowień.

Według komitetu technicznego OPEC+, wizja przedłużających się restrykcji i związanego z nimi obniżonego popytu na ropę naftową, jak również rosnąca produkcja ropy naftowej w Libii, mogą sprawić, że w 2021 roku będziemy mieli do czynienia z nadwyżką na globalnym rynku ropy naftowej. To stawia pod znakiem zapytania dalsze plany kartelu. Obecnie porozumienie naftowe zakłada wzrost produkcji ropy łącznie o kolejne 2 mln baryłek dziennie począwszy od stycznia przyszłego roku - jednak jeśli sytuacja na globalnym rynku się nie poprawi, to te plany mogą się zmienić.

(958x639)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE