ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowe zakażenia koronawirusem w sląskich kopalniach PGG i JSW
21.10.2020r. 11:02

22 nowe przypadki zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej (PGG), a dwa w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Na kwarantannie jest 540 górników, w większości z PGG. Nadzór górniczy zapewnia, że kopalnie utrzymują reżim sanitarny.

"Po wcześniejszych, trudnych doświadczeniach w kopalniach jest nadal konsekwentnie utrzymywany reżim sanitarny i profilaktyka, a organy nadzoru górniczego na bieżąco, w ramach prowadzonej działalności kontrolnej, monitorują i sprawdzają wszystkie te działania oraz przestrzeganie obowiązujących zaleceń" - poinformował w środę Wyższy Urząd Górniczy (WUG) w Katowicach.

Od kwietnia do 18 października br. inspektorzy nadzoru górniczego przeprowadzili w tym zakresie 923 kontrole, podczas których, m.in. sprawdzano jak kopalnie przestrzegają obostrzeń sanitarnych. Kontrolerzy oceniali np. zasady wchodzenia i poruszania się po terenie kopalń, noszenie maseczek oraz dostępność środków ochrony indywidualnej i materiałów do dezynfekcji.

"Wszystkie decyzje i wytyczne Ministerstwa Zdrowia oraz - przede wszystkim - służb sanitarnych traktujemy z wielką powagą. Dla całego środowiska górniczego powinny być one swego rodzaju przewodnikiem, w oparciu o który powinny być z kolei podejmowane wszelkie działania prewencyjne związane z ochroną pracowników górnictwa przed zachorowaniem na Covid-19" - wskazuje prezes WUG Adam Mirek.

"Bezpieczeństwo pracy załóg górniczych, a co za tym idzie zdrowie i życie górników, to priorytety działalności urzędów nadzoru górniczego - także w tak niestandardowych okolicznościach, jakie tworzy okres pandemii" - dodał szef nadzoru górniczego.

W ocenie WUG sytuacja epidemiczna w śląskich kopalniach jest ustabilizowana, choć wciąż pojawiają się nowe zakażenia. Jak wynika ze środowych danych spółek węglowych, również kopalnie odczuły zauważalny w ostatnich tygodniach w całej Polsce wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Obecnie z wirusem zmaga się 168 górników z PGG, 22 z JSW oraz 10 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3 457 osób, a wyzdrowiało 3 289. Obecnie w PGG choruje 168 osób, wobec 98 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 457 pracowników, wobec 274 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (36) i Ziemowit w Lędzinach (29). W kopalni Piast w Bieruniu choruje 21 osób, a w katowickiej kopalni Murcki-Staszic 11. W kilku innych kopalniach jest od jednego do dziesięciu przypadków zachorowań. W środę w PGG przybyło 22 zakażonych i siedmiu ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.
W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed około dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażone są 22 osoby (wobec pięciu tydzień temu) - w środę przybyły dwa nowe przypadki, w kopalniach Borynia i Pniówek.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4 174 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 152 wyzdrowiało. Kwarantanną są objęte 83 osoby wobec 57 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W kopalniach spółki Tauron Wydobycie w ostatnim czasie nie wzrosła liczba zakażonych pracowników - nadal z koronawirusem zmaga się tam 10 osób.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w środę liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 32 688 - o 1 008 więcej niż we wtorek. W regionie zmarło 698 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o 14 kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 71,8 proc. wszystkich zakażonych (23 476 osób) - w środę w regionie przybyło kolejnych 394 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 493,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie ponad 4,8 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest blisko 13,7 tys. osób.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że we wtorek w regionie zajętych było 912 spośród 1 466 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte były 84 na 114 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie we wtorek będą dostępne dzień później.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE