ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes PGNiG: kontrakt z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie
21.10.2020r. 13:46

Realizacja kontraktu z Oerstedem to większe bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw gazu w Europie - tak prezes PGNiG Jerzy Kwieciński skomentował zawarcie umowy z duńskim koncernem. Kontrakt opiewa na ok. 6,5 mld m sześc. gazu w latach 2023-2028.

"Po oddaniu do użytku gazociągu Baltic Pipe, gaz dostarczony przez Oersteda będzie mógł trafić do Polski jako część naszego zdywersyfikowanego portfela dostaw" - dodał Kwieciński. "Cieszymy się z możliwości współpracy z tak wiarygodnym i wysoko cenionym partnerem jak Oersted, który odgrywa istotną rolę na duńskim rynku energetycznym" - zaznaczył prezes PGNiG.

Umowa, podpisana przez PST - niemiecką spółkę PGNiG - przewiduje dostawy w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 1 października 2028 r. całkowitego wolumenu rzędu 6,5 mld m sześc. W ocenie polskiej spółki umowa wzmocni pozycję PST, w szczególności na duńskim rynku hurtowym.

Duński system przesyłowy łączy się z niemieckim poprzez interkonektor w Ellund, a w przyszłości będzie również połączony ze złożami na Norweskim Szelfie Kontynentalnym oraz z Polską dzięki budowanemu gazociągowi Baltic Pipe - przypomniało PGNiG.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia, które umożliwi nam współpracę z uznaną firmą obrotu gazem, jaką jest PST. Po ponownym uruchomieniu wydobycia z złoża Tyra, wolumen dostępnego na rynku paliwa gazowego pochodzącego z duńskiej części Morza Północnego wyraźnie wzrośnie" - podkreślił wiceprezes i dyrektor wykonawczy Oersted Markets & Bioenergy Morten Buchgreitz. Zaznaczył, że PST otrzyma znaczącą część wolumenu z Tyra, przypadającego na Oersted.

Zgodnie z umową, duński koncern dostarczy gaz, który kontraktuje od firm prowadzących wydobycie w duńskiej części Morza Północnego, m.in. na Tyra - największym duńskim złożu gazowym. Obecnie na złożu prowadzona jest modernizacja infrastruktury wydobywczej, co umożliwi kontynuowanie produkcji przez co najmniej 25 lat. Eksploatacja została wstrzymana w 2019 r. a jej ponowne uruchomienie planowane jest na 2022 r.
PGNiG przypomniało, że równolegle do rozwoju działalności na rynkach północnej Europy, PST wzmacnia swoją obecność na hurtowych rynkach gazu Europy Środkowo-Wschodniej. W 2020 r. spółka rozpoczęła handel gazem w Czechach i na Słowacji, a w najbliższym czasie planuje wejść na rynek węgierski.

Oersted podkreślił, że zgodnie z polityką dekarbonizacji, prowadzoną przez firmę, nie inwestuje już ona w wydobycie ropy i gazu, a także nie zawiera nowych kontraktów na ich zakup, ani nie przedłuża istniejących. Gaz odsprzedawany PGNiG pochodzi z długoterminowych umów, których Oersted nadal jest stroną.

PGNiG jest największym w Polsce importerem i dostawcą gazu ziemnego.

Oersted (dawniej DONG) to największa duńska firma energetyczna. Koncern, w którym państwo kontroluje 50,1 proc. akcji jest m.in. największym światowym deweloperem morskich farm wiatrowych. W 2025 r. Oersted planuje całość swojej energii wytwarzać w źródłach bezemisyjnych, a w 2040 r. osiągnąć neutralność klimatyczną.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Energetyk77 21.10.2020r. 15:04
To teraz staje się jasne, że odwołania nastąpiło na skutek przepłaconego kontraktu i to o 20-30%
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pingpong 21.10.2020r. 18:21
To nie odwołanie, to "rezygnacja z przyczyn osobistych".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE