ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemieccy Zieloni przeciwni importowi LNG
22.10.2020r. 08:33

Dyskusja o strategii metanowej w Unii Europejskiej trwa, tymczasem ministerstwo środowiska Niemiec ocenia, że gaz z gazociągu jest mniej emisyjny niż LNG - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Rząd niemiecki uznaje LNG zapewniany przy użyciu kontrowersyjnej metody hydraulicznego szczelinowania za szkodliwy dla środowiska niczym węgiel - poinformowało ministerstwo środowiska Niemiec w odpowiedzi na pytania Zielonych cytowane przez RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

- Co do zasady ministerstwo uważa, że gaz ziemny może zastąpić bardziej emisyjne wykorzystanie węgla i ropy w etapie przejściowym na drodze do całkowitej dekarbonizacji dostaw energii - czytamy w raporcie dostępnym RND. Resort apeluje jednak o to, aby wziąć pod uwagę wszystkie emisje, także powstałe te przy wydobyciu i transporcie. - W takim zestawieniu gaz ze szczelinowania hydraulicznego transportowany do Europy w postaci skroplonej daje jedynie nikłe oszczędności emisji w porównaniu do węgla i jest znacznie bardziej emisyjny niż gaz z gazociągu. Szczególnie w porównaniu z wykorzystaniem gazu importowanego gazociągami, użycie szczelinowania hydraulicznego, nawet gdyby gaz byłby w ten sposób wydobywany w Niemczech, nie miałoby żadnego pozytywnego wpływu na realizację celów klimatycznych. Ponadto, gaz łupkowy rodzi znaczące ryzyko dla środowiska, szczególnie dla wód gruntowych i gruntów.
Chociaż rząd niemiecki nie wspomina w tym kontekście o spornym projekcie gazociągu Nord Stream 2, to robi to RND, a za nim rosyjska Izwiestia. Ten gazociąg mający połączyć Rosję i Niemcy jest krytykowany przez USA i część krajów europejskich, RND wymienia w tym kontekście Polskę. Jego przeciwnicy domagają się blokady projektu, a jednocześnie promują dostawy LNG z USA. Niemcy także rozważają budowę kilku terminali na gaz skroplony. Argumenty ministerstwa środowiska mogą je przekonać do porzucenia tych planów. Izwiestia cytuje szereg ekspertów rosyjskich przekonujących, że gaz z USA jest szkodliwy dla środowiska.

Rzeczniczka niemieckich Zielonych Julia Verlinden powiedziała RND, że jej zdaniem należy zakazać wydobycia gazu z wykorzystaniem hydraulicznego szczelinowania oraz wprowadzić zakaz importu paliwa tego rodzaju. - Testowanie tej technologii w Niemczech zatwierdzone przez rząd federalny musi zostać zakazane jak najszybciej. Potrzebujemy absolutnego zakazu gazu i ropy z hydraulicznego szczelinowania. Chodzi o węglowodory ze złóż niekonwencjonalnych, najczęściej łupkowych, których eksploatacja pozwoliła USA na uniezależnienie się od importu i rozpoczęcie eksportu tych surowców. Warto podkreślić, że Zieloni niemieccy opowiadają się także przeciwko projektowi Nord Stream 2, który uznają za zagrożenie dla polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej podobnie jak Polska - przypomina BiznesAlert.pl.
RND/Izwiestia , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: ewa 22.10.2020r. 10:56
Z tymi bandziorami zielonymi trzeba postępować jak Putin na morzu. Krótko i na temat.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: max 23.10.2020r. 09:41
Zawsze podejrzewałem że "zieloni" to płatna agentura wpływu finansowania i wspierana przez ruskich - teraz... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 23-10-2020r. 14:23 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE