ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Myślenice będą poszukiwać wód geotermalnych
22.10.2020r. 12:43

Gmina Myślenice (Małopolskie) zinwentaryzuje posiadane zasoby wód geotermalnych, aby w przyszłości wykorzystać je do wytwarzania ciepła. Samorząd przeznaczył na opracowanie takiej analizy 100 tys. zł. Została już podpisana umowa z wykonawcą dokumentacji.

Umowę na wykonanie oceny badawczej zasobów energetycznych wód geotermalnych, wraz z możliwością ich energetycznego wykorzystania w gminie Myślenice podpisano z krakowskim stowarzyszeniem Naukowo-Technicznym Polska Geotermalna Asocjacja im. prof. Juliana Sokołowskiego.

Jak przypomniał w czwartek burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, projekt jest realizowany w związku z "Polityką Energetyczną Polski do 2040 r." zakładającą 28-procentowy udział odnawialnych źródeł energii w ciepłownictwie systemowym gmin. Geotermia może być jedną z możliwości pozyskania OZE do wytwarzania energii cieplnej.

"Zlecone przez gminę Myślenice opracowanie zasobów wód geotermalnych wskaże możliwości wykorzystania ciepłej wody geotermalnej na naszym terenie, a także będzie niezbędnym dokumentem do przygotowania projektu robót geologicznych w naszej gminie" - wyjaśnił burmistrz.

Dodał, że wody geotermalne mogą być wykorzystywane nie tylko do ogrzewania, ale także posiadają właściwości lecznicze, między innymi w medycynie pourazowej oraz leczenia chorób przewlekłych, a także wykorzystuje się je do uprawiania sportu i rekreacji.
"To może być kolejny krok w stronę rozwoju gminy Myślenice, który stworzy duże możliwości pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii" - podkreślił Szlachetka.

Przeprowadzona analiza odwiertów wykonanych na terenie gminy Myślenice umożliwi opracowanie map występowania tam wód geotermalnych i potencjalnych zasobów energii w nich zgromadzonych.

Opracowane takie jest niezbędne do przygotowania dokumentacji dla wykonania otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego, który stanowi podstawę ubiegania się o tzw. koncesję górniczo-eksploatacyjną wydawaną przez marszałka województwa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE