ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Powerbank na kółkach
26.10.2020r. 06:16

Stacja mobilna ZPUE typu MRw-m - receptą na problemy związane z tymczasowym zasilaniem.

Z myślą o mobilności i sytuacjach awaryjnych

Awarie czy remonty sieci lub stacji transformatorowych, konieczność tymczasowego zasilania odbiorców, szybkiego zorganizowania zasilania, bez możliwości podpięcia do sieci SN, a z wykorzystaniem agregatu prądotwórczego to tylko kilka przykładów zdarzeń, które potrafią skutecznie utrudnić nam życie. Znaleźliśmy na nie odpowiedź - wzbogaciliśmy swoją ofertę o lekką stację mobilną w obudowie metalowej. Stacja zamontowana jest na podwoziu jezdnym o dopuszczalnej masie całkowitej DMC 3,5T. Bez problemu można ją transportować z miejsca na miejsce. Wystarczy zwykły ciężarowy samochód.

Przemyślana budowa

Obudowę stacji stanowi kompletna, przestrzenna, samonośna konstrukcja metalowa wykonana ze stali konstrukcyjnej. Łączą ją solidne spawy i śruby zabezpieczone przed korozją powłokami lakierniczymi. Panele zewnętrzne, drzwi oraz żaluzje wykonane zostały z aluminium zabezpieczonego antykorozyjnie oraz pomalowane metodą proszkową.

W stacji po stronie średniego napięcia zastosowano nowoczesną rozdzielnicę kompaktową w izolacji gazowej typu TPM w wariancie C oraz układzie pól LTL (rys. 1). Ze względu na konstrukcję oraz bardzo małe wymiary i zwartą budowę rozwiązanie doskonale sprawdza się w stacji na kołach.

Strona niskiego napięcia to rozdzielnica typu RN-W (rys. 3) umożliwiająca oprócz klasycznego układu zasilania z transformatora podłączenie agregatu prądotwórczego. Zastosowane rozwiązanie pozwala nie tylko na bezpośrednie zasilenie odbiorców z rozdzielnicy nN wspomaganej przez agregat prądotwórczy, ale także na zasilenie poprzez transformator oraz rozdzielnicę SN - sieci SN. Taka funkcjonalność szczególnie sprawdza się podczas awarii sieci gdzie zachodzi konieczność zasilenia odbiorców z agregatu prądotwórczego właśnie za pośrednictwem sieci SN.

Całość dopełnia półpośredni układ pomiaru energii elektrycznej i rozdzielnica potrzeb własnych z zabudowanym układem kompensacji mocy biernej transformatora. Podłączenie kabli SN i nN odbywa się od dołu stacji poprzez specjalnie przygotowane przepusty kablowe zlokalizowane w podłodze stacji i odpowiednio zaprojektowaną konstrukcję ramy przyczepy.

Praktycznie i wygodnie

Obsługa obu rozdzielnic odbywa się z zewnątrz, po uprzednim otwarciu drzwi odpowiedniego przedziału. Rozdzielnice stanowiące wyposażenie stacji są powszechnie stosowane w energetyce zawodowej, jako elementy pełniące funkcje zasilające oraz zabezpieczeniowe jednostek transformatorowych. Dodajmy, że stacja została wyposażona w kompletną instalację oświetleniową, uziemiającą oraz połączenia wewnętrzne konieczne do jej prawidłowego funkcjonowania.Mała i niewymagająca

Ze względu na konstrukcję całego zestawu oraz zachowanie DMC do 3,5 t, stacja daje możliwość wstawienie transformatora o mocy maksymalnej do 400 kVA, którego waga nie będzie przekraczać masy ~ 1400 kg, wentylowanego grawitacyjnie. Montaż lub demontaż transformatora odbywa się od góry po zdjęciu dachu. Po wstawieniu należy go zabezpieczyć przygotowanymi kotwami do konstrukcji stacji (rys. 4), dzięki czemu całość może być transportowana bez konieczności wymontowywania transformatora.

Stację można również użytkować niezależnie od przyczepy, na której została zamontowana. W razie potrzeby korzystania ze stacji przez dłuższy okres czasu bez problemu można ją zdemontować z przyczepy i posadowić na uprzednio przygotowanym podłożu. Kolejną zaletą, którą bym podkreślił są niewielkie wymiary zewnętrzne stacji: długość - 2400 mm (około 4500 mm łącznie z zaczepem, zależne od jego wysokości), szerokość - 1500 mm (2000 mm, szerokość całej przyczepy) oraz wysokość - 2200 mm (2800 mm łącznie z przyczepą)

Specjalna przyczepa

Stacja mobilna montowana jest na specjalnie skonstruowanej przyczepie, przystosowanej do transportu zarówno stacji jak i agregatów prądotwórczych. Element jezdny to dwie hamowane osie o dopuszczalnym obciążeniu dostosowanym do wagi stacji sięgającej około 2700 kg z zamontowanym transformatorem o mocy 400 kVA. Urządzenie najazdowe posiada regulacją wysokości sprzęgu w zależności od tego, jakim samochodem będzie transportowana stacja. Pozwala także na montaż zaczepu zarówno kulowego jak i oczkowego (rys. 5). Maksymalna wysokość zaczepu to nawet 1300 mm, co daje możliwość podłączenia i transportowania prezentowanej stacji nawet takimi samochodami jak "Unimog", czyli ciężarowymi z podwoziem terenowym.

W przyczepie zastosowano uniwersalną instalację elektryczną 12/24 VDC, dzięki czemu możliwe jest jej holowanie zarówno przez samochody dostawcze posiadające instalacje elektryczną 12 VDC jak również ciężarowe 24 VDC.

Prezentowane rozwiązanie stanowi przykład możliwości produkcyjnych ZPUE. Tworząc własne konstrukcje, produkując rozdzielnice średniego i niskiego napięcia oraz kompletne stacje transformatorowe mamy ten komfort, że jesteśmy w stanie szybko i efektywnie dobrać optymalne rozwiązania do wymogów nawet najbardziej wymagających klientów.
ZPUE

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: EL 26.10.2020r. 08:15
Zaczęło się od serwisowych linii kablowych SN opracowanych przez łódzką Dystrybucję PGE oraz projektów tego Oddziału... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 26.10.2020r. 08:20
A w TAURON Dystrybucja w Jeleniej Górze mieli już taki patent ze dwa lata temu i szkoda, że nikt wtedy nie napisał o tym
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: B 26.10.2020r. 09:12
A jak wykonamy zasilanie sieci SN z tej nowatorskiej stacji zasilanej z agregatu prądotwórczego, to w jaki sposób... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: monopol ale naturalny 26.10.2020r. 13:40
Powerbank jest źródłem zasilania. Prezentowane urządzenie to stacja, którą trzeba zasilić z zewnątrz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE