ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Putin: Rosja elastyczna w kwestii produkcji ropy naftowej
23.10.2020r. 10:42

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego miesiąca na minusie - aczkolwiek niewielkim. Notowania ropy naftowej WTI pozostają powyżej poziomu 40 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się ponad poziomem 42 USD za baryłkę.

Z jednej strony, druga fala pandemii oraz związane z tym restrykcje niewątpliwie przyczynią się do obniżenia prognoz popytu na ropę naftową. Chociaż jeszcze latem liczono na to, że sytuacja powoli zacznie wracać do normy, a ograniczenia w przemieszczaniu się zaczną być powoli znoszone, to druga fala pandemii przekreśliła te założenia. Nad globalnym rynkiem ropy naftowej pojawiła się wizja nadwyżki nie tylko w tym, ale i w przyszłym roku.

Z drugiej strony, producenci ropy naftowej coraz śmielej podkreślają, że są gotowi ograniczać produkcję tego surowca w razie potrzeby. Chociaż na razie nie padły żadne konkretne liczby, to OPEC+ ostatnio zasugerował możliwe zmiany planów w zakresie porozumienia naftowego (które na razie zakłada, że od stycznia ma nastąpić podwyższenie limitów produkcji o 2 mln baryłek dziennie).

(850x567)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Wczoraj głos w tej sprawie zabrał prezydent Rosji, Władimir Putin. Ogłosił on, że chociaż na razie nie widzi przesłanek za zmianami w porozumieniu naftowym OPEC+, to nie wyklucza przedłużenia go w obecnej formie na dłuższy czas, jeśli zajdzie taka potrzeba. Putin zaznaczył, że jest w kontakcie z przedstawicielami Arabii Saudyjskiej oraz Stanów Zjednoczonych (USA nie bierze udziału w porozumieniu OPEC+) i potwierdził, że producenci ropy naftowej chcieliby uniknąć gwałtownych zniżek cen tego surowca.

Deklaracja ze strony Władimira Putina to obecnie najbardziej klarowny sygnał ze strony Rosji, że państwo to chce bronić cen ropy naftowej przed spadkami. Jest to także sugestia, że OPEC+ może dokonać rewizji postanowień porozumienia naftowego podczas spotkania za nieco ponad miesiąc.

(850x567)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE