ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne zakażenia koronawirusem w kopalniach PGG, JSW i Tauronu Wydobycie
23.10.2020r. 11:29

14 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a dwa w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W kopalniach spółki Tauron Wydobycie liczba chorych wzrosła do 21. Na kwarantannie jest ponad 700 górników, głównie z PGG.

Jak wynika z piątkowych danych spółek węglowych, kopalnie nadal odczuwają zauważalny w ostatnich tygodniach w całej Polsce systematyczny wzrost zakażeń SARS-CoV-2. Obecnie z wirusem zmaga się 198 górników z PGG, 25 z JSW oraz 21 z kopalń spółki Tauron Wydobycie.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3 495 osób, a wyzdrowiało 3 297. Obecnie w PGG choruje 198 osób, wobec 116 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 591 pracowników, wobec 370 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła (40), Ziemowit w Lędzinach (27) i Piast w Bieruniu (26). W katowickiej kopalni Murcki-Staszic choruje 16 pracowników. W pozostałych kopalniach jest po kilka przypadków zachorowań. W piątek w PGG przybyło 14 zakażonych i czterech ozdrowieńców. Obecnie PGG nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 25 osób (wobec dziewięciu tydzień temu); w piątek przybyły dwa nowe przypadki, w kopalniach Pniówek i Budryk. Jedna osoba wyzdrowiała.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4178 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 153 wyzdrowiały. Kwarantanną jest objętych 113 osób wobec 78 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.
W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się - według piątkowych danych - 21 pracowników, wobec 10 przed kilkoma dniami.

"Od marca wśród pracowników zakładów górniczych spółki wystąpiło kilkadziesiąt przypadków zarażenia koronawirusem, a obecnie jest ich 21 na ponad 6,5 tys. zatrudnionych. Wszystkie procedury wprowadzone w zakładach górniczych w związku z sytuacją epidemiczną zadziałały w tych przypadkach prawidłowo. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło do tej pory ponad 250 pracowników" - podał w piątek Tauron Wydobycie.

Wszyscy pracownicy tej spółki otrzymali maseczki ochronne wielokrotnego użytku, których mogą używać również poza miejscem pracy. Rozdysponowano ich już prawie 50 tys.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w piątek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 35 tys. 161 - o 1 305 więcej niż w czwartek. W regionie zmarło 736 osób z COVID-19 - w piątek poinformowano o 20 kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało niespełna 68,5 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (24 tys. 81 osób) - w piątek w regionie przybyło 264 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 509,5 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 6,5 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 19,3 tys. osób.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w czwartek w regionie zajętych było 1 005 spośród 1 494 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte były 84 na 108 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w piątek będą dostępne dzień później.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE