ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd chce pozyskać miliardy euro na Czyste Powietrze
23.10.2020r. 16:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, jednym z elementów Krajowego Planu Odbudowy, który będzie finansowany z unijnych środków przewidzianych na odbudowę gospodarczą po kryzysie związanym z pandemią COVID-19, mają być środki na inwestycje w termomodernizację i wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne instalacje. Z możliwości pozyskania środków mogą zostać wyłączone nie tylko nowe piece węglowe, ale także gazowe.

Ogłaszając w 2018 roku start programu Czyste Powietrze, rząd zadeklarował, że na jego realizację do 2029 roku przeznaczy 103 mld zł. Jak na razie wydano tylko mały procent tej sumy. Łączna wartość złożonych do tej pory ponad 172 tys. wniosków o dotacje sięga 3,3 mld zł

Z informacji, które przekazała Interia, wynika, że aby pozyskać środki na dalszą realizację tego programu Ministerstwo Klimatu i Środowiska zgłosiło go do Krajowego Planu Odbudowy, który zostanie sfinansowany przez Unię Europejską.

Pozyskanie środków właśnie na ten program ma być priorytetem resortu kierowanego przez Michała Kurtykę.

Nasz rząd ma zabiegać o kwotę aż 8 mld euro, która wzmocniłaby budżet programu Czyste Powietrze.
W sumie na realizację Krajowego Planu Odbudowy polski rząd chce pozyskać 57 mld euro, które będą następnie dystrybuowane w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek.

Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy będzie można wydać do 2026 roku, a nasz rząd ma czas na jego zgłoszenie do 31 kwietnia 2021 roku.

Cytowany przez Interię rządowy pełnomocnik ds. walki ze smogiem Bartłomiej Orzeł podkreśla, że pieniędzy otrzymanych z Unii Europejskiej prawdopodobnie nie będzie można przeznaczyć na dotacje na piece gazowe - finansowane mają być tylko źródła bezemisyjne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE