ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

UE z porozumieniem ws. prawa klimatycznego, ale jeszcze nie ws. celu na 2030 r.
23.10.2020r. 18:48

Unijni ministrowie środowiska wypracowali na piątkowym posiedzeniu porozumienie ws. proponowanego europejskiego prawa o klimacie, zostawiając jednak decyzje dotyczące celu redukcji gazów cieplarnianych na 2030 r. dla szefów państw i rządów.

Projekt ma być zapisem prawnym celu osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Rada Europejska zatwierdziła go w grudniu 2019 r.

"Negocjacje były bardzo konstruktywne, dzięki czemu mogliśmy dziś osiągnąć porozumienie ws. europejskiego prawa klimatycznego" - poinformowała na konferencji prasowej w Luksemburgu minister środowiska sprawujących prezydencje Niemiec Svenja Schulze.

Stanowisko Rady jest częściowe, bo nie uwzględnia jeszcze zaktualizowanego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. KE zaproponowała we wrześniu, by cel podnieść z obecnych 40 do 55 proc. Na zeszłotygodniowym szczycie UE rozmawiali na ten temat przywódcy państw członkowskich, jednak zdecydowali, że ostateczną decyzje podejmą na posiedzeniu w grudniu.

Ministrowie podkreślili w swoim stanowisku, że w dążeniu do neutralności klimatycznej należy promować zarówno sprawiedliwość i solidarność między państwami członkowskimi, jak i racjonalność kosztową.
Rada ds. środowiska wprowadziła zmiany w części pierwotnego projektu, która umożliwiała Komisji przyjmowanie w drodze aktów delegowanych ścieżki wprowadzania w życie neutralności klimatycznej. W zamian poprosiła Komisję o zaproponowanie celu pośredniego na 2040 r. po pierwszym globalnym przeglądzie porozumienia paryskiego.

Aby w najbliższych latach UE trzymała się ścieżki ku neutralności klimatycznej, Rada zleciła Komisji przedstawianie sprawozdań z funkcjonowania europejskiego prawa o klimacie w ciągu 6 miesięcy po każdym globalnym przeglądzie porozumienia paryskiego. Gdy wystąpi taka potrzeba Komisja może proponować zmianę tego prawa.

Według najnowszych danych Europejskiej Agencji Środowiska do 2019 r. UE zmniejszyła ogólne emisje gazów cieplarnianych o 24 proc. w porównaniu z 1990 r. Oznacza to, że przekroczyła swój cel redukcyjny na 2020 r. ustalony na 20 proc. Obecny cel na 2030 r. wynosi 40 proc.

W konkluzjach z grudnia 2019 r. Rada Europejska zatwierdziła osiągnięcie przez Unię neutralności klimatycznej do 2050 r. Uznała jednocześnie, że należy wprowadzić ramy wspomagające państwa członkowskie i przewidujące odpowiednie instrumenty, zachęty, wsparcie i inwestycje, tak by transformacja była racjonalna kosztowo, sprawiedliwa, wyważona społecznie i uczciwa oraz uwzględniała różnorodną sytuację wyjściową poszczególnych krajów.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE