ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Foratom: umowa Polski i USA ws. atomu to pozytywny sygnał
24.10.2020r. 09:40

Podpisanie umowy między Polską a USA dotyczącej energetyki jądrowej, to ważny i pozytywny sygnał, potwierdzający wagę, jaką do tego źródła energii przywiązuje polski rząd - ocenia stowarzyszenie europejskiego przemysłu jądrowego Foratom.

Jak napisał Foratom w komentarzu dla PAP, z punktu widzenia międzynarodowego stowarzyszenia reprezentującego europejski przemysł jądrowy w dyskusjach z instytucjami unijnymi, każdy projekt budowy elektrowni jądrowej, a szczególnie w państwach, które dotychczas takich elektrowni nie posiadały, to pozytywny sygnał. Potwierdzający, że państwa członkowskie UE widzą w energetyce jądrowej rozwiązanie, które pozwoli im zrealizować wiele kluczowych celów jednocześnie, niezależnie od wybranej technologii.

W ocenie stowarzyszenia, budowa i uruchomienie elektrowni jądrowej ułatwi Polsce nie tylko zrealizowanie unijnych celów klimatycznych dot. redukcji emisji CO2, ale również w znaczącym stopniu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez zmniejszenie uzależnienia od importu energii elektrycznej.

Elektrownie jądrowe - w odróżnieniu do innych źródeł niskoemisyjnych takich jak farmy wiatrowe czy fotowoltaika - są niezawodnym i elastycznym źródłem energii mogącym pracować w podstawie, m.in. ze względu na najwyższy współczynnik wykorzystania mocy zainstalowanej rzędu 85-90 proc. - wskazał Foratom.

Przypomniał także, że budowa elektrowni jądrowej przyczynia się również do rozwoju gospodarczego kraju i regionu, m.in. poprzez stworzenie tysięcy nowych miejsc pracy. Przytoczono badania firmy Deloitte, z których wynika, że budowa 1 GW w energetyce jądrowej oznacza 10 tys. miejsc pracy.

Dodatkowo - jak zauważyło stowarzyszenie - na takiej inwestycji korzysta krajowy łańcuch dostaw. Najbardziej aktualne dane dotyczące budowy elektrowni jądrowej Hinkley Point C w Wielkiej Brytanii pokazują, że prawie dwie trzecie wartości kontraktów na realizację budowy realizowane są przez firmy krajowe, co potwierdza, że niezależnie od wyboru technologii, korzysta na tym przede wszystkim krajowy przemysł.
Foratom ocenia również, że biorąc pod uwagę całkowite koszty, takie jak koszty sieciowe, utrzymania rezerw, środowiskowe - to energia jądrowa jest rozwiązaniem najbardziej efektywnym. Z tego punktu widzenia wypada korzystnie na na tle innych źródeł, takich jak energia wiatrowa czy słoneczna - oceniło stowarzyszenie.

Umowa o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego została podpisana w tym tygodniu i wejdzie w życie po spełnieniu warunków i wymianie not dyplomatycznych.

Umowa przewiduje m.in. sporządzenie i przedstawienie w ciągu 18 miesięcy rządowi polskiemu oferty uczestnictwa firm amerykańskich w 20-letnim programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, umowa nie przesądza o wyborze przez Polskę technologii i nie przesądza, kto będzie partnerem w projekcie jądrowym.

Według Naimskiego, strona polska będzie starać się wybrać technologię i partnera już pod koniec 2021 r. Partner w tym projekcie - zgodnie z planami rządu - miałby objąć do 49 proc. udziałów w podmiocie budującym, a potem eksploatującym elektrownie.

Zaktualizowany w październiku 2020 r. Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przewiduje budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne byłyby oddawane do użytku w odstępach dwuletnich.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE