ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budowa energetyki atomowej przez Polskę będzie wymagała zgód KE
25.10.2020r. 09:10

Budowa energetyki jądrowej w zakładanej przez rząd formule będzie wymagała zgód Komisji Europejskiej na pomoc publiczną. Według branży jądrowej, jest za wcześnie, by przesądzać jak Komisja podejdzie do polskiej propozycji pomocy dla energetyki jądrowej.

Zgodnie z planami rządu, elektrownie jądrowe będzie budować i eksploatować spółka, która początkowo będzie w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, a docelowo do 49 proc. będzie miał w niej wybrany partner strategiczny w programie jądrowym.

"Kierunek obrany przez rząd pokazuje, że nie uda się budować energetyki jądrowej w Polsce bez udziału pomocy publicznej" - powiedział PAP szef firmy doradczej Gate Brussels Paweł Wróbel. Jak dodał, będzie to oznaczało konieczność uzyskania akceptacji ze strony Komisji Europejskiej, a Polski nie ominie również konieczność stosowania innych unijnych zasad, w tym dotyczących zamówień publicznych.

"Prawdopodobnie budową będzie zajmował się podmiot państwowy, który będzie musiał być w jakiś sposób finansowany i to przez długie lata. Nie uda się tego zrobić z ominięciem prawa UE" - ocenił Wróbel.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski potwierdził, że zgoda ze strony KE na pomoc publiczną jest niezbędna. "Bez takiej pomocy nie da się zbudować dziś elektrowni jądrowej" - dodał. Naimski powiedział, że strona polska będzie o tym rozmawiać z Komisją dopiero, gdy będzie miała gotową strukturę finansowania projektu jądrowego i jego przewidywany budżet. Nie spodziewa się jednocześnie możliwości dofinansowania energetyki jądrowej z poziomu UE.

W kontekście pomocy publicznej Paweł Wróbel przypomniał, że Brytyjczycy przez kilka lat walczyli o zgodę KE na taką pomoc - kontrakt różnicowy dla elektrowni jądrowej Hinkley Point C i ten temat zaszedł bardzo wysoko w ówczesnej Komisji. "W 2014 r. komisarze nie byli w stanie dojść do porozumienia, więc doszło do bardzo rzadkiej sytuacji podjęcia decyzji w drodze głosowania przez kolegium komisarzy" - podkreślił.

Szef Gate Brussels zaznaczył jednak, że Komisja Europejska od dłuższego czasu pomija energetykę jądrową w kluczowych strategiach i aktach prawnych, nawet pomimo realizowania coraz bardziej ambitnej polityki klimatycznej. Podobnie EBI - w nowych regułach finansowania przyjętych w zeszłym roku uzgodniono jedynie kontynuację wcześniej przyjętych zasad dotyczących energetyki jądrowej.
Większe zaangażowanie banku w dekarbonizację nie przekłada się na zwiększenie finansowania dla energetyki jądrowej. Podobnie sytuacja wygląda w taksonomii, która ma wskazywać, które inwestycje są zrównoważone dla środowiska. Energetyka jądrowa nie została dotychczas uznana za spełniającą kryteria. Taki stan rzeczy zmniejszy zainteresowanie sektora finansowego uczestnictwem w takich inwestycjach - podkreślił Wróbel.

Piotr Naimski zapewniał jednocześnie przy okazji podpisania umowy międzyrządowej z USA, że nie jest w żaden sposób przesądzone, że to amerykańska oferta zostanie wybrana przez polski rząd.

Jak przypomina organizacja europejskiego przemysłu jądrowego FORATOM, w przeszłości były przypadki, że Komisja zatwierdzała określony sposób wyboru technologii jądrowej, i to w dodatku technologii pochodzącej spoza UE. Było tak chociażby w przypadku elektrowni jądrowej Paks II na Węgrzech, gdzie węgierski rząd podpisał umowę na budowę z rosyjskim Rosatomem. Komisja Europejska zatwierdziła wtedy sposób wyboru technologii i dała na to zgodę - podkreślił Foratom w komentarzu przesłanym PAP.

Jadnak, według organizacji, co do zgodności potencjalnego wyboru amerykańskiej technologii w kontekście regulacji ustanawiającej ramy monitorowania bezpośrednich inwestycji spoza UE, na tę chwilę jest zdecydowanie za wcześnie, aby oceniać, jak ewentualna umowa, zostanie zaopiniowana przez Komisję Europejską. Na temat kształtu takiej umowy polsko-amerykańskie porozumienie międzyrządowe nie wspomina - wskazał FORATOM.

W przypadku ewentualnego wyboru amerykańskiej technologii, wszystko zależy od tego, jak polski rząd uargumentuje ten wybór w kontekście wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zagranicznych inwestycji - ocenił FORATOM.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej przewiduje wybór technologii do elektrowni w 2021 r. Pierwsza budowa miałaby ruszyć w 2026 r., pierwszy blok jądrowy miałby zacząć działać w 2033 r. Docelowo, w 2043 r. Polska miałaby 6 bloków o mocy 6-9 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: antymonopol 25.10.2020r. 15:28
Już nic nie jest opłacalne w górnictwie i energetyce. Dotacje są już do węgla i energii a teraz już wiadomo że pomoc publiczna będzie też potrzebna do atomu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: proste 25.10.2020r. 18:57
wystarczy pobierac dywidendy w ssp, i jest finansowanie ej
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eldo 25.10.2020r. 23:51
Wszystko jest opłacalne tylko nie koniecznie w UE, bez członkostwa w UE Polska miałaby dziś jedną z najtańszych cen hurtowych energii w Europie i co więcej zbyt na własny węgiel i możliwość własnego kreowania polityki energetycznej. Gdyby nie opłaty za emisje CO2 - 1 MWh miałaby koszt max. 130-140zł/MWh i to przy bardzo drogim węglu. Gdyby nie konieczność dotowania OZE to i odbiorca końcowy też miałby do tego jeszcze dodatkowy rabat kilkudziesięciu zł/MWh i nie trzeba by robić opłat mocowych itp. Wszystko mogłoby się rynkowo spinać. Jest też oczywiście i druga strona medalu i bez UE pewnie nie zbudowalibyśmy tylu dróg i stadionów, pewnie byłoby mniej oczyszczalni ścieków i kanalizacji i pewnie Polska nie miałaby jeszcze wielu innych rzeczy. W życiu nic nie jest całkiem czarne ani białe ale faktem jest że klimatyczna polityka UE powoduje że my w Polsce musimy płacić dużo więcej za energię elektryczną i inwestować miliardy w OZE czy gaz a równocześnie likwidować całe gałęzie przemysłu jak hutnictwo czy górnictwo węgla kamiennego.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk28 26.10.2020r. 09:41
Częściowo trzeba się z Tobą zgodzić, Eldo.

Jednakże na prawdę uważasz, że bez przymusu z zewnątrz, ktoś by kierował politykę energetyczną Polski w kierunku bez emisyjnym?

Ceny energii, które podałeś zgadzają się, ale nie uwzględniają one żadnej (żadnej!) transformacji energetycznej.

UE zmusza nas do transformacji przez opłaty z CO2, które de facto zostają przeznaczone na "zieleńszą" energię bądź modernizację. Czy to zła droga? Nie sądzę.
Osobną kwestią pozostaje fakt, że uprawnienia do emisji CO2 zostały "papierami wartościowymi" co podbiło ich cenę nagle.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Pesel 26.10.2020r. 10:33
Po 15 latach finansowanie OZE się kończy, energię z wiatraków zablokowaliśmy sobie sami. Jak bez UE wyglądałaby sprawa strefy Schengen (paszporty), jak praca za granicą, jakie pensje w kontekście dostępność towarów zagranicznych itd. Czyli jak byłoby w Polsce - drogi wąskie i krzywe, ścieki w rzekach, dymiące kominy i życie siermiężne. Prąd byłby tańszy ale na jak długo? Czy te wyrzeczenie byłyby lepszym rozwiązaniem bo przecież podobno bloki węglowe kończą się technicznie. I co, budować nowe, to może też zaprzęgi konne wprowadzać, "paliwo" samo rośnie i jest nasze, krajowe - ojej emisja do środowiska też jest - nie ma mocnych na splot uwarunkowań.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 26.10.2020r. 13:21
To nie jest wina UE że mamy bankrutów górniczych z najdroższym węglem na świecie którego nie chce kupić energetyka i coraz wyższe zwały węgla. To też nie UE jest też winne że mamy najdroższą energię hurtową w unii. Bez członkostwa w UE byśmy byli na poziomie Białorusi albo Ukrainy i jeszcze pod butem Moskwy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE