ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej
26.10.2020r. 10:07

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają tydzień od zniżki. Cena ropy WTI osuwa się w dół poniżej 39 USD za baryłkę, a jeszcze wyraźniejszą przecenę widzimy na wykresie notowań ropy Brent, gdzie notowania rozpoczęły bieżący tydzień od luki spadkowej i spadku poniżej 41 USD za baryłkę.

Impulsem do przeceny, który istotniej przełożył się na ceny europejskiej ropy, były informacje napływające z Libii. Tamtejsza National Oil Corporation (NOC) poinformowała bowiem o zdjęciu klauzuli force majeure ("siły wyższej") z kontraktów dotyczących eksportu libijskiej ropy z dwóch kluczowych portów. To oznacza, że Libia jest coraz bardziej przekonana o tym, że dostawy surowca będą niezachwiane w najbliższych tygodniach.

(1024x683)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

NOC podała również, że produkcja ropy naftowej w Libii w ciągu najbliższych czterech tygodni wzrośnie do około miliona baryłek surowca dziennie. To oznaczałoby, że eksport ropy z tego północnoafrykańskiego kraju prawdopodobnie powróci do poziomów z poprzedniego roku. Eksport ropy z Libii przekraczał milion baryłek dziennie po raz ostatni w grudniu 2019 roku, podczas gdy w styczniu 2020 r. ze względu na rozpoczętą blokadę wojskową spadł do około 700 tys. baryłek dziennie, a od lutego znajdował się w okolicach 100 tys. baryłek dziennie. Dopiero w drugiej połowie września br. Libia poinformowała o kompromisie politycznym wewnątrz kraju, odwołaniu blokady oraz planach powrotu do produkcji zgodnej z możliwościami tego kraju.

Informacje z Libii napłynęły na rynek ropy w mało komfortowym momencie. Parę dni temu panel ministrów państw OPEC+ w zasadzie nie podał żadnych konkretów w zakresie możliwych modyfikacji porozumienia naftowego, oprócz ogólnej deklaracji dalszej chęci wspierania cen ropy. Największym zmartwieniem producentów ropy jest jednak perspektywa obniżonego popytu na ten surowiec w obliczu restrykcji związanych z drugą falą pandemii.

(1024x683)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE