ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport NNWI: nowe obiekty energetyki jądrowej najskuteczniejszym sposobem na redukcję emisji
26.10.2020r. 11:37

W nowym raporcie opublikowanym przez New Nuclear Watch Institute (NNWI) stwierdzono, że nowe obiekty jądrowe są najbardziej efektywnym sposobem osiągnięcia dekarbonizacji sieci elektroenergetycznej, ponieważ są w stanie zmniejszyć intensywność emisji dwutlenku węgla w systemie nawet o 34 proc. na megawat zainstalowanej mocy w porównaniu z niestałymi odnawialnymi źródłami energii.

Analiza zamieszczona w raporcie zatytułowanym The Failings of Levelised Cost and the Importance of System-level Analysis wyjaśnia, w jaki sposób wąski zakres uśrednionego kosztu energii elektrycznej (LCOE) nie odzwierciedla wszystkich zmiennych, w tym, czy wytwarzanie energii elektrycznej zależy od warunków pogodowych, ani też tego, czy konkretne technologie mogą mieć kosztowne lub szkodliwe konsekwencje dla sektora energetycznego, społeczeństwa, środowiska i gospodarki.

Raport zaleca, aby decydenci spoglądali dalej niż tylko LCOE, aby ocenić ogólny wpływ technologii wytwarzania energii na system.

NNWI jest brytyjskim think-tankiem zajmującym się sprawami międzynarodowego rozwoju energii jądrowej jako środka dla rządów do zabezpieczenia ich długoterminowych potrzeb w zakresie zrównoważonej energii.

"Ponieważ świat wybiera które technologie chce wspierać, aby przyspieszyć proces zastępowania paliw kopalnych, rady zawarte w raporcie mogą zaoszczędzić miliardy funtów zarówno konsumentom, jak i podatnikom" - powiedział Tim Yeo, prezes NNWI w oświadczeniu towarzyszącym publikacji wyników badań. "Jeśli branża energetyczna chce być odporna, opłacalna i zdekarbonizowana, musimy zapewnić, że kiedy mówimy o technologiach wytwarzania energii, wykraczamy poza dane dotyczące LCOE i prezentujemy pełną historię problemu" - dodał.

Raport zawiera następujące główne wnioski:

- dodanie potencjału jądrowego do systemu energetycznego zmniejsza intensywność emisji dwutlenku węgla szybciej niż niestałe odnawialne źródła energii;

- coraz większa zależność od sporadycznie działających odnawialnych źródeł energii powoduje utrwalenie długoterminowej zależności od gazu, oraz

- rozwój przerywanej produkcji odnawialnej obniża współczynnik wydajności systemu, zwiększając rynkową cenę energii elektrycznej i potencjalnie zwiększając ogólną zmienność cen energii elektrycznej.

"Popularność miernika LCOE polega na jego prostocie" - czytamy w raporcie - "co ma istotne znaczenie dla inwestorów i przedsiębiorstw energetycznych przy ocenie prawdopodobnej rentowności konkretnego projektu wytwarzania". Jednak uczynienie z LCOE "ostatecznego środka", za pomocą którego porównuje się względną wartość różnych technologii wytwarzania elektryczności, doprowadziło do wielu nieporozumień dotyczących dokładnie tego, jakie pojęcie wartości ono obejmuje.
"Poglądy na temat konkretnej konfiguracji technologii wytwarzania energii elektrycznej, które należy wspierać i do których należy dążyć, z bardzo zróżnicowanym naciskiem na różne niskoemisyjne źródła energii elektrycznej i związaną z nimi infrastrukturę, są różne. Ten stan rzeczy częściowo odzwierciedla nieszkodliwy truizm, że optymalny sposób działania w jednej dziedzinie niekoniecznie będzie tak skuteczny (lub nawet wykonalny) w innej - jak zawsze, kontekst ma znaczenie".

Koszty integracji związane z ekspansją przerywanych źródeł odnawialnych można "rozłożyć na ich bezpośrednie i pośrednie składniki", powiedział prezes Yeo, przy czym ten pierwszy odnosi się do bezpośredniego wzrostu kosztów w szerszym systemie, a drugi dotyczy sposobu, w jaki zwiększona przerywana produkcja energii odnawialnej służy obniżeniu własnej wartości. Koszty bezpośrednie to koszty sieci i bilansowania, podczas gdy koszty pośrednie to koszty profilowe.

Zgodnie z wynikami badań, szacunki kosztów systemowych narzuconych przez technologie przerywanego wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych wahają się od 10 proc. do 50 proc. ich uśrednionego kosztu, w zależności od zakresu obliczeń i udziału całkowitej produkcji, za którą odpowiadają.

W raporcie zauważono, że sektor energii elektrycznej był głównym przedmiotem zainteresowania polityki klimatycznej ze względu na dostępność istniejących niskoemisyjnych technologii wytwarzania oraz duże prawdopodobieństwo, że ostateczna dekarbonizacja innych sektorów, takich jak ciepłownictwo, przemysł i transport, będzie zależeć po części od ich większej elektryfikacji.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) stwierdził, że do osiągnięcia celów Porozumienia Paryskiego konieczna będzie prawie całkowita dekarbonizacja sektora energetycznego do połowy stulecia. NNWI twierdzi, że "faktem nieuniknionym" jest to, że pomyślne przejście do bezemisyjnego sektora energii elektrycznej będzie zależało od tego, czy jej dostawa może zostać zrealizowana w opłacalny sposób, który nie wpływa na zdolność nowoczesnych systemów energetycznych do zaopatrywania konsumentów i przemysłu.

W raporcie podkreślono trzy wyniki badań uzyskane w oparciu o dane z Europy i USA:

Po pierwsze, największy wpływ na intensywność emisji dwutlenku węgla w systemie ma udział energetyki jądrowej w całkowitej produkcji, wyprzedzając inne technologie niskoemisyjne, takie jak energia wodna i zmienne odnawialne źródła energii. W przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy energia jądrowa wiąże się z 34 proc. zmniejszeniem intensywności emisji dwutlenku węgla w systemie elektroenergetycznym niż energie odnawialne.

Po drugie, istnieje "znacząca korzyść" płynąca z gazu ziemnego pod względem zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla w systemie przy niskim udziale zmiennych odnawialnych źródeł energii, bowiem dominującą motywacją do rozszerzenia jego wykorzystania jest ułatwienie zamiany węgla na gaz do produkcji elektryczności, ale efekt ten jest znacznie zmniejszony na wyższych poziomach udziału nieciągłych odnawialnych źródeł energii, ponieważ gaz staje się wymagany do zbilansowania sieci energetycznej w czasach niskiego poziomu wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

Po trzecie, ekspansja przerywanych technologii odnawialnych wiąże się z jednoczesnym spadkiem współczynnika mocy systemu jako całości, co ma wpływ na koszt wytworzenia a także na zmienność cen energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Choczewo 26.10.2020r. 12:05
Coś niezwykłego ! Ci "specjaliści od atomu" znowu opublikowali nonsens. Wreszcie udało Nam się namówić... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 26-10-2020r. 17:08 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE