ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gazowe spółki apelują do KE o uznanie gazu za surowiec przejściowy w procesie transformacji
26.10.2020r. 13:54

Szefowie 37 polskich spółek gazowych i 10 branżowych stowarzyszeń zaapelowali do unijnych instytucji o uznanie gazu za ważny surowiec przejściowy w procesie transformacji energetycznej. Ich zdaniem, gaz będzie pomocny w osiągnięciu neutralności klimatycznej, przy zachowaniu konkurencyjności Europy.

O skierowanym w tej sprawie liście polskiego środowiska gazowniczego m.in. do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen poinformowała w poniedziałkowym komunikacie europosłanka PiS Izabela Kloc, która w Parlamencie Europejskim pracuje m.in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

"Dekady inwestycji uczyniły gaz i jego infrastrukturę aktywami strategicznymi dla systemu energetycznego Unii Europejskiej zapewniając mu bezpieczeństwo, stabilność i przystępność. Gaz będzie nadal odgrywać kluczową rolę i pomoże sprostać wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności Europy" - napisali przedstawiciele polskiej branży gazowniczej.

W ocenie pos. Izabeli Kloc, "polscy europarlamentarzyści, bez względu na ideowe opcje, powinni udzielić tym staraniom mocnego, politycznego poparcia".
"Walcząc o gaz walczymy o niskoemisyjną i tanią energię dla przemysłu i naszych gospodarstw domowych" - oceniła europosłanka. Jej zdaniem, stosowana w UE taksonomia, czyli klasyfikowanie i ocena inwestycji pod kątem ich zgodności z unijną polityką klimatyczną, może prowadzić do wykluczenia finansowania inwestycji nie tylko węglowych, ale także gazowych.

"Dzięki taksonomii Bruksela będzie wiedziała, ile i jakie inwestycje ściąć z listy unijnego dofinansowania. W energetyce oznacza to absolutny priorytet dla odnawialnych źródeł energii kosztem innych surowców, w tym także gazu o węglu już nie wspominając" - napisała parlamentarzystka, wskazując, iż od ostatecznego kształtu unijnych przepisów w tym zakresie będzie zależeć będzie los polskiego sektora gazowego.

"Na świecie ten surowiec ma się całkiem dobrze. W skali globalnej konsumpcja energii z gazu rośnie mniej więcej w takim samym tempie co ze źródeł odnawialnych. Rynek gazu wykorzystuje coraz to nowsze technologie, dotyczące wydobycia i transportu. Dobrym przykładem tego trendu jest Polska. Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i dostawom z USA, staliśmy się poważnym graczem na europejskim rynku tego surowca. Naszą pozycję wzmocni uruchomienie gazociągu Baltic Pipe" - napisała europosłanka. Oceniła, że "w naszej sytuacji gaz jest jedynym surowcem, który umożliwi w miarę bezbolesną transformację energetyczną i stopniowe odchodzenie od węgla".

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: algas 26.10.2020r. 16:28
Gorzej,że ten brukselski amok zakaził Globalne Banki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Polak 27.10.2020r. 09:27
Tylko merytoryczne argumenty pozwolą na przekonaniu KE względem pozostania gazu jako paliwa przejściowego względem... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 27-10-2020r. 12:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE