ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USNC-Tech opracowuje jądrowy system napędu pojazdów kosmicznych
26.10.2020r. 17:39

Ultra Safe Nuclear Technologies (USNC-Tech) opracowała koncepcję projektową jądrowego napędu termicznego do potencjalnego zastosowania w dalekich podróżach kosmicznych.

Koncepcja jądrowego napędu termicznego (nuclear thermal propulsion, NTP) powstała w ramach prac badawczych nad napędami jądrowymi, finansowanych przez NASA. Wykorzystuje ona wyspecjalizowaną odmianę zastrzeżonego, w pełni ceramicznego, mikrokapsułkowego, trójstrukturalnego paliwa izotropowego firmy USNC, opracowanego do stosowania w reaktorach energetycznych.

Jądrowa energia cieplna wykorzystywana w lotach kosmicznych ma wiele zalet w porównaniu z konstrukcjami opartymi na substancjach chemicznych, przede wszystkim zapewnia wyższą wydajność i większą gęstość mocy, co skutkuje mniejszą masą układu napędowego. Jej zastosowanie przyczyniłoby się to do skrócenia czasu podróży i zmniejszenia narażenia astronautów na promieniowanie kosmiczne, umożliwiając prowadzenie misji kosmicznych, takich jak misje załogowe na Księżyc i Marsa.

USNC-Tech z siedzibą w Seattle stwierdziła, że postęp w rozwoju paliwa jądrowego i pasywnych środków bezpieczeństwa, zapoczątkowany przez macierzystą firmę USNC, która zaprojektowała w pełni ceramiczne mikrokapsułkowane paliwo (Fully Ceramic Micro-encapsulated, FCM) umożliwił USNC-Tech stworzenie nowej koncepcji NTP o wyspecjalizowanych możliwościach i wydajności. Udoskonalona charakterystyka bezpieczeństwa i elastyczność projektowa koncepcji USNC-Tech jest "krytycznym krokiem naprzód w osiągnięciu możliwości rozszerzenia systemów NTP na misje kosmiczne" - stwierdza firma.

"Kluczem do projektu USNC-Tech jest świadome nakładanie się technologii reaktorów naziemnych i kosmicznych" - powiedział dyrektor USNC-Tech Paolo Venneri. "To pozwala nam wykorzystać postęp w technologii jądrowej oraz infrastrukturze systemów naziemnych i zastosować je w naszych reaktorach kosmicznych".

USNC opisuje paliwo FCM jako trójstrukturalną izotropową (TRISO) konstrukcję paliwa nowej generacji z oksywęglika uranu (UCO), zastępującą 50-letnią grafitową matrycę tradycyjnego paliwa TRISO węglikiem krzemu (SiC). W rezultacie powstało bezpieczniejsze paliwo jądrowe, które może wytrzymać wyższe temperatury i większy poziom promieniowania. Matryca SiC w paliwie FCM zapewnia gęstą, gazoszczelną barierę zapobiegającą wydostawaniu się produktów rozszczepienia, nawet jeśli cząsteczka TRISO pęknie podczas pracy.
Nowa matryca poprawia strukturę i charakterystykę ograniczającą cząstek TRISO, zatrzymując i trwale uszczelniając promieniotwórcze produkty rozszczepienia, zapobiegając ich emisji i skażeniu środowiska. Wyższe przewodnictwo cieplne paliwa FCM pozwala pastylkom paliwa mieć bardziej płaski profil temperaturowy, obniżając szczytowe temperatury w reaktorach jądrowych.

Koncepcja NTP firmy USNC-Tech wykorzystuje wyspecjalizowaną odmianę paliwa USNC FCM, która umożliwia "nową rodzinę z natury bezpiecznych projektów reaktorów, zoptymalizowanych pod kątem zajmowanej przestrzeni, które zapewniają astronautom bezpieczeństwo i ochronę środowiska".

USNC-Tech twierdzi, że ta wyjątkowa koncepcja NTP, stosując niewielkie ilości niskowzbogaconego paliwa o zwiększonej zawartości izotopu U-235 (High-Assay Low-Enriched Uranium, HALEU), zapewnia wysoką siłę ciągu i impuls właściwy jądrowego napędu kosmicznego, które wcześniej były możliwe do osiągnięcia tylko dzięki zastosowaniu wysoko wzbogaconego uranu. Ponadto paliwo FCM "korzysta z istniejącego wcześniej łańcucha dostaw i zakładów produkcyjnych wykorzystywanych przez konstruktorów ziemskich reaktorów jądrowych, zmniejszając ryzyko produkcyjne i umożliwiając zrównoważone zaangażowanie przemysłu".

"Chcemy przewodzić wysiłkom zmierzającym do otwierania nowych horyzontów w podboju kosmosu i robić to szybko i bezpiecznie" - powiedział Michael Eades, główny inżynier w USNC-Tech. "Nasz silnik maksymalizuje wykorzystanie sprawdzonej technologii, eliminuje przyczyny awarii z poprzednich koncepcji NTP i ma ponad dwukrotnie większy impuls właściwy niż w przypadku systemów chemicznych".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE