ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Rozmowa z Jarosławem Dybowskim, dyrektorem wykonawczym ds. energetyki w PKN Orlen
26.10.2020r. 23:59

Rozmowa przeprowadzona podczas V Konferencji Naukowej "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju", która odbyła się w dniach 12-13 października br. na Politechnice Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza.

Adam Cyło: Panie dyrektorze firma PKN Orlen nie do końca kojarzy się z energetyką morską, offshorem. Jaka jest wasza rola w tej dziedzinie sektora energetycznego?

Jarosław Dybowski: Dzień dobory panie redaktorze, dzień dobry państwu. Dzisiaj rzeczywiście może jeszcze Orlen nie kojarzy się z energetyką. Natomiast w przyszłości myślę że wszyscy będą bardzo mocno kojarzyć Orlen z sektorem energetycznym, a w szczególności z MEW. Dzisiaj jesteśmy już jednym ze znaczących producentów energii. Po przejęciu gdańskiej grupy ENERGA jesteśmy też znacząca firmą sprzedaży energii elektrycznej w kraju. Natomiast nasze plany związane są z rozwojem głównie OZE, w tym szczególności MEW. Mamy tutaj naprawdę bardzo szeroki program i strategia nasza jest skierowana właśnie na źródła odnawialne wielkoskalowe, czyli MEW.

Tak jak każdy koncern energetyczny tak i Orlen dąży do tego co nazywamy zero emisyjnością czy neutrale emisyjną, bilansowania różnych źródeł zaopatrywania energii. Jak to wygląda w przypadku Orlenu?

Orlen ogłosił, iż do roku 2050 staniemy się firmą neutralną emisyjnie. Oznacza to, że postawiliśmy sobie bardzo ambitne plany i już do roku 2030 chcemy ograniczyć emisyjność rafinerii, petrochemii o 20% a energetyki o 33%. Dzisiaj naszymi źródłami wytwórczymi są głównie elektrownie gazowe i elektrociepłownie we Włocławku i Płocku. Mamy zamiar zbudować dużą elektrownie gazową w lokalizacji Ostrołęki. Natomiast przede wszystkim myślimy o wielkoskalowych źródłach odnawialnych, zeroemisyjnych i one właśnie pomogą nam w osiągnięciu tego ambitnego celu neutralności emisyjnej w roku 2050.

A jak planujecie zbudowanie łańcucha dostaw? Rozumiem, że będą to przede wszystkim firmy z Polski?

Liczymy bardzo mocno na polskich dostawców. Już dzisiaj polskie firmy, bardzo dużo polskich firm uczestniczy w łańcuchu dostaw dla MEW. Oczywiście nie w Polsce, ponieważ tych obiektów w Polsce jeszcze nie mamy. Natomiast budowanych przy wybrzeżach Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec we wszystkich tych elektrowniach wiatrowych jest bardzo dużo polskich dostawców firm usługowych. Liczymy na to, że w momencie kiedy zaczniemy budować polskie farmy przy naszym wybrzeżu to dla tych firm będzie łatwiej konkurować z innymi firmami zagranicznymi ze względu na to, że koszty logistyki będą mniejsze. Bardzo liczymy na to, że polska energetyka wiatrowa stanie się kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Jeżeli mówimy tylko i wyłącznie o naszym projekcie - farmie 1200 MW to nakład inwestycyjny to 12 mld zł. Chcielibyśmy oczywiście, aby wobec tych 12 mld jak najwięcej zostało w Polsce żeby był to również impuls rozwojowy nie tylko dla Orlenu ale również dla wszystkich firm, z którymi współpracujemy.

Czy te wasze plany dotyczący MEW współgrają z rozwojem gospodarki wodorowej, o której dużo było mówione podczas tegorocznej konferencji Bezpieczeństwo Energetyczne?

W Orlenie wierzymy ze wodór tj. paliwo przyszłości. Dzisiaj jesteśmy firmą, która przoduje, jedną z większych w Europie produkujących paliwa płynne, benzynę ropę ze względu że jest takie zapotrzebowanie na rynku. Stawiamy również ładowarki elektryczne do samochodów elektrycznych, ponieważ też pojawia ich się coraz więcej. W związku z tym nadążamy za tendencjami rynkowymi. Patrzymy jednak na przyszłości i widzimy, że takim paliwem będzie wodór. Ja nie wyobrażam sobie tego żeby samochód ciężarowy połowę swojej ładowności przeznaczał na wożenie akumulatorów, a taka byłby dzisiaj sytuacja. W związku z tym wodór jest tutaj najlepszym rozwiązaniem w transporcie ciężkim, autobusowym, w kolejnictwie. Chcemy we współpracy z PESA zbudować pierwszą lokomotywę wodorową w Polsce - także mocno wierzymy w wodór. Ale wodór to nie jest tylko napęd. My dzisiaj zużywamy bardzo dużo wodoru w naszych procesach rafineryjnych i petrochemicznych. Wodór może być również wykorzystywany jako magazyn energii. W przyszłości wtedy kiedy staną już nasze farmy wiatrowe będą wybudowane, kiedy staną na Bałtyku. Nie zawsze będzie na tyle duże zapotrzebowanie w kraju, aby ta energia była przez system odbierana. W związku z tym wtedy, kiedy powstanie ta nadmiarowa energia bo wiatr cały czas będzie napędzał nasze turbiny, wtedy chcemy ją przeznaczyć na produkcję wodoru - elektrolizę, czyli będziemy zamieniać energię elektryczną na wodór, a następnie ten wodór możemy wykorzystywać albo jako paliwo napędowe dla pojazdów albo naszych procesów albo jako magazyn energii.

Rozmawiał Adam Cyło "Gospodarka Podkarpacka"V Konferencja Naukowa "Bezpieczeństwo energetyczne - filary i perspektywa rozwoju" zorganizowana została przez Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza oraz Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE