ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ROZMOWY

Prof. Kamrat: marząc o Green Deal należy zachować proporcje
27.10.2020r. 10:26

Strategię zaproponowaną przez PGE oceniam ogólnie pozytywnie jako dokument "przełomowy" w sensie budowania racjonalnego kompleksowego modelu rozwojowego całego sektora energii - powiedział w rozmowie z CIRE prof. dr hab. inż. Waldemar Kamrat.

CIRE: Jak ogólnie ocenia Pan nową strategię PGE? Co jest według Pana jej główną wartością? Wicepremier- Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin powiedział, że PGE tworzy "dokument epokowy dla całej energetyki", a strategię określił jako punkt odniesienia dla innych spółek.

Prof. W. Kamrat: Strategię zaproponowaną przez PGE oceniam ogólnie pozytywnie jako dokument "przełomowy" w sensie budowania racjonalnego kompleksowego modelu rozwojowego całego sektora energii. Należy podkreślić, że aktualnie wpływ pandemii koronowirusa powoduje/będzie powodował kryzys i ekonomiczną recesję (miejmy nadzieję, że dość umiarkowaną). Należy zatem dobrze się przygotować, aby wielkie pakiety pomocowe (w postaci kredytów i innych środków pomocowych) mogły racjonalnie stymulować krajową gospodarkę , a w tym energetykę. Z drugiej strony podstawowe założenia polityki klimatycznej prowadzące do Europejskiego Zielonego Ładu (Green Deal) Unii Europejskiej będą utrzymane - albo zostaną wkomponowane w programy pomocowe (pomoc dla nowych technologii) albo tylko chwilowo wstrzymane, ale bez zmian terminów obowiązywania podstawowych celów europejskiej polityki klimatycznej. Oznacza to, że realizacja Green Deal może być także w ogóle obowiązkową dominantą dla otrzymania przez Polskę pomocy unijnej na transformację energetyczną. Próba liczenia na zmianę polityki UE i jakieś dostosowanie warunków Green Deal przy recesji i koronawirusie jest raczej iluzoryczna - zmiany UE jeśli w ogóle będą, to mogą być jedynie krótkoterminowe. Natychmiast po powrocie w miarę stabilnych warunków gospodarczych - kwestia "neutrality" i Green Deal powróci nawet bardziej intensywnie. Polska nie może osłabić tempa negocjacji z UE (właśnie teraz jest czas na znalezienie kluczowej ścieżki transformacji) a na pewno nie może liczyć, że z uwagi na kryzys czy recesję może system "zostać as it is" z dużą rolą węgla. Węgiel musi zostać zastąpiony generalnie przez OZE, można jedynie wynegocjować odpowiednią ścieżkę - kiedy i z jakim wspomaganiem finansowym. Istnieje konieczność dostosowania polityki energetycznej Polski do Europejskiego Green Deal i strategicznej zgody na europejską "neutrality" (wraz z przyjęciem wszystkich pozytywnych i negatywnych konsekwencji). Kluczowe jest wynegocjowanie maksymalnie korzystnych warunków (wraz z akceptacją Green Deal), co w uproszczeniu polega na maksymalizacji środków pomocowych na transformację oraz ewentualną minimalizację zobowiązań redukcyjnych CO2 (rozciągnięcie w czasie).

Ta sytuacja stawia przed sektorem energii nowe wyzwania tj. nowe problemy , których nikt z zewnątrz za nas nie rozwiąże. Dlatego niezwykle istotna jest rzetelna ocena i wypracowanie kierunków rozwoju krajowego sektora energetycznego. Polska Grupa Energetyczna poprzez zaproponowanie nowoczesnej strategii rozwoju twórczo włączyła się w powyższe procesy, stwarzając forum i ramy dyskusji na tak ważne tematy i ustanawiając punkt odniesienia dla innych spółek energetycznych. I to w moim przekonaniu, jest zasadniczą wartością zaproponowanej strategii.

Należy jednakże zachować proporcje, marząc o Green Deal - energetyka zeroemisyjna jest koniecznością w perspektywie 2050 roku, ale czy w ciągu najbliższych 10 lat - to jedynie romantyczne marzenie, które z powodu braku środków (dodatkowo uszczuplonych przez epidemię i szkodliwą w finalnym momencie polityką "węglową", pozostanie w kolizji z realnym pragmatyzmem/ograniczeniami gospodarki narodowej ???. Jest to kluczowe zagadnienie, niezwykle trudne pod względem realizacyjnym.

Strategia dotyczy wielu obszarów funkcjonowania PGE (energetyki odnawialnej, transformacji ciepłownictwa, źródeł gazowych, magazynowania energii, infrastruktury sieciowej). Które z elementów strategii są według Pana kluczowe, żeby nie powiedzieć krytyczne?

Według mnie wszystkie obszary funkcjonowania PGE (energetyki odnawialnej, transformacji ciepłownictwa, źródeł gazowych, magazynowania energii, infrastruktury sieciowej etc.), o których traktuje strategia, są jednakowo ważne. Może trzeba by było ustalić hierarchię poszczególnych celów z realnym harmonogramem ich realizacji. Oczywiście kluczowa/krytyczna, jak to zwykle bywa, będzie zdolność "udźwignięcia" obciążeń finansowych związanych z realizacją transformacji poszczególnych obszarów, a także pakiet szczegółowych rozwiązań w tych obszarach, dobrze opracowanych we współpracy środowisk eksperckich, praktyków gospodarczych i świata nauki.

Realizacja których elementów strategii będzie Pana zdaniem największym wyzwaniem dla PGE?

Największym wyzwaniem dla PGE będzie transformacja związana z rezygnacją z użytkowania paliw węglowych w źródłach wytwórczych. Dlatego uznaję za słuszną i bardzo trafną koncepcję wydzielenia aktywów węglowych w oddzielną spółkę/spółki , które w kontekście zawartego z górnikami porozumienia w perspektywie 2049 roku, mogłoby zostać zrealizowane. Dobrze byłoby rozpocząć ten proces w obszarze ciepłownictwa, dokonując modernizacji dotychczasowych źródeł węglowych pracujących na potrzeby ciepłownictwa systemowego (głównie elektrociepłownie), a w nowych lokalizacjach, dokonując wprowadzenia kogeneracji w średniej, małej a nawet w mikroskali, w oparciu o nowoczesne jednostki wytwórcze np. gazowe na drodze akwizycji, prowadzącej do uciepłownienia kraju na szerszą skalę.

Czy dostrzega Pan jakieś zagrożenia, zewnętrzne wobec PGE, dla realizacji strategii?

Oczywiście należy widzieć również zagrożenia zewnętrzne dla realizacji strategii PGE, związane ogólnie z "geopolityką". Minimalizacja tych zagrożeń powinna być powiązana z dobrze prowadzoną akcją informacji i promocji naszej polskiej drogi w kierunku Europejskiego Green Deal i racjonalną aktywnością naszej dyplomacji przykładowo m.in. w kierunku uznania paliw gazowych za "przyjazne paliwo" w perspektywie 2050 roku.

Kluczowym założeniem realizacji strategii jest wydzielenie aktywów węglowych. Według prez. Dąbrowskiego optymalnym byłoby wydzielenie ich do końca 2021 r. Należy spodziewać się, że działania te napotkają na opór strony społecznej. Jak ocenia Pan perspektywę rozwiązania tej kwestii w przypadku PGE?

Podzielam takie stanowisko, rzeczywiście wydzielenie aktywów węglowych (które będą pracowały tylko do określonego terminu) jest tutaj kluczowe. Oczywiście należy to zrobić tak szybko, jak tylko się da, ze względu na uwarunkowania i bariery formalno-prawne. Należy (jak słusznie zauważył to Pan Prezes Wojciech Dąbrowski) spodziewać się, że działania te napotkają na opór strony społecznej, zarówno górników jak i energetyków. Ale tutaj innej drogi nie ma - jakkolwiek transformacja będzie bolesna , to trzeba wszystkim zainteresowanym uczciwie powiedzieć, że będzie ciężko. Perspektywa rozwiązania tej kwestii w przypadku PGE powinna być wspierana przez "pobudzenie kapitału społecznego, że damy radę". Czas "eksperymentów i dyskusji" się kończy. Potrzebne są działania i zależy to od nas, czy z sukcesem poradzimy sobie z transformacją energetyczną, jeśli tylko mamy wolę być krajem z dobrze zorganizowaną gospodarką, w tym nowoczesną energetyką - na miarę naszych możliwości i marzeń.

Rozmawiał Witold Szwagrun

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: dwk 28.10.2020r. 08:56
nic dodać nic ująć, zakasać rękawy i do roboty.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 28.10.2020r. 11:53
Rozsądna wypowiedż profesora. Ale czas płynie więc trzeba w końcu skończyć tą gadaninę i brać się do roboty bo znowu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE