ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa wystosowała do Białorusi notę ws. rozruchu elektrowni atomowej w Ostrowcu
27.10.2020r. 16:19

Litwa wystosowała we wtorek notę protestacyjną do MSZ Białorusi ws. rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu na początku listopada. W nocie podkreśla się, że elektrownia zagraża bezpieczeństwu obywateli Litwy, Białorusi i Unii Europejskiej.

Litewskie MSZ poinformowało w komunikacie, że Litwa "zdecydowanie potępia decyzję białoruskich władz o uruchomieniu reakcji jądrowych w niebezpiecznej elektrowni i produkcji energii elektrycznej, ignorując wymogi bezpieczeństwa Litwy i Unii Europejskiej".

W nocie podkreślono, że "bezpieczeństwo i ochrona obiektów jądrowych ma ogromne znaczenie w stosunkach Unii Europejskiej z Białorusią".

W komunikacie litewskiego MSZ wskazuje się, że Litwa "nadal będzie zabiegała na szczeblu międzynarodowym o rozstrzygnięcie kwestii niebezpiecznej elektrowni w Ostrowcu, poszukując rozwiązań ograniczających zagrożenia".

Białoruski operator sieci elektroenergetycznych Biełenergo poinformował litewskiego operatora Litgrid, że elektrownia jądrowa w Ostrowcu ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w dniach 1-10 listopada.

Rozpoczęcie produkcji energii elektrycznej w ostrowieckiej elektrowni atomowej była w poniedziałek tematem rozmowy telefonicznej prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.
We wtorek w urzędzie prezydenta Litwy odbyła się narada na temat zapowiedzi rozruchu elektrowni z udziałem premiera, ministrów spraw zagranicznych, energetyki i spraw wewnętrznych.

Rząd zapowiedział, że w środę na swym posiedzeniu rozpatrzy pakiet poprawek legislacyjnych w związku z przygotowaniami do uruchomienia białoruskiej elektrowni.

Litgrid poinformował, że wraz z uruchomieniem produkcji energii elektrycznej w Ostrowcu, zgodnie z przyjętą przez Litwę ustawą zakazującą handlu energią z niebezpiecznych elektrowni krajów trzecich, "zostanie wyznaczona zerowa moc dla handlu energią elektryczną z Białorusi". Litgrid powiadomił o tym w poniedziałek uczestników rynku za pośrednictwem giełdy Nord Pool.

Zgodnie z ustawą od chwili uruchomienia siłowni w Ostrowcu Litwa nie będzie również dostarczać Białorusi rezerw energii elektrycznej.

Białoruska elektrownia jądrowa o mocy 2400 MW w Ostrowcu znajduje się około 50 km od Wilna, stolicy Litwy. Litwa twierdzi, że ta elektrownia jądrowa jest niebezpieczna i przyjęła przepisy zakazujące zakupu wytwarzanej przez nią energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: U-bot 28.10.2020r. 11:25
Litwa z tymi swoimi notami robi się coraz bardziej kabaretowa, rozumiem jakby słali te noty do Polski w sprawie... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 28-10-2020r. 15:40 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE