ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Deutsche Welle zastanawia się, czy Komisja Europejska zgodzi się na fuzję Orlenu i PGNiG
28.10.2020r. 11:34

Według wypowiedzi ekspertów, przytoczonych przez gazetę Deutsche Welle, Komisja Europejska, która jeszcze w 2019 roku zablokowała kilka dużych fuzji, w przypadku Polski może się zgodzić na połączenie - czytamy w BiznesAlert.pl.

Pierwszym powodem jest chęć realizacji transformacji energetycznej, w związku z planem neutralności klimatycznej. KE rozumie, że duże koncerny mają większe możliwości prowadzenia inwestycji przyjaznych środowisku. Drugim powodem jest pandemia, która wpływa na kondycję gospodarki europejskiej.

- Potencjalne przejęcie ma dwa główne atuty. Po pierwsze, zwiększenie zdolności polskich firm do przyciągnięcia kapitału niezbędnego do transformacji energetycznej. Po drugie, może pomóc ściślej dopasować cele transformacji energetycznej pomiędzy różnymi polskimi interesariuszami i obniżyć koszty nakładających się działań - mówi Aleksander Szpor z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
- Ryzyka też są dwa. Zgoda Komisji może być warunkowa, a cena wysoka, np. rezygnacja z pełnej kontroli nad mocami importowymi przez polski terminal LNG - dodaje.

- Większe firmy mają większe możliwości realizacji większych i kapitałochłonnych projektów, takich jak budowa morskich farm wiatrowych czy dużych elektrowni gazowych. W tym kontekście pomoże to zmienić polski miks energetyczny na niskoemisyjny - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Maciej Jakubik z Central Europe Energy Partners.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE