ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kolejne zakażenia koronawirusem w kopalniach PGG i JSW
28.10.2020r. 14:01

Minionej doby potwierdzono 35 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 10 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Na kwarantannie jest łącznie ponad 700 górników, głównie z PGG. Przedstawiciele spółek zapewniają, że praca kopalń nie jest zakłócona.

Jak wynika ze środowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 266 górników z PGG, 46 z JSW, 21 z kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz pięciu ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowały 3 622 osoby, a wyzdrowiało 3 355. Obecnie w PGG choruje 266 osób wobec 168 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 561 pracowników wobec 457 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalniach Mysłowice-Wesoła i Piast w Bieruniu (po 37), a także Ziemowit w Lędzinach (30), Murcki-Staszic w Katowicach (24) i Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych (18). W pozostałych kopalniach Grupy jest po kilka przypadków zachorowań. W środę w PGG przybyło 35 zakażonych i 17 ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed ponad dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 46 osób wobec 22 tydzień temu. W środę przybyło 10 nowych przypadków SARS-CoV-2 - pięć w kopalni Budryk, cztery w kopalni Borynia i jeden w kopalni Pniówek. Jedna osoba wyzdrowiała.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4 203 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 157 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 128 osób wobec 83 tydzień temu.
W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.

W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się - według ostatnich dostępnych danych - 21 pracowników na ponad 6,5 tys. zatrudnionych. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie ponad 250 pracowników spółki. W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wcześniej pracowników, obecnie jest pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a kilkunastu górników objęto kwarantanną.

Według danych sanepidu w woj. śląskim - gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem - w środę liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła 41 725 - o 1 868 więcej niż we wtorek. W regionie zmarło 839 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o 38 kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało ok. 62,2 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (25 969 osób) - w środę w regionie przybyło 413 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 563,1 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 6,7 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 21,8 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że we wtorek w regionie zajęte było 1 245 spośród 1 672 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 114 na 144 dostępne łóżka respiratorowe. Dane o sytuacji w tym zakresie w środę będą dostępne dzień później.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE