ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francja i Rumunia planują wspólne prace nad projektem jądrowym Cernavoda
28.10.2020r. 14:20

Francja i Rumunia podpisały deklarację woli współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, której celem jest m.in. budowa, wspólnie "z partnerami strategicznymi", bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavoda oraz modernizacja bloku nr 1.

Dokument został podpisany przez premiera Francji Jeana Castexa i jego rumuńskiego odpowiednika Ludovica Orbana, który przewodził delegacji swoich ministrów do Paryża.

Równocześnie podpisano porozumienie między rumuńskim producentem energii elektrycznej Nuclearelectrica a francuską firmą jądrową Orano.

Premier Orban powiedział, że głównym celem wizyty było podpisanie zaktualizowanej wersji mapy drogowej w sprawie partnerstwa strategicznego między Francją i Rumunią, która została po raz pierwszy podpisana w 2009 r. Nowa mapa drogowa jest również oparta na politycznej deklaracji partnerstwa strategicznego podpisanej w listopadzie 2018 r. przez prezydentów Klausa Iohannisa i Emmanuela Macrona.

Premier stwierdził, że najnowsza wersja mapy określa plan działania na następne cztery lata i ma na celu wzmocnienie współpracy w zakresie działalności gospodarczej, obronności, energii, cywilnej energii jądrowej, infrastruktury, rolnictwa, komunikacji i kultury.

"To niezwykle ważny dokument, który ustanawia ramy dla wzmocnienia stosunków między Francją i Rumunią w niemal wszystkich dziedzinach działalności w nadchodzącym okresie, z obopólnymi korzyściami" - powiedział.

Orban zaznaczył, że była to pierwsza oficjalna wizyta rumuńskiego premiera we Francji od 2016 roku, a premier Castex po raz pierwszy gościł swojego zagranicznego odpowiednika od czasu objęcia urzędu w lipcu. Ich spotkanie upamiętniło także 140. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma narodami.
Rząd rumuński stwierdził w oświadczeniu: "Spotkanie dwóch szefów rządów stanowiło doskonałą okazję do wzmocnienia dwustronnego partnerstwa strategicznego poprzez podpisanie zaktualizowanej mapy drogowej partnerstwa oraz w celu wznowienia dwustronnych stosunków sektorowych. Nowa mapa drogowa nada rumuńsko-francuskiemu partnerstwu strategicznemu nowy poziom ambicji, a także bardziej ustrukturyzowany charakter. Tekst dokumentu zawiera kierunki działań, priorytety współpracy i mechanizmy pogłębionego dialogu, mające na celu wzmocnienie relacji rumuńsko-francuskich na poziomie bilateralnym, europejskim i międzynarodowym. W związku z tym obaj premierzy podjęli decyzję o wznowieniu mechanizmu konsultacji 2 + 2 ministrów spraw zagranicznych i obrony".

Dodał: "Ponadto podczas tego spotkania szefowie rządów podkreślili wspólną chęć zintensyfikowania współpracy gospodarczej, a także wzmocnienia koordynacji i współpracy w aktualnych kwestiach unijnych i międzynarodowych, w tym z perspektywy zbliżającej się francuskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2022 r.".

Orban podkreślił również "bardzo dobry rozwój" dwustronnej wymiany gospodarczej i wpływ francuskich inwestycji w Rumunii oraz "wyraził zainteresowanie i otwartość na przyciąganie nowych inwestycji" z Francji.

Dwaj premierzy wymienili również poglądy na temat dyskusji na szczeblu UE dotyczącej europejskiego planu naprawy gospodarczej i przyszłych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.

Orban powtórzył także "szczególne znaczenie", jakie jego rząd przywiązuje do finalizacji procesu akcesyjnego do OECD, i podkreślił "oczekiwania strony rumuńskiej dotyczące poparcia Francji dla pozytywnej decyzji w jak najkrótszym czasie".

Wcześniej w tym miesiącu Rumunia i USA podpisały projekt międzyrządowego porozumienia o współpracy w zakresie rozszerzenia i modernizacji rumuńskiego programu jądrowego. Obszary współpracy mogą obejmować ukończenie bloków 3 i 4 w elektrowni Cernavoda oraz remont bloku 1.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE