Francja i Rumunia planują wspólne prace nad projektem jądrowym Cernavoda
28.10.2020r. 14:20

Francja i Rumunia podpisały deklarację woli współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, której celem jest m.in. budowa, wspólnie "z partnerami strategicznymi", bloków 3 i 4 elektrowni jądrowej Cernavoda oraz modernizacja bloku nr 1.
Dokument został podpisany przez premiera Francji Jeana Castexa i jego rumuńskiego odpowiednika Ludovica Orbana, który przewodził delegacji swoich ministrów do Paryża.
Równocześnie podpisano porozumienie między rumuńskim producentem energii elektrycznej Nuclearelectrica a francuską firmą jądrową Orano.
Premier Orban powiedział, że głównym celem wizyty było podpisanie zaktualizowanej wersji mapy drogowej w sprawie partnerstwa strategicznego między Francją i Rumunią, która została po raz pierwszy podpisana w 2009 r. Nowa mapa drogowa jest również oparta na politycznej deklaracji partnerstwa strategicznego podpisanej w listopadzie 2018 r. przez prezydentów Klausa Iohannisa i Emmanuela Macrona.
Premier stwierdził, że najnowsza wersja mapy określa plan działania na następne cztery lata i ma na celu wzmocnienie współpracy w zakresie działalności gospodarczej, obronności, energii, cywilnej energii jądrowej, infrastruktury, rolnictwa, komunikacji i kultury.
"To niezwykle ważny dokument, który ustanawia ramy dla wzmocnienia stosunków między Francją i Rumunią w niemal wszystkich dziedzinach działalności w nadchodzącym okresie, z obopólnymi korzyściami" - powiedział.
Orban zaznaczył, że była to pierwsza oficjalna wizyta rumuńskiego premiera we Francji od 2016 roku, a premier Castex po raz pierwszy gościł swojego zagranicznego odpowiednika od czasu objęcia urzędu w lipcu. Ich spotkanie upamiętniło także 140. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między dwoma narodami.
Rząd rumuński stwierdził w oświadczeniu: "Spotkanie dwóch szefów rządów stanowiło doskonałą okazję do wzmocnienia dwustronnego partnerstwa strategicznego poprzez podpisanie zaktualizowanej mapy drogowej partnerstwa oraz w celu wznowienia dwustronnych stosunków sektorowych. Nowa mapa drogowa nada rumuńsko-francuskiemu partnerstwu strategicznemu nowy poziom ambicji, a także bardziej ustrukturyzowany charakter. Tekst dokumentu zawiera kierunki działań, priorytety współpracy i mechanizmy pogłębionego dialogu, mające na celu wzmocnienie relacji rumuńsko-francuskich na poziomie bilateralnym, europejskim i międzynarodowym. W związku z tym obaj premierzy podjęli decyzję o wznowieniu mechanizmu konsultacji 2 + 2 ministrów spraw zagranicznych i obrony".
Dodał: "Ponadto podczas tego spotkania szefowie rządów podkreślili wspólną chęć zintensyfikowania współpracy gospodarczej, a także wzmocnienia koordynacji i współpracy w aktualnych kwestiach unijnych i międzynarodowych, w tym z perspektywy zbliżającej się francuskiej prezydencji w Radzie UE w pierwszej połowie 2022 r.".
Orban podkreślił również "bardzo dobry rozwój" dwustronnej wymiany gospodarczej i wpływ francuskich inwestycji w Rumunii oraz "wyraził zainteresowanie i otwartość na przyciąganie nowych inwestycji" z Francji.
Dwaj premierzy wymienili również poglądy na temat dyskusji na szczeblu UE dotyczącej europejskiego planu naprawy gospodarczej i przyszłych wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027.
Orban powtórzył także "szczególne znaczenie", jakie jego rząd przywiązuje do finalizacji procesu akcesyjnego do OECD, i podkreślił "oczekiwania strony rumuńskiej dotyczące poparcia Francji dla pozytywnej decyzji w jak najkrótszym czasie".
Wcześniej w tym miesiącu Rumunia i USA podpisały projekt międzyrządowego porozumienia o współpracy w zakresie rozszerzenia i modernizacji rumuńskiego programu jądrowego. Obszary współpracy mogą obejmować ukończenie bloków 3 i 4 w elektrowni Cernavoda oraz remont bloku 1.