ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kanadyjskie laboratoria jądrowe wspierają dekarbonizację sektora morskiego
28.10.2020r. 15:53

Kanadyjskie Laboratoria Jądrowe (Canadian Nuclear Laboratories, CNL) otrzymały od agencji rządowej Transport Canada kontrakt na opracowanie narzędzia oceny w celu zbadania czystych technologii, które mogą zmniejszyć emisje gazów cieplarnianych i uwalnianie innych zanieczyszczeń z transportu morskiego. Naukowcy CNL zbadają również różne technologie, które można wykorzystać do produkcji, przechowywania i postępowania z wodorem.

Trzyletni projekt, finansowany przez Innovation Centre należące do Transport Canada, będzie koncentrował się na opracowaniu przez CNL narzędzia Marine-Zero Fuel (MaZeF) Assessment Tool przeznaczonego do analizy ekosystemu energetycznego w przemyśle morskim. Pomoże ono określić możliwości przejścia kanadyjskich operatorów transportu morskiego na technologie czystej energii, takie jak wodór, i odejście od tradycyjnych form paliwa, które przyczyniają się do zanieczyszczenia mórz i zmiany klimatu, stwierdził CNL. Po zakończeniu projektu, narzędzie oceny będzie miało zastosowanie do analizy krajowych i międzynarodowych operacji morskich.

"Jako lider w dziedzinie nauki i technologii jądrowej oraz badań nad produkcją, przechowywaniem i bezpieczeństwem wodoru, CNL ma głęboką wiedzę na temat technologii czystej energii i ich zastosowań" - powiedział prezes i dyrektor generalny CNL Joe McBrearty. "Z niecierpliwością czekamy na wykorzystanie tej wiedzy na rzecz przemysłu morskiego i możliwość pomagania Kanadzie nadal chronić środowisko i walczyć ze zmianami klimatu".

Badania skupią się również na rozszerzeniu narzędzia MaZeF, aby obejmowało wykonalność i względy biznesowe, przepisy bezpieczeństwa i analizę cyklu życia, umożliwiając ocenę możliwości wykorzystania technologii wodorowych w operacjach portowych, takich jak stosowanie wózków widłowych, dźwigów i pojazdów transportowych.

"Na całym świecie i w całej Kanadzie rządy i różne branże przemysłowe pracują nad podejmowaniem decyzji politycznych i inwestycyjnych, które pomogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i spowolnić tempo zmian klimatycznych" - powiedział Jeff Griffin, wiceprezes CNL ds. nauki i technologii. "Wodór może odegrać główną rolę" - dodając, że rozległa wiedza specjalistyczna, technologie i obiekty CNL, w tym najnowocześniejsze laboratorium badawcze wodoru, stawiają ośrodek badawczy w "doskonałej pozycji" do kierowania pracami we współpracy z Transport Canada.
Międzynarodowa Organizacja Morska (International Maritime Organisation, IMO) - wyspecjalizowana agencja Narodów Zjednoczonych odpowiedzialna za bezpieczeństwo i ochronę żeglugi oraz zapobieganie zanieczyszczaniu morza i atmosfery przez statki - przyjęła w 2018 r. wstępną strategię dotyczącą redukcji emisji gazów cieplarnianych ze statków, której celem jest ograniczenie do 2050 r. emisji gazów cieplarnianych pochodzących z żeglugi międzynarodowej o co najmniej 50% w porównaniu z 2008 r., i ostatecznie ich całkowitą eliminację.

Rząd Kanady współpracuje z IMO i partnerami międzynarodowymi w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, a kanadyjski minister transportu Marc Garneau powiedział, że rząd jest zdecydowany inwestować w innowacyjne i czyste technologie, które zmniejszają wpływ żeglugi na środowisko morskie.

"Transport Canada poprzez program Funduszy Czystego Morza wspiera projekty, które pomagają redukować zanieczyszczenia powietrza i emisje gazów cieplarnianych w sektorze morskim. Nasze partnerstwo z kanadyjskimi firmami, takimi jak Canadian Nuclear Laboratories, nie tylko przyczyni się do rozwoju tych zielonych technologii, ale także ochroni kanadyjskie środowisko morskie i przyszłe pokolenia - stwierdził minister.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE