ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Japonia chce rozwijać wykorzystywanie amoniaku do zmniejszeniu emisji CO2
28.10.2020r. 15:53

Japonia będzie rozwijać technologie wykorzystania amoniaku jako paliwa, by zmniejszyć emisje CO2 i osiągnąć zapowiadaną neutralność klimatyczną do 2050 roku - podała we wtorek wieczorem japońska agencja Kyodo, cytując ministerstwo przemysłu.

Dzień po ogłoszeniu tego terminu przez premiera Yoshihide Sugę resort utworzył wspólnie z przedsiębiorcami specjalną radę, która ma się zajmować pracami nad wykorzystaniem amoniaku. Podczas spalania tej substancji nie powstaje dwutlenek węgla - wyjaśnia japońska agencja.

"Z japońskimi firmami jako wiodącymi w wysiłkach na rzecz wykorzystania tego nowego paliwa, nasz kraj może wyjść z inicjatywą, by rozszerzyć jego użycie na świecie" - oświadczył na pierwszym spotkaniu tej rady dyrektor wydziału zasobów naturalnych i paliw w ministerstwie przemysłu Ryo Minami.

Dyskusje będą dotyczyły m.in. zabezpieczenia stabilnych dostaw amoniaku. Jeśli wszystkie elektrownie węglowe w Japonii przeszłyby na amoniak w 20 proc., wówczas kraj potrzebowałby około 20 mln ton tego surowca rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi łączny roczny wolumen w handlu międzynarodowym tą substancją - podkreślił Minami.

Minister przemysłu Hiroshi Kajiyama oświadczył, że jego resort zamierza do końca roku opracować plan działania w sprawie większego wykorzystania nowych źródeł energii. Ministerstwo promuje już użycia wodoru jako paliwa, produkcję energii z wiatru i rozwój technologii wyłapywania dwutlenku węgla.
W ubogiej w surowce naturalne Japonii za ważne źródło energii, pozwalające ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, wciąż uznawane są elektrownie jądrowe. Wiele z nich pozostaje jednak wyłączonych, gdyż w związku z katastrofą w Fukushimie z 2011 roku muszą spełnić rygorystyczne warunki bezpieczeństwa.

Japońskie władze pracują obecnie nad aktualizacją celów dotyczących proporcji miksu energetycznego na 2030 rok. Zgodnie z planem przyjętym w 2018 roku udział paliw kopalnych w całkowitej produkcji energii w kraju powinien w 2030 roku wynieść 56 proc., natomiast energia ze źródeł odnawialnych i jądrowa miałyby stanowić - odpowiednio - 22-24 i 20-22 proc.

W roku fiskalnym 2018 paliwa kopalne odpowiadały za 77 proc., źródła odnawialne - za 17 proc., a elektrownie jądrowe - za 6 proc. produkcji energii w Japonii - podała agencja Kyodo.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE