ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wybory w USA 2020 - Co mówią kandydaci o energii jądrowej
29.10.2020r. 08:15

Wynik wyborów w USA może mieć kluczowe znaczenie dla przemysłu jądrowego, z takimi kwestiami, jak zamykanie elektrowni, budowa nowych obiektów, reaktory IV Generacji, Rosja i dominacja Chin na rynkach eksportowych. Jaką rolę odegra energia jądrowa w przyszłych systemach energetycznych i jakie decyzje będą podejmować kandydaci?

Partia Republikańska

Partia Republikańska nie przyjęła nowej platformy (oficjalnego programu) podczas krajowej konwencji republikanów w sierpniu. Zamiast tego powiedziała, że "wzmocni silne poparcie partii dla prezydenta Donalda Trumpa i jego administracji". Platforma Partii Republikańskiej 2020 (2020 Republican Party platform) pozostaje taka sama, jak ta opublikowana przed ostatnimi wyborami prezydenckimi w 2016 roku.

Mówi ona, że amerykański przemysł jądrowy, wytwarzający prawie 20 proc. czystej energii elektrycznej za pomocą swoich 99 jądrowych bloków energetycznych, ma niezwykłe osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa, ale tylko kilka elektrowni zostało dopuszczonych do eksploatacji w ciągu trzech dekad.

W programie zadeklarowano wsparcie rozwój wszystkich form energii, które można sprzedać na wolnym rynku bez dotacji, w tym węgla, ropy naftowej, gazu ziemnego, energii jądrowej i wodnej. Jednocześnie wyrażono poparcie dla zniesienie ograniczeń, aby umożliwić odpowiedzialny rozwój energii jądrowej, w tym badania nad alternatywnymi procesami, takimi jak energia jądrowa z toru".

Ustawa budżetowa 2021 rządu USA

Ustawa Budżet administracji na 2021 r. mówi, że energia jądrowa ma kluczowe znaczenie dla bilansu energetycznego kraju. Budżet wspiera różne programy rozwoju technologii jądrowych. Promuje rewitalizację rodzimego przemysłu i zdolność krajowych technologii do konkurowania za granicą. Zapewnia 1,2 miliarda dolarów na badania i rozwój oraz inne ważne programy energetyki jądrowej, w tym prawie 300 milionów dolarów na budowę wszechstronnego reaktora badawczego (Versatile Test Reactor, VTR) - pierwszego tego rodzaju reaktora prędkiego, który pomógłby sektorowi prywatnemu rozwinąć i zademonstrować nowe technologie.

W budżecie odnotowano, że w dniu 12 lipca 2019 r. Prezydent stwierdził: "... przemysł uranu w Stanach Zjednoczonych stoi przed poważnymi wyzwaniami związanymi z produkcją uranu na rynku krajowym i że jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego". Budżet ustanawia rezerwę uranu dla USA, aby zapewnić dodatkowe gwarancje dostępności uranu w przypadku zakłóceń na rynku.

W budżecie zwraca się również uwagę na wysiłki zmierzające do rozwiązania problemu składowania wypalonego paliwa jądrowego. Prezydent Trump wycofał się ze swoich propozycji ponownego uruchomienia budowy głębokiego składowiska geologicznego w Yucca Mountain w Nevadzie po trzech latach forsowania tego projektu. Budżet nie obejmuje środków na rozwój krajowego składowiska odpadów promieniotwórczych na terenie Yucca Mountain w Nevadzie.

"Administracja uważa, że zastój trwał zbyt długo" - zawiera budżet. "Administracja jest mocno zaangażowana w wypełnianie swoich zobowiązań prawnych w zakresie zarządzania i utylizacji krajowych odpadów jądrowych i nie będzie stać bezczynnie w obliczu impasu w lokalizacji Yucca Mountain".

Donald Trump
Prezydent Trump nie odniósł się w jakiś szczególny sposób do energetyki jądrowej, ale w 2018 roku podpisał ustawę o wzmocnieniu istniejących elektrowni jądrowych, a na początku 2020 roku jego administracja ogłosiła plan rewitalizacji amerykańskiej energetyki jądrowej. W lutym 2020 roku, korzystając ze swojego preferowanego medium, jakim jest Twitter, Trump ogłosił, że nie wspiera już repozytorium w Yucca Mountain w Nevadzie, stanie, do który jest jego celem po niewielkiej utracie go na rzecz Hillary Clinton w 2016 roku. Napisał: "Nevada, słyszę cię na Yucca Mountain, a moja administracja będzie cię szanować!". Zobowiązał się również znaleźć "innowacyjne podejście" do procesu poszukiwania nowego miejsca przeznaczonego do przechowywania 90 000 ton wypalonego paliwa jądrowego przechowywanego w 120 tymczasowych miejscach składowania - obecny impas, który może kosztować podatników dziesiątki miliardów dolarów.
Mike Pence

Kandydat na wiceprezydenta Mike Pence niewiele mówił w ostatnich latach na temat energii jądrowej, chociaż według Ontheissues.org, który dostarcza bezstronnych informacji dla wyborców w wyborach prezydenckich, stwierdził on, że polityka Stanów Zjednoczonych ma polegać na "ułatwianiu dalszego rozwoju i wzrostu bezpiecznej i czystej energetyki jądrowej poprzez redukcję finansowych, regulacyjnych i technicznych barier występujących w procesie budowy i eksploatacji obiektów jądrowych". W 2012 roku powiedział, że przyszłe dostawy energii dla Indiany muszą pochodzić z różnych źródeł, które prawdopodobnie będą obejmować również energię jądrową. Jako kandydat na gubernatora stanu Indiana, stanowisko to zajmował od 2013 do 2017 roku, Pence stwierdził, że energetyka jądrowa "powinna być częścią dialogu, gdy badamy strategie zaspokajania naszych przyszłych potrzeb energetycznych".

Indiana jest jednym z niewielu stanów na Środkowym Zachodzie, w którym nie ma elektrowni jądrowych. Od dawna w produkcji energii elektrycznej opiera się na dużych rezerwach węgla. Pence powiedział w przemówieniu wygłoszonym w Indiana Chamber of Commerce, że stan będzie potrzebował szerokiego podejścia, aby rozwijać nowe i istniejące źródła energii. Pence napisał w propozycji politycznej: "Mamy opracowywaną technologię jądrową nowej generacji tutaj, w stanie Indiana. Ta technologia, znana jako małe reaktory modułowe, jest tańsza i łatwiejsza do wdrożenia niż starsze generacje energii jądrowej".

Partia Demokratyczna

Oficjalny program Partii Demokratycznej (Democrat Party platform) uznaje "pilną potrzebę dekarbonizacji sektora energetycznego" i podkreśla neutralne technologicznie podejście partii, które, jak twierdzi, obejmuje wszystkie technologie zeroemisyjne, w tym energię wodną, geotermalną, istniejącą i zaawansowaną energetykę jądrową oraz wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla (CCS).

W dokumencie czytamy: "Będziemy rozwijać innowacyjne technologie, które stworzą opłacalne ścieżki dla przemysłu, aby redukować emisję, obejmujące wychwytywanie i sekwestrację dwutlenku węgla, która trwale przechowuje gazy cieplarniane, a także zaawansowane technologie jądrowe, które eliminują odpady związane z konwencjonalną technologią jądrową, zapewniając jednocześnie sprawiedliwość środowiskową i to, że inne przeciążone społeczności są chronione przed wzrostem skumulowanego zanieczyszczenia".

Plan klimatyczny Joe Bidena
Plan klimatyczny Bidena stwierdza, że utworzy on ARPA-C, nową Agencję Zaawansowanych Projektów Badawczych, skoncentrowaną na klimacie. Inicjatywa ta będzie ukierunkowana na przystępne cenowo, przełomowe technologie, mające pomóc Stanom Zjednoczonym "osiągnąć nasz cel 100 proc. czystej energii". Obejmuje to plany małych modułowych reaktorów jądrowych za połowę kosztów budowy dzisiejszych reaktorów.

Plan stwierdza, że demokratyczna administracja określi przyszłość energii jądrowej. "Aby rozwiązać kryzys klimatyczny zagrażający naszym społecznościom, gospodarce i bezpieczeństwu narodowemu, musimy przyjrzeć się wszystkim technologiom niskoemisyjnym i zeroemisyjnym. "Dlatego Biden wesprze program badawczy za pośrednictwem ARPA-C, aby przyjrzeć się kwestiom, od kosztów po bezpieczeństwo, a skończywszy na systemach utylizacji odpadów, które stanowią obecnie ciągłe wyzwanie w energetyce jądrowej".

Kamala Harris

W komentarzach zamieszczonych na stronie internetowej Ontheissues.org kandydatka na wiceprezydenta, senator Kamala Harris powiedziała, że największym problemem w zakresie energii jądrowej są odpady i "co zamierzamy z nimi zrobić". Powiedziała: "Yucca Mountain - to dla mnie temat nie do rozpoczęcia. Ten rodzaj utylizacji odpadów, który miał miejsce w Yucca Mountain - a także odebranie temu stanowi prawa do podejmowania decyzji - ta administracja w środku nocy wywoziła odpady bez upoważnienia i pozwolenia przywódców stanu Nevada". Zapytana o wycofanie się z energetyki jądrowej, rzekomo powiedziała: "Musimy dowiedzieć się, co zrobimy z odpadami. Najważniejsze jest to, że nie pozwolę rządowi federalnemu wkroczyć i narzucić swoich priorytetów żadnym stanom - to same stany będą musiały podejmować taką decyzję".

Wydaje się, że Harris wspiera rozwój technologii jądrowych nowej generacji. Powiedziała: "Koncerny energetyczne i naukowcy opracowują reaktory jądrowe, które są znacznie mniejsze niż ogromne obiekty, które były eksploatowane w ostatnich dziesięcioleciach. Nowe reaktory, zwane małymi reaktorami modułowymi, które krajowe laboratoria Departamentu Energii pomagają rozwijać, miałyby moc od 50 do 100 megawatów".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE