ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: wyniki PKN Orlen lepsze od oczekiwań, szansa na pozytywną reakcję rynku
29.10.2020r. 09:00

Wyniki PKN Orlen w trzecim kwartale 2020 roku są lepsze od oczekiwań, pozytywnie zaskoczyły zwłaszcza segmenty energetyczny i detaliczny - oceniają analitycy. Ich zdaniem, reakcja rynku na wyniki powinna być pozytywna, ale mogą ją przykryć wydarzenia zewnętrzne, jak ryzyko lockdownu czy wzrost zakażeń koronawirusem.

ŁUKASZ PROKOPIUK, ANALITYK DM BOŚ

"Wyniki są całkiem dobre. Konsensus był na poziomie 1,82 mld zł, skorygowana EBITDA LIFO podawana przez spółkę wyniosła 2,03 mld zł, natomiast naszym zdaniem skorygowana EBITDA LIFO w trzecim kwartale wyniosła 2,245 mld zł, a różnica wynika z tego, że my jeszcze korygujemy efekt na rotacji zapasów w wysokości -133 mln zł i wyjmujemy pozostałe koszty operacyjne -44 mln zł. Nasze oczekiwania mówiły o 1,75 mld zł skorygowanej EBITDA LIFO i porównujemy je oraz konsensus do naszych wyliczeń tej pozycji w wysokości 2,245 mld zł. Są to zauważalnie lepsze wyniki

Bardzo dobre są wyniki segmentów energetycznego i detalicznego. Oba te segmenty łącznie zrobiły ponad 2 mld zł EBITDA i w kontekście obecnej ceny akcji, Orlen jest tani na wynikach tylko tych dwóch segmentów. Biorąc pod uwagę bardzo słabe uwarunkowania makro wynik jest bardzo dobry.

Można zauważyć coraz większe upusty cen dla detalu. Relatywnie wysokie marże z premii lądowych są transferowane z hurtu do detalu, co jest sposobem obrony Orlenu przed importerami paliw. To widać w wynikach segmentów, bo detal pokazał bardzo dobry wynik, a rafineryjny słaby.

Zachowanie kursu akcji Orlenu w ostatnich tygodniach było bardzo słabe, mamy pozytywne zaskoczenie wynikami, więc abstrahując od innych czynników zewnętrznych oczekiwałbym pozytywnej reakcji na dane. Pytanie, co będzie z innymi czynnikami negatywnymi, jak ryzyko lockdownu i informacje dotyczące pandemii".

MICHAŁ KOZAK, ANALITYK TRIGON DM
"Wyniki są lepsze od oczekiwań, mogą przełożyć się na pozytywną reakcję kursu. Ujemny wynik w rafinacji to, poza słabym makro, efekt na NRV i na warstwach ropy. Zaskakująco dobrze wypadły wyniki w petrochemii i w detalu. Mimo negatywnego obecnego makro, reakcja na wyniki może być pozytywna".

Oczyszczona EBITDA LIFO grupy PKN Orlen (bez NRV) w trzecim kwartale 2020 roku wyniosła 2,03 mld zł, a łącznie z dodatnim wpływem przeceny zapasów sięgnęła 1,97 mld zł. Konsensus PAP Biznes zakładał, że oczyszczona EBITDA LIFO wyniesie 1,82 mld zł.

Zysk netto grupy PKN Orlen wyniósł w trzecim kwartale 688 mln zł, powyżej konsensusu, który sięgnął 561 mln zł.

Przychody grupy były na poziomie 23,9 mld zł wobec konsensusu PAP Biznes na poziomie 23,76 mld zł.

Segment energetyczny wypracował EBITDA LIFO na poziomie 1 mld zł, co oznacza wzrost o 98 proc. rdr. 75 proc. produkcji energii elektrycznej pochodziło z odnawialnych źródeł energii i gazu. Energa zwiększyła wyniki tego segmentu o 486 mln zł.

Ponad 1 mld zł EBITDA LIFO odnotował również segment detaliczny. Oznacza to wzrost o 12 proc. rdr. Segment rafineryjny wypracował wynik EBITDA LIFO na poziomie -370 mln zł, przy czym wynik rafinerii w Płocku był dodatni i wyniósł 18 mln zł. Segment petrochemiczny w trzecim kwartale dodał 0,5 mld zł do EBITDA LIFO całego koncernu. Segment wydobycia wypracował rezultat EBITDA LIFO na poziomie 44 mln zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE