ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Alternatywa dla Nord Stream 2: odnoga do Królewca?
29.10.2020r. 09:24

Media rosyjskie przekonują, że poszerzone sankcje USA mogą stanowić wyzwanie dla spornego projektu Nord Stream 2, ale opisują rozwiązanie alternatywne wobec dostaw do Niemiec, czyli odnogę do Obwodu Królewieckiego - czytamy w BiznesAlert.pl.

Portal kanału telewizyjnego Cargrad opisuje problemy projektu gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec, który miał pierwotnie powstać do końca 2019 roku. Grożą mu sankcje USA, które mogą zostać poszerzone w 2020 roku i uniemożliwić ukończenie budowy. Opinia publiczna w Niemczech jest pod wpływem sprawy opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, o którego otrucie neurotoksyną Nowiczok jest oskarżana Moskwa. Te problemy mogą sprawić, że gazociąg nie dotrze do brzegów Niemiec.

Cargrad opisuje jednak alternatywę. Obwód Kaliningradzki ma otrzymywać 2,7 mld m sześc. gazu rocznie przez terminal LNG, który miałby powstać na jego terytorium. Jednakże dostawy gazociągowe są tańsze, budowa odnogi Nord Stream 2 do eksklawy nie byłaby problemem, bo powstawałaby na wodach wyłącznie rosyjskich. - W ten sposób udałoby się zapewnić tanie dostawy gazu Obwodowi Kaliningradzkiemu i nasycić go gazem - czytamy w portalu Cargradu.
Jak zaznacza BiznesAlert.pl, rosyjska stacja telewizyjna nie odnosi się jednak do faktu, że planowana przepustowość Nord Stream 2 to 55 mld m sześc., czyli kilkadziesiąt razy więcej niż zapotrzebowanie Obwodu Królewieckiego na gaz. Cargrad mimo to przekonuje, że odnoga do Królewca jest realną alternatywą w razie "zamrożenia Nord Stream 2 z powodu sankcji USA".
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE