ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PIE: Stanom Zjednoczonym trudno będzie odzyskać pozycję lidera energetyki atomowej
29.10.2020r. 13:30

Stanom Zjednoczonym trudno będzie odzyskać pozycję lidera na światowym rynku energetyki atomowej - wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Rosja i Chiny kierują budową, budują lub finansują ponad dwie trzecie z 67 stawianych lub będących na ukończeniu bloków jądrowych.

Jak zaznaczył PIE, Stany Zjednoczone straciły pozycję lidera na światowym rynku energetyki atomowej na rzecz głównie rosyjskich i chińskich przedsiębiorstw państwowych. "Teraz Amerykanie chcą odbudować swoją dominację poprzez ekspansję przemysłu na zagraniczne rynki, zapewnienie odpowiednich poziomów uranu, a także wzmocnienie sektora wydobywczego uranu, mechanizmy wspierające firmy z sektora jądrowego i produkcję energii jądrowej" - wskazali. W planach Ameryka ma też "uruchomienie obszaru badań i rozwoju zaawansowanych technologii jądrowych".

Analitycy zwrócili uwagę, że zgodnie z założeniami "Atomic Energy Act" z 1946 r., Komisja Energii Atomowej miała za zadanie wykonać rządowy plan rozwoju krajowej produkcji uranu. Po 1970 r. sektor wydobywczy uranu przeszedł w ręce prywatne. Szczyt wydobycia nastąpił w 1980 r. (16 809 t), a w minionym roku było to 67 ton - przypomnieli. "Obecnie na świecie najwięcej wydobywają: Kazachstan, Kanada i Australia - łącznie dwie trzecie globalnej produkcji" - wskazali w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Australia posiada ponadto 30 proc. całości zidentyfikowanych rezerw, Kazachstan 14 proc., Kanada i Rosja po 8 proc., a Stany Zjednoczone - 1 proc. - wyliczyli.
Produkcja energii elektrycznej w elektrowniach jądrowych w Stanach ruszyła w 1958 r., a w 2019 r. funkcjonowało 96 reaktorów jądrowych ze średnią wieku 38 lat - zauważyło PIE. Najnowszy powstał w 2016 r. jako pierwszy uruchomiony reaktor po przerwie od 1996 r. A w 2012 r. wydano pierwszą od 30 lat zgodę na budowę reaktorów. "Łączna moc energetyki jądrowej to 98 GW, co stanowi 9 proc. mocy zainstalowanej łącznie i 20 proc. produkcji energii elektrycznej" - podkreślono.

Zdaniem PIE trudno będzie Stanom Zjednoczonym odzyskać pozycję na rynku światowym, na którym z 67 bloków jądrowych będących w budowie lub na ukończeniu, Rosja i Chiny kierują budową, budują lub finansują ponad dwie trzecie. "Dodatkowo ponad 30 krajów rozwijających się rozważa bądź już planuje budowę pierwszych bloków jądrowych, z czego 27 z udziałem Rosji, a 5 z Chin" - dodali.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE