ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen może przenieść kilka procent tegorocznych inwestycji na 2021 rok
29.10.2020r. 13:54

PKN Orlen ma obecnie zakontraktowanych ponad 90 proc. planowanych na ten rok wydatków inwestycyjnych - poinformował członek zarządu PKN Orlen Zbigniew Leszczyński. Dodał, że jest możliwe przeniesienie pozostałej części inwestycji na 2021 rok.

"Na bieżąco analizujemy ryzyka związane z realizacją naszych projektów. Monitorujemy sytuację u naszych wykonawców i podwykonawców, również w fabrykach, które produkują części dla wykonawców. Obecna sytuacja makro skłoniła nas do podjęcia decyzji o zatrzymaniu nowych odwiertów w Kanadzie, jednak w pozostałych procesach inwestycyjnych na tę chwilę zakontraktowaliśmy ponad 90 proc. planowanych na ten rok nakładów inwestycyjnych" - powiedział Leszczyński podczas czwartkowej telekonferencji prasowej.

"Oceniamy, że jest możliwość, że kilka pozostałych procent może zostać przesuniętych na kolejny rok" - dodał.

Leszczyński poinformował, że wydatki inwestycyjne na kolejne lata będą ogłoszone przy okazji prezentacji nowej strategii do 2030 roku, co ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych tygodni.

"Jeśli chodzi o 2021 rok, to standardowo naszą projekcję wydatków inwestycyjnych przedstawimy po prezentacji wyników za czwarty kwartał. Trzeba jednak zaznaczyć, że zamierzamy opublikować nową strategię do 2030 roku, która będzie zawierała nakłady inwestycyjne w horyzoncie długoterminowym" - powiedział członek zarządu PKN Orlen.
W całym 2020 roku CAPEX grupy Orlen ma wynieść 9 mld zł, w tym wydatki w grupie Energa 1,3 mld zł, utrzymanie i regulacje 3,8 mld zł oraz 3,9 mld zł na rozwój.

Wydatki grupy po trzech kwartałach 2020 roku wyniosły 5,5 mld zł i objęły 2 mld zł w segmencie rafineryjnym, 1,2 mld zł w petrochemii, 1 mld zł w energetyce, 0,8 mld zł w segmencie detalicznym, 0,3 mld zł w wydobyciu oraz 0,2 mld zł w segmencie funkcje korporacyjne.

W podziale na kraje, w których funkcjonuje grupa Orlen, wydatki wyglądały następująco: Polska 68 proc. całości, Czechy 23 proc., a Niemcy, Kanada i Litwa po 3 proc.

Tylko w trzecim kwartale wydatki inwestycyjne PKN Orlen wyniosły 2 mld zł. Główne projekty rozwojowe realizowane w trzecim kwartale objęły budowę instalacji glikolu propylenowego w Orlen Południe, budowę instalacji Visbreakingu w Płocku, rozbudowę zdolności produkcyjnych nawozów w Anwilu, budowę instalacji w ramach programu rozwoju petrochemii, modernizację turbozespołu TG1 w elektrociepłowni w Płocku, projekty w grupie Energia, otwarcie łącznie 14 stacji paliw oraz 19 punktów Stop Cafe/Star Connect.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE