ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wśród górników PGG, 6 w JSW
29.10.2020r. 14:09

Minionej doby potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, a 6 w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Przybyło też zakażonych w kopalniach spółki Tauron Wydobycie. Na kwarantannie jest łącznie około 800 górników, głównie z PGG.

Jak wynika z czwartkowych danych spółek węglowych, obecnie z wirusem zmaga się 303 górników z PGG, 49 z JSW, 44 z kopalń spółki Tauron Wydobycie oraz pięciu ze spółki Węglokoks Kraj, do której należy bytomska kopalnia Bobrek.

Najwięcej zakażonych jest w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie od początku epidemii zachorowało 3 661 osób, a wyzdrowiało 3 357. Obecnie w PGG chorują 303 osoby wobec 188 przed tygodniem. Kwarantanną jest objętych 627 pracowników wobec 525 tydzień wcześniej.

Wśród kopalń PGG najwięcej zakażonych górników jest obecnie w kopalni Piast w Bieruniu (42), a także w kopalni Mysłowice-Wesoła (38), Ziemowit w Lędzinach (34) oraz Murcki-Staszic w Katowicach (27). W pozostałych kopalniach Grupy jest od jednego do 13 przypadków zachorowań. W czwartek w PGG przybyło 39 zakażonych i dwóch ozdrowieńców. Obecnie spółka nie planuje kolejnych badań przesiewowych w swoich kopalniach.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej, gdzie zakażeń było jak dotąd najwięcej w górnictwie węgla kamiennego, liczba zarażonych koronawirusem zaczęła rosnąć przed ponad dwoma tygodniami - wcześniej systematycznie przybywało ozdrowieńców, a chorych pozostawało jedynie kilku górników. Obecnie w spółce zakażonych jest 49 osób wobec 24 tydzień temu. W czwartek przybyło sześć nowych przypadków SARS-CoV-2 - cztery w kopalni Budryk, po jednym w kopalniach Pniówek i Jastrzębie-Bzie. Trzy osoby wyzdrowiały.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 4 209 pracowników jastrzębskiej spółki, z których 4 160 wyzdrowiało. Kwarantanną jest objętych 135 osób wobec 92 tydzień temu.

W kopalniach obowiązuje noszenie maseczek, dezynfekowanie rąk i utrzymywanie dystansu społecznego. Wśród obowiązujących reguł jest także m.in. ograniczenie liczby osób w windach zjeżdżających pod ziemię i wyjeżdżających na powierzchnię. Górnicy powinni używać ochronnych masek i okularów nie tylko na stanowiskach pracy, ale także w drodze do nich. Systematycznie prowadzona jest dezynfekcja newralgicznych miejsc - łaźni, lampowni, cechowni, ciągów komunikacyjnych i wind górniczych, odkażane są także podziemne kolejki i dworce.
W trzech kopalniach spółki Tauron Wydobycie z koronawirusem zmaga się obecnie - według czwartkowych danych - 44 pracowników (wobec 21 przed kilkoma dniami) na ponad 6,5 tys. zatrudnionych. Przez prewencyjną kwarantannę przeszło dotąd w sumie ponad 250 pracowników spółki. Prezes spółki Tomasz Cudny podkreśla, że firma wdrożyła zaostrzone procedury bezpieczeństwa i stawia na szeroką profilaktykę.

"Dokładnie przeanalizowaliśmy wnioski z pierwszego etapu pandemii. Tym samym w stosowanych aktualnie działaniach profilaktycznych kładziemy jeszcze większy nacisk na dystans społeczny w miejscu pracy oraz szersze kwalifikowanie do kwarantanny pracowników z kręgów zagrożenia" - powiedział w czwartek PAP prezes Tauronu Wydobycie.

W spółce Węglokoks Kraj, gdzie na początku lata wyzdrowieli wszyscy z kilkuset zakażonych wiosną pracowników, na początku obecnego tygodnia było pięć przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a kilkunastu górników objęto kwarantanną.

Do niedawna woj. śląskie było regionem, gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem; od kilku dni region jest pod tym względem na drugim miejscu, po Mazowszu. W czwartek liczba osób zakażonych od początku epidemii wynosiła w woj. śląskim 43 719 - o 1 994 więcej niż w środę. W regionie zmarły 864 osoby z COVID-19 - w czwartek poinformowano o 25 kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało ok. 60,5 proc. wszystkich zakażonych od początku epidemii (26 469 osób) - w czwartek w regionie przybyło 500 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas ponad 575,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Nadzorem epidemiologicznym objęto łącznie blisko 7,6 tys. osób, a w kwarantannie domowej - decyzją sanepidu - jest prawie 24,5 tys. mieszkańców regionu.

Z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach wynika, że w środę w regionie zajęte było 1 329 spośród 1 766 łóżek dostępnych dla pacjentów z COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu. Zajęte było 121 na 145 dostępnych łóżek respiratorowych. Dane o sytuacji w tym zakresie w czwartek będą dostępne dzień później.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE