ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Jest plan utworzenia szpitala polowego we współpracy WSzZ i PKN Orlen
29.10.2020r. 15:16

Na terenie Płocka (Mazowieckie), przy współpracy tamtejszego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) i PKN Orlen, spółki mającej siedzibę w tym mieście, ma powstać szpital polowy na 200 łóżek - poinformował w czwartek dyrektor płockiej placówki medycznej Stanisław Kwiatkowski.

"Od wczoraj wiadomo, że na terenie Płocka, w porozumieniu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym i Orlenem, ma powstać szpital polowy na 200 łóżek" - oświadczył Kwiatkowski w trakcie sesji rady miasta. Dodał, iż szpital polowy miałby zostać utworzony w ciągu 10 dni.

"Oczywiście taki szpital przy takim mocnym partnerze, jakim jest PKN Orlen, na pewno powstanie, natomiast praktycznie nieosiągalna jest kwestia personelu, lekarskiego, pielęgniarskiego, jak i laboratoryjnego czy farmaceutycznego i pomocniczego" - zaznaczył dyrektor płockiego WSzZ, który w czwartek uczestniczył zdalnie w części obrad płockich radnych, poświęconych informacji na temat aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa i działań podejmowanych w tym zakresie przez poszczególne instytucje.

Kwiatkowski stwierdził, iż w Płocku "praktycznie nie istnieje" rynek pracy lekarzy i pielęgniarek. "I tu jest największe zagrożenie, co sygnalizowałem już wczoraj podczas wideokonferencji z przedstawicielami zarządu i pracowników PKN Orlen" - podkreślił dyrektor płockiego WSzZ.

Wyraził jednocześnie obawę, że powstanie szpitala polowego bez własnego personelu mogłoby skutkować przechodzeniem tam do pracy z powodu wyższego wynagrodzenia specjalistów z działających w Płocku placówek medycznych, co - jego zdaniem - przyczyniłoby się do znacznego ograniczenia bieżącej pracy np. WSzZ i problemów z leczeniem pacjentów z innymi schorzeniami, spoza grupy zakażonych koronawirusem.

Kwiatkowski przekazał także, iż wojewoda mazowiecki nakazał płockiemu WSzZ zorganizowanie wspólnie z ośrodkiem wypoczynkowym "Zacisze" w pobliskiej Koszelówce izolatorium na 76 miejsc. Jak dodał, placówka mogłaby ruszyć w ciągu 48 godzin od ostatecznego potwierdzenia przez lekarza gotowości do pracy. "Wydaje mi się, że udało mi się znaleźć lekarza, oczywiście za odpowiednie wynagrodzenie, który będzie opiekował się osobami przebywającymi w izolatorium" - dodał dyrektor płockiego WSzZ. Jak wyjaśnił, placówka ta przeznaczona byłaby dla osób zdrowych, które nie mają warunków do izolacji w warunkach domowych.
O tym, że w Płocku potrzebny są izolatorium oraz szpital polowy, najlepiej modułowy i z własnym personelem medycznym dyrektor WSzZ mówił dziennikarzom w środę. Przyznał wówczas, że jego placówka może współpracować ze szpitalem polowym, i użyczyć teren pod jego budowę.

"Szpital polowy w Płocku jest potrzebny, ale pod warunkiem, że nikt ze szpitala wojewódzkiego nie będzie tam pracował. My możemy współpracować z takim szpitalem polowym, na przykład pod względem logistycznym, jego organizacji. Nie mamy natomiast szans, aby oddelegować tam personel, ponieważ doszłoby do zamknięcia naszej placówki. Chodzi przecież także o leczenie pacjentów z innymi schorzeniami, spoza grupy zakażonych koronawirusem" - oświadczył w środę Kwiatkowski.

Na początku października WSzZ w Płocku informował, że decyzją wojewody mazowieckiego przygotowano tam 84 łóżka dla osób z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Miejsca te przygotowano na oddziałach zakaźnym, płucnym i intensywnej terapii, przy czym na oddziale intensywnej terapii było 9 łóżek z kardiomonitorem i możliwością przeprowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Placówka odwołała się następnie od tej decyzji, uzasadniając to m.in. problemami organizacyjnymi. Wojewoda mazowiecki uwzględnił odwołanie i zmniejszył tam do 59 liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem w WSzZ, w tym do 6 liczbę łóżek na oddziale intensywnej terapii.

Kwiatkowski podał, iż w czwartek w jego placówce hospitalizowanych było 84 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, a 49 kolejnych, przebywających w izolacji, oczekiwało tam na wynik badania w kierunku koronawirusa.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE