ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Eurodeputowani piszą do KE w sprawie wsparcia dla gazu w procesie transformacji w UE
29.10.2020r. 16:14

Kilkudziesięciu europosłów pięciu grup politycznych - EPL, EKR, Odnowić Europę, S&D i GUE - z inicjatywy europosła PiS Bogdana Rzońcy wystosowało pismo do KE ws. mechanizmów wsparcia dla wykorzystania gazu w procesie transformacji energetycznej w UE.

Eurodeputowani wskazali w liście, że osiągnięcie celów w zakresie dekarbonizacji Europy będzie wymagało nieprzerywalnych źródeł energii. "Wiatr i fotowoltaika na lądzie zapewniają niestabilne przepływy energii, ich integracja wymaga przewidywalnych i niezawodnych technologii wytwarzania, które stanowią część ogólnego koszyka energetycznego" - stwierdzili europosłowie.

Według nich ze względu na nowy, bardziej ambitny cel klimatyczny, który wymaga szybkiego wdrożenia odnawialnych źródeł energii do 2030 r., wyjście z węgla nie powinno zagrozić stabilności systemów energetycznych. "Wysokowydajne wytwarzanie gazu może odgrywać ważną rolę w równoważeniu sieci, a elektrociepłownie gazowe mogą poprawić jakość powietrza w miastach w całej UE" - przekonują w liście.

W związku z tym wezwali Komisję Europejską do stworzenia odpowiednich mechanizmów finansowania transformacji, które będą brały pod uwagę specyfikę poszczególnych regionów.
"Odpowiednio zaprojektowane mechanizmy finansowania UE powinny umożliwić szybką zamianę węgla na gaz jako rozwiązanie przejściowe, kiedy inne możliwości są ograniczone, a także zlikwidować lukę inwestycyjną i technologiczną oraz pomóc regionom obecnie zależnym od węgla w ich transformacji w nadchodzących latach" - podsumowali politycy.

"Mamy nadzieję, że ostatecznie Komisja stworzy ramy prawne, które zapewnią odpowiednie zachęty do finansowania technologii przejściowych, niezbędnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej w długiej perspektywie" - powiedział Rzońca.

Pod listem spośród polskich europosłów podpisali się też: Jerzy Buzek i Jan Olbrycht (PO), z PiS: Jacek Saryusz-Wolski, Jadwiga Wiśniewska, Ryszard Legutko, Zbigniew Kuźmiuk, Grzegorz Tobiszowski, Andżelika Możdżanowska, Krzysztof Jurgiel, Beata Mazurek, Zdzisław Krasnodębski i Elżbieta Rafalska oraz Marek Balt z SLD.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE